Reklama

Lenovo YOGA 900 - exkluzívny hybrid s poriadnym výkonom

Erik Birčák
92 %
Exkluzívny hybrid, ktorý okúzli dizajnom, výkonom, ale i unikátnym kĺbom pripomínajúcim remienok hodiniek nejedného používateľa. Čo všetko ale horúca novinka z Číny so sebou prináša?

Výhody

  • kvalitný IPS displej
  • vysoký výkon
  • otočný kĺb „watchband“

Nevýhody

  • spracovanie klávesnice
  • priemerná výdrž
  • vyššia cena

Označenie novinky tomu možno nenapovedá, ale čerstvý víťaz kategórie TECHBOX NOTEBOOK roka 2015 prišiel na trh ako nástupca minuloročného modelu Lenovo YOGA 3 Pro, ktorý zaujal najmä vyhotovením svojho otočného kĺbu.

Nová YOGA 900 vznikla vylepšením tohto modelu, pričom výrobca sa snažil popracovať najmä na výdrži batérie a výkone. Už na prvý pohľad je vidno, že v tomto prípade Lenovo urobilo omnoho menej kompromisov ako u predchodcu.

Hmotnosť 1,3 kilogramu síce budete v ruke určite cítiť, ale ak sa si uvedomíte, že ide o zariadenie bez odpojiteľnej klávesnice, je to pozitívny parameter. Je potrebné uviesť, že Yoga 3 Pro je o niečo cez 100 gramov ľahšia, no novinka ma v tomto prípade nárast hmotnosti vykúpený aj pocitovo pevnejšou konštrukciou najmä v okolí displeja.

Zaujímavý dizajn novinky tvorí kovové veko a kožené vnútro. Kombinácia týchto dvoch materiálov dodáva YOGE 900 luxusný vzhľad, a zároveň je kožený povrch príjemný na dotyk aj pri dlhšom používaní. Práve táto vlastnosť koženého povrchu je z môjho pohľadu veľkým plusom v návrhu zariadenia.

Lenovo totiž dokázalo navrhnúť efektívne chladenie a pritom zachovať príjemnú teplotu celého zariadenia, takže vám netrpia zápästia rúk. Dominantným však stále zostáva masívny „watchband“ otočný kĺb zložený z 813 častí.

Ultrabook si tak môžete zafixovať v akejkoľvek polohe. Ja som si obľúbil najmä tzv. polohu stan, čo sa hodí pri pozeraní videí a seriálov. Kožené okolie klávesnice tu pritom zabraňuje kĺzaniu po hladkom povrchu.

Kĺb je výborné riešenie aj čo sa týka trvácnosti a stability, jedinú slabinu vidím v mierne obnaženom kábli spájajúcom obe časti zariadenia. Pri bežnom využívaní si ale nedokážem predstaviť situáciu, kedy by sa mohol poškodiť. Použitá kombinácia materiálov v spojení s tým, že celý kĺb tvorí v podstate jeden obrovský pánt zariadenia tvorí v celku neskutočne odolné a trvácne riešenie.

13,3“ QHD+ displej má pomer strán 16:9, čo na jednej strane necháva široké okraje pre držanie vo forme tabletu, no na druhej strane je tak displej trochu utopený vzhľadom k veľkosti zariadenia. Rozlíšenie 3 200 x 1 800 pixlov je veľmi jemné a pri veľkosti displeja ho považujem za dobrú voľbu.

Takisto operačný systém si už vie prispôsobiť veľkosti prvkov na displeji danému rozlíšeniu, aj keď sa stále nájdu aplikácie, u ktorých nájdete miniatúrne tlačidlá či písmo. Utopené sú aj tlačidlá klávesnice, na ktoré som si nevedel zvyknúť, pretože ich spínacia sila a nízky zdvih spôsobovali množstvo preklepov. Nie je to katastrofa, no tí z vás, ktorí častejšie píšu, si to určite všimnú.

Takisto sa u testovaného kusu často vyskytoval jav, kedy po stlačení tlačidla systém zaregistroval niekoľko stlačení vďaka čomu taktiež vznikali preklepy. Minimalistická klávesa backspace nepridá na pohodlí. Jej umiestnenie na klávesnici v tesnej blízkosti tlačidla Delete a Home je nešťastným krokom.

Vo všeobecnosti oceňujem použitie 6-riadkovej klávesnice, no klávesy na pravej strane sú naozaj veľmi stiesnené a tak trvá dlhú dobu, než si užívateľ zvykne na jednotlivé pozície kláves. Očarený som však bol vyhotovením povrchu touchpad-u, ktorý mi sadol úplne presne. Jeho plocha by mohla byť mierne väčšia a takisto lepšie rozoznávanie stlačení tlačidiel by dopomohlo komfortu pri používaní.

Skúsenosti užívateľov modelu YOGA 3 Pro poukazovali najmä na nižší výkon a slabú výdrž batérie. Odpoveď Lenova v prípade novinky je väčšia batéria, a to aj za cenu zväčšenia rozmerov a zvýšenia hmotnosti. Vstavaná 66 Wh batéria ponúka o 50% väčšiu kapacitu ako u predchádzajúceho modelu.

Rovnako sa môžete tešiť na nový výkonný procesor Core-i7 šiestej generácie s nižšou spotrebou a mierne vyšším výkonom. Testovaná YOGA 900 má celkovo špičkový hardvér, či už ide o 8 GB operačnú pamäť, alebo 512 GB SSD disk.

