Reklama

Lepší smartfón? Určite s AMOLED displejom

Juraj Procházka

Dnes ich nájdeme hlavne v high-end segmente smartfónov, v smart hodinkách a v ďalších nositeľných zariadeniach, alebo v TV paneloch vyššej kategórie. OLED displeje, vrátane modifikácie s aktívnou matricou (AMOLED) sa však objavujú stále častejšie.

V oblasti smartfónov tento trend bude gradovať, keď v roku 2023 má viac ako 50 percent inteligentných telefónov predávaných vo svete používať technológiu displejov AMOLED. Uvádza to vo svojej analýze spoločnosť IHS Markit, ktorá je súčasťou Informa Tech.

Pozrite si

AMOLED displej a monitorovanie zdravia sú hlavnými prednosťami Garmin Venu

V roku 2019 je touto technológiou vybavených okolo 30 percent smartfónov, najmä vyššej triedy, napríklad väčšina modelov Apple a Samsung. Juhokórejský výrobca však už akoby kopíroval budúce trendy a AMOLED displej používa aj v niektorých modeloch strednej triedy.

Hoci dnes v smartfónoch dominujú hlavne IPS LCD displeje, zastúpené najmä technológiami amorphous silicon (a-Si) a low-temperature polycrystalline silicon (LTPS), prenikanie AMOLED na trh sa tento rok zrýchľuje.

Dôvodom je stagnácia trhu smartfónov, spôsobená nasýtenosťou produktami pre siete 4G/LTE. Výrobcovia hľadajú preto cestičky, ako zvýšiť atraktivitu smartfónov, ktorou by motivovali zákazníkov.

Jednou z ciest je implementácia podpory pre 5G siete, ale tento recept zatiaľ veľmi neúčinkuje. 5G sietí je ešte málo a pokrývajú malú časť globálnej populácie, aj keď táto motivácia bude v budúcich rokoch rozhodujúca.

Recept na úspech? AMOLED

Najsilnejšie značky smartfónov, vrátane spoločností Samsung, Apple, Huawei, Oppo, Vivo a Xiaomi,  ponúkli v roku 2019 špičkové modely s displejmi AMOLED a táto technológia je už v prémiovej kategórii štandardom. Výrobcom sa už snáď podarilo zvládnuť neduhy spojené s nižšou životnosťou a vypaľovaním modrej, ktoré sužovali napríklad majiteľov Google Pixel.

Analytici očakávajú, že predaj AMOLED smartfónov v roku 2019 dosiahne 486 miliónov kusov, čo je o 17 percent viac ako v roku 2018. V celkovom predaji smartfónov sa pritom očakáva jednopercentný pokles.

Zdroj | Informa Tech

Odhaduje sa, že od roku 2020 už všetky nové modely smartónov Apple budú mať AMOLED displeje a čínski výrobcovia rozšíria AMOLED technológiu aj na zariadenia strednej triedy. Toto bude hlavným akcelerátorom dopytu.

Na trhu sa tento dopyt odrazí odhadovaným predajom až 825 miliónov kusov AMOLED smartfónov v roku 2023. V tom čase by už mal byť podiel zariadení s AMOLED displejom viac ako 50 percent.

Pozrite si

Samsung W2019 – nové „véčko“ s dvomi AMOLED displejmi

Na to budú musieť reagovať aj výrobcovia, ktorí sa tešia zo súčasného boomu LCD displejov. V blízkej budúcnosti budú musieť producenti LTPS TFT-LCD displejov prejsť na  novú technológiu, aby reagovali na posun dopytu smerom k modernejším zobrazovacím jednotkám, predpokladá Informa Tech.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.