Krátko po uvedení smartfónu Lenovo Vibe X3 na náš trh sme vám priniesli jeho recenziu. Už pri prvom teste nás presvedčil, že je top smartfónom výrobcu. Preto sme sa podujali na jeho dlhodobejší test. Čo nás na ňom počas päťmesačného aktívneho používania najviac zaujalo?
Pozrite si
Je Vibe X3 skutočne najlepším Lenovom v histórii?
Snímač odtlačkov prstov
Lenovo na smartfóne Vibe X3 umiestnil snímač odtlačkov prstov na zadnú stranu, ako to robí väčšina výrobcov. Mne osobne viac vyhovuje integrácia do hardvérového tlačidla Domov pod displejom. Veď ak mám napríklad smartfón odložený, je nepraktické ho zobrať do ruky len preto, aby som ho pomocou odtlačku prsta odblokoval.
Na používanie snímača si môžete nakonfigurovať odtlačky dvoch ľubovoľných prstov. Trochu málo, niektoré konkurenčné smartfóny vedia využívať až päť odtlačkov. Samotná konfigurácia prebehla pomerne rýchlo.
Snímač mi postupne zoskenoval plochu vybraného prsta. Samotné skenovanie je rýchle. Snímač dokáže načítať odtlačok v rozpätí 360°. Ak ho nevie rozpoznať, Vibe X3 zavibruje, čím vás upozorní na zopakovanie pokusu o skenovanie.
Sklamaním je, že snímač je možné využiť len na odblokovanie smartfónu a snímanie fotografií. Výrobca mu mohol nastaviť viac funkcií.
Systém a batéria
Aj po piatich mesiacoch testovania Vibe X3 môžem s chodom systému a výdržou batérie vyjadriť spokojnosť. Ako sme vás informovali v recenzii, výrobca v tomto smartfóne použil systém Android 5.1.1 (ktorý je už možné aktualizovať na verziu 6.0) a 6-jadrový procesor Snapdragon 808, ktorý doplnil 3 GB pamäte RAM. Počas celej doby testovania sa Vibe X3 ani raz samovoľne nereštartoval.
Netvrdím, že som ho zopárkrát nedostal do úzkych. Z troch prípadov sa to dva razy stalo počas využívania navigovania v Google Mapách, kedy okrem chodu samotnej aplikácie musel smartfón prijímať signál družíc, režim siete som mal prepnutý na 3G a navyše na pozadí bežali všetky ostatné procesy.
Inak dokázal Vibe X3 na všetky pokyny reagovať svižne a plynulo. Tak isto, keď som potreboval mať spustených viacero aplikácií a prepínať medzi nimi, nestalo sa mi, aby sa aplikácie vypli, alebo prechod medzi nimi bol zdĺhavý.
Na druhej strane ale musím povedať, že kvôli tomu, aby som chod smartfónu udržiaval v optimálnom stave a zbytočne ho nepreťažoval, som niekoľkokrát denne „čistil“ multitasking. To ale bežne robím počas všetkých testov. Len škoda, že po vypnutí a zapnutí smartfónu sa niektoré ikony na hlavných plochách „strácali“ a musel som ich tam nanovo pridávať.
Hoci nemálo z energie okrem procesora, pripojenia k bezdrôtovým sieťam a inému čerpal 5,5” Full HD displej, výdrž 3 500 mAh batérie ma milo prekvapila. Vibe X3 som používal ako hlavný smartfón.
To znamená, že počas bežnej prevádzky som ním v pracovných dňoch uskutočňoval niekoľko telefonátov, odoslal 30 až 50 SMS, na pozadí bežala synchronizácia štyroch kont. Pochopiteľne, nechýbalo ani prezeranie webu, počúvanie hudby a mnoho iného.
No i tak som Vibe X3 pripájal k nabíjačke v priemere po 36 až 40 hodinách. Počas víkendov sa mi bežne stávalo, že ak bola batéria nabitá už v piatok večer, znovu som ju nabíjal buď v nedeľu na noc, alebo v pondelok dopoludnia.
Plastový ochranný kryt
Jedným z benefitov balenia smartfónu Lenovo Vibe X3 je plastový ochranný kryt. Výrobca takýto kryt pridáva aj k lacnejším modelom. U vlajkovej lodi, Vibe X3, je to obzvlášť prínosom.
Kryt prekrýva celú zadnú stranu, okrem časti s fotoaparátom a snímačom odtlačkov prstov. Tak isto aj obe bočné strany a všetky štyri rohy smartfónu. Na pravom boku v mieste tlačidiel ON/OFF a hlasitosti má výrezy s malými plôškami, ktorými sa tieto tlačidlá stláčajú.