Za hardvérové želiezka v ohni však považujem podstatne vyšší grafický výkon integrovanej karty Intel HD Graphics 520 a dvojicu JBL reproduktorov, ktoré podávajú nadštandardný výkon aj pri vysokej hlasitosti. Ich menším nedostatkom sú nevýrazné basy.

Výkonnejší a energeticky náročnejší hardvér sa však podpísal aj na tom, že aj napriek väčšej batérii je celková výdrž zariadenia pri kancelárskej práci a zapnutej Wi-Fi len približne 8 až 9 hodín. Nie je to málo, ale pri dnešnej konkurencii to nie je výnimočný výkon.

Obdivujem to, že Lenovo dokázalo využiť 100 gramov pridanej hmotnosti zariadenia, na podstatne zvýšenie kapacity batérie. Navyše týmto krokom adresovalo aj nižší výkon Yoga 3 Pro, pričom nahradila hardvér za súčasnú špičku. Tým docielilo symbolické zvýšenie výdrže ale značné zvýšenie výkonu.

Pri reálnom využití sa tak YOGA 900 stala pre väčšinu zákazníkov výkonnostne vyrovnaným zariadením s okamžitou odozvou. V dnešnej dobe, kedy sa konkurencia snaží mnohokrát znižovať hmotnosť za každú cenu je to príjemná a konštruktívna zmena.

YOGA 900 je na tom veľmi dobre, aj čo sa týka konektivity. Podobne, ako v nových modeloch Macbook-ov, aj tu je osadený jeden port USB-C. Na rozdiel od zariadení Apple, YOGA sa nedá cez tento port nabíjať, avšak má ďalšie dva USB 3.0 porty, čítačku pamäťových kariet, audio jack a napájací konektor, ktorý v prípade nezapojenia nabíjačky slúži aj ako tretí USB port so štandardom USB 2.0.

Lenovo sa tak veľmi zmysluplne vysporiadalo s „nadbytočnosťou“ napájacieho konektora pri behu na batériu. Navyše priložená nabíjačka vám okrem notebooku nabije aj mobil, čím opäť odpadá nutnosť ďalšieho kusu príslušenstva na cestách.

V konečnom dôsledku vám USB-C port ostane voľný aj pri nabíjaní a tak ho môžete využiť na pripojenie externého monitora. YOGA 900 nemá totiž dedikovaný HDMI či DisplayPort výstup. Až čas a výrobcovia projektorov (monitorov) ukážu, či je toto riešenie vizionárske, alebo nás čaká doba večného nosenia redukcií.

Zamrzí iba skutočnosť, že je týmto spôsobom možné pripojiť iba jeden externý monitor aj keď grafická karta podporuje až dve. Z bezdrôtovej konektivity nechýba Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0.

S oboma typmi pripojenia neboli najmenšie problémy a aj sila vnútornej WiFi antény je lepším priemerom. Plusom by určite bolo, keby výrobca ponúkal aj variant s 3G modemom. YOGA 900 však nie je biznisový hybrid, a preto je jeho absencia pochopiteľná.

Zameranie prístroja však nevylučuje jeho použitie v biznisovej sfére, práve naopak. Vzhľadom k cene je vysoko pravdepodobné, že sa YOGA 900 ocitne práve v tejto sfére. Potenciálni zákazníci si ale musia nechať zájsť chuť práve na 3G modul, možnosť pripojenia dokovacej stanice či Pro verziu Operačného systému Windows 10.

Tabletový mód budete pravdepodobne využívať najmä v posteli, alebo na mítingoch, a ani v tomto smere YOGA 900 nesklame. Displej je príjemný na dotyk a nemusíte sa báť ani odtlačkov prstov. Dotyková plocha samozrejme podporuje gestá pomocou viacerých prstov a operačný systém Windows 10 Home poskytuje aj v tomto móde efektívnu navigáciu a prácu s obsahom.

Počas prvých dní si budete pravdepodobne zvykať na pocit, keď pri držaní tabletu stláčate klávesy na zadnej strane. Operačný systém Windows ich však počas preklopenia displeja deaktivuje a tak sa netreba ničoho obávať.

Pozitívnou správou je aj to, že sa mi počas celého testovania nepodarilo novinku poriadne rozohriať inak, ako cieleným náročným testovaním. Chladenie je v tomto prípade riešené naozaj na jednotku, a to aj vďaka novému riešeniu ventilátorov a chladiacich zón. Chladenie je tak efektívne, ventilátory sa točia iba sporadicky a spotrebujú tak menej energie.

Lenovo YOGA 900 ukazuje, ako si výrobca našiel svoju identitu v rámci domácich zariadení. Rada YOGA v podstate definovala trend konvertibilných zariadení do takej miery, že ju dneska kopírujú iní výrobcovia zo všetkých strán.

Je ťažké zostať na vrchole a inovovať rýchlejšie ako inovujú iní. Takisto je ťažké vytvoriť zariadenie, ktoré by sa jednoducho identifikovalo na trhu a malo odladené detaily. Novinka spĺňa tieto nároky takmer dokonale a Lenovo tak musí popracovať iba na lepšej klávesnici a touchpad-e.

Lenovo YOGA 900 prináša aktuálnu generáciu procesorov, špičkový výkon a veľmi pekný displej. Vylaďuje mnohé nedostatky modelu Yoga 3 Pro, pričom stavia na osvedčenom dizajne.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.