Reklama

Lenovo X200, X220T : Vydrží celý deň na baterky!

Drahomír Piok

Čínsky výrobca počítačov Lenovo oznámil predaj dvoch nových modelov notebookov s extrémne dlhou výdržou. Ak ste čítali náš článok o najnovšom Sony Vaio, ktorý vydrží s externou batériou „špalať“ 15 hodín, tak tu si bez pripojenia do elektrickej siete vychutnáte ešte pár hodín navyše. Dokonca aj celý deň, teda aby som nezavádzal oficiálne špecifikácie od spoločnosti Lenovo  hovoria o 23 hodinách, no s použitím externej batérie.

Lenovo X220

Intel Sandy Bridge a SSD, no bez HDMI alebo Bluetooth?

Nová generácia ThinkPadov X220 sľubuje väčší výkon a zlepšenie energetickej účinnosti. Ultraprenosné notebooky s 12,5“ LCD obrazovkou s LED podsvietením a rozlíšením 1 366 x 768 b. neprinášajú na prvý pohľad v tejto oblasti nič nové. Nový LCD panel Premium HD však zlepšil pozorovacie uhly. Problémovým miestom u takto malých zariadeniach je aj touchpad, ktorý je nepríjemne malý, tu narástol o 45% oproti predchodcovi. Procesory Intel Core i3/5/7 boli nahradené ich druhou generáciou Sandy Bridge. Vylepšenie grafickej karty sa nekoná, použité budú iba základné  čipy na procesoroch od Intelu. Minimálna operačná pamäť začína na 4 GB 1 333 MHz DDR3 a rozšíriť pôjde až do 8 GB. Úložný priestor v X220-tke pôjde kombinovať, pevný disk v rozsahu od 160 GB do 320 GB a SSD do kapacity 160 GB. Konektory, ktoré nájdeme na všetkých X220 ponúkajú VGA, DispleyPort, 54 mm Expres Card, čítačku SD a tri USB 2.0 porty ( v niektorých verziách 2x USB 2.0 a 1 x USB 3.0). Zaujímavé je, že nepadlo ani slovo o rozhraní HDMI, no nechajme sa prekvapiť. Používateľov Skypu alebo iných videochatov poteší webkamera s HD ready rozlíšením. Bezdrôtové pripojenia sú klasické Wi-Fi, WLAN, WWAN, ale aj u nás nepoužívané WiMAX. Chýbajúci Bluetooth dúfam iba Lenovo pozabudlo spomenúť.

Lenovo X220

Konečne celodenná výdrž? 

Teraz to najdôležitejšie, čo robí tento notebook alebo netbook tým najzaujímavejším. Jeho 9-článková batéria vydrží sama o sebe úžasných 15 hodín. Pre túto hodnotu potrebuje konkurenčné Sony Vaio prídavnú batériu! Sľubovaných a magických 23 hodín dosiahne s externou batériou, ktorá vyjde v prepočte za necelých 130 €. Z vlastného uhla pohľadu si myslím, že to je pekný marketingový  ťah na zákazníkov, ale aj tak, ak by vydržal „len“ 20 hodín reálnej prevádzky,  bolo by to viac než výborné. Spolu s klasickou verziou ThinkPadu X220 prichádza aj jeho tabletová verzia X220T. Hardvérova výbava je prakticky totožná, čo sa mení je displej, ktorý je v tejto verzii nie klasické LCD, ale 12,5“ IPS. Bude v dvoch rôznych variantách a to s dvojdotykovým alebo päťdotykovým multitouch. Displej bude chránený starým známym Gorilla Glass, často používaným u mobilných high-endov. Batéria vydrží v tomto prípade 9 hodín, no s externou výdrž narastie na celých 16 hodín. Operačný systém je v oboch prípadoch Windows 7 vo verziách Home Basic, Home Premium alebo Professional. Základné ceny sa budú približne pohybovať u klasickej verzie od 650 € a u tabletu od 860 €. Na svetové trhy dorazia v druhom štvrťroku 2011.

Lenovo X220T

Lenovo ThinkPad X220, X220T

  • Intel Sandy Bridge, Výborná výdrž, IPS displej u X220T
  • Chýbajúce HDMI a Bluetooth

 

 

 

 

Foto: Lenovo

Lenovoonline.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.