Ich ovládanie s krytom je menej komfortné, ale ja som si na to pomerne rýchlo zvykol a kryt som celý čas používal. Pri tak veľkom smartfóne tých pár milimetrov navyše, ktoré mu pridá, som takmer ani neregistroval. To isté platí aj o hmotnosti. S krytom Vibe X3 oťažel len o 15 gramov. Ja som ho bežne nosil vo vrecku nohavíc, alebo košele.
Účinnosť krytu som ocenil v dvoch prípadoch. V prvom rade smartfón ochránil pred škrabancami a zašpinením. Bez neho by biela zadná strana bola veľmi skoro v zlom stave.
Počas testovania som sa, žiaľ, nevyhol tomu, aby mi Vibe X3 zopárkrát nespadol. A opäť si to odniesol iba kryt, konkrétne jeho spodné rohy. Na tele smartfónu po pádoch nie sú žiadne stopy. Kryt mu niekoľkokrát doslova zachránil život.
Pozrite si
Čo sa nachádza v balení nového Lenova Vibe X3?
Mikro obrazovka a Rozšírené ovládanie dotykom
Popri množstve funkcií, ktorými Lenovo Vibe X3 disponuje ma obzvlášť zaujali dve. Mikro obrazovka je známe zmenšenie pracovnej časti displeja tak, aby bol ľahšie ovládaný jednou rukou.
Ak máte túto funkciu zapnutú, stačí na displeji zhora nadol napísať písmeno C a obrazovka sa zmenší. Jej veľkosť môžete manuálne ešte upraviť. Mikro obrazovka je po aktivovaní pri pravom okraji, no nie je možné ju premiestniť k ľavému, čo by viac vyhovovalo ľavákom. Napísaním písmena C na pravej strane displeja je Mikro obrazovka na jeho pravom okraji, naopak, ak „céčko“ napíšete pri ľavom okraji, aktivuje sa do ľavého spodného rohu, čo bude vyhovovať ľavákom.
Bonbónikom je Rozšíreného ovládania dotykom. Pri jeho aktivovaní je na displeji malé štvorcové virtuálne tlačidlo. Môžete mu meniť veľkosť a priehľadnosť, aby vám neprekážalo pri bežnej manipulácii s displejom.
Ďalej preň môžete naprogramovať trojicu gest. Ja som si ich nastavil takto. Ťuknutím na tlačidlo sa aktivovalo virtuálne okno s rýchlym prístupom k vybraným funkciám alebo nastaveniam. Napríklad kalkulačke, fotoaparátu, budíku, nastaveniu jasu či tichého režimu, zapnutiu Wi-Fi a ďalším.
Dvojklikom som sa vrátil na domovskú obrazovku a podržaním som vznášajúce sa tlačidlo minimalizoval na lištu oznámení. Chce to trochu zvyku, potom však isto aj vy oceníte rýchly prístup k vybraným položkám.
Stereo reproduktory
Umiestňovanie externých reproduktorov na zadnú stranu je z používateľského hľadiska nepraktické. Buď je zvuk tlmený podložkou, na ktorej je smartfón položený, alebo, napr. pri pozeraní filmov, ide zvuk dozadu a zvyšovanie hlasitosti je neúčinné.
Lenovo Vibe X3 má dvojicu reproduktorov na prednej strane. Preto som rád na ňom pozeral filmy alebo video klipy a často počúval hudbu. Dopredu smerovaný a neskreslený zvuk som veľakrát ocenil aj pri hlasitom odposluchu počas telefonátov.
Pri pozeraní filmov, alebo počúvaní hudby s mobilom v ležatej polohe je možné si aspoň čiastočne vychutnať stereo reprodukciu. Pochopiteľne, pri takej malej vzdialenosti reproduktorov od seba a ich kvalite nemôžem hovoriť o „hifi“ zážitku, ale rozdiel medzi smartfónmi s reproduktormi vzadu je markantný.
Vyskúšal som aj pribalené slúchadlá, no tie ma sklamali. Ako nízkou maximálnou hlasitosťou, ktorá bola výrazne nižšia, než hlasitosť reproduktorov, tak aj zvukovým podaním. To už som radšej Vibe X3 pripojil cez AUX k domácej audio sústave.
Vtedy sa aj naplno prejavili možnosti technológií Dolby Atmos a Turbo Hi-Fi. V nastaveniach Dolby som si vypol regulátor hlasitosti a inteligentný ekvalizér prepol na nastavenie Bohaté.
Aj skúsenosti z dlhodobého testu ukázali, že Lenovo Vibe X3 si právom zaslúži honor vlajkovej lode. Spoľahlivý chod systému zabezpečený výkonným procesorom, dlhá výdrž batérie, ale aj ďalšie nuansy, ako stereo reproduktory či bohaté balenie vrátane plastového krytu nás presvedčili, že Vibe X3 je momentálne najlepší smartfón výrobcu.