Reklama

LG má prvý komerčne dostupný 3D monitor bez potreby okuliarov

Dominik Fúsek

Spoločnosť LG bola donedávna medzi „veľkými“ výrobcami zobrazovacej techniky na chvoste predajnosti a jej výrobky mohli zaujať akurát tak cenou. Po predstavení Cinema 3D displejov sa ale všetko zmenilo a výrobca sa zaradil medzi najväčších inovátorov v tomto segmente. Dnešná novinka tento fakt potvrdzuje.

LG D2000

Pokiaľ 3D zobrazovanie s použitím aktívnych okuliarov považujeme za prvú generáciu 3D a pasívne okuliare za druhú, „bezokuliarové“ 3D môžeme s čistým svedomím označiť ako tretiu. Doteraz sme ju ale videli len na mobilných telefónoch, notebookoch alebo prinajlepšom prototypoch väčších displejov. Podobne ako ony, aj nový 3D monitor LG D2000 pracuje na princípe paralaxnej bariéry. Displej zobrazuje v radoch pixelov vedľa seba dva rôzne obrazy a bariéra zabraňuje, aby sa dostali do nesprávneho oka. Paralaxnej bariére sme venovali špeciálny článok.

LG D2000

Táto technológia obstojí v smartfónoch, na väčšie panely sa však ani zďaleka nehodí. Prečo? Má extrémne obmedzené pozorovacie uhly. Riešenie je ale jednoduché – stačí kamerou sledovať polohu diváka a obraz prispôsobovať. Takouto vymoženosťou je samozrejme vybavený aj monitor od LG. O zobrazovanie sa stará pravdepodobne IPS panel s LED podsvietením. Rozlíšenie je „len“ 1 600 x 900 bodov, keďže princíp paralaxnej bariéry vyžaduje dvojnásobok radov pixelov. Ostatné parametre sú skôr priemerné, jas 250 nitov, odozva 5 ms a kontrast 1 000:1 nenadchnú. Nechýba 2D-3D konverzia, DVI a HDMI port. Predaj začína v Kórei za približne 850 €, zvyšok sveta príde na rad neskôr.

LG D2000

Zdroj a foto: engadget.com, hitechreview.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.