Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lenovo VIBE S1 - sklenená štýlovka s dvomi selfie kamerami

Lenovo VIBE S1 - sklenená štýlovka s dvomi selfie kamerami
Imrich Maťo
Lenovo VIBE S1 - sklenená štýlovka s dvomi selfie kamerami
81 %
Dôkazom, že Lenovo vie robiť dizajnovo zaujímavé smartfóny, je aj model VIBE S1. Už pri predstavení na výstave IFA 2015 zaujal predovšetkým dvojicou predných kamier. Čo všetko v sebe ale skrýva?

Výhody

  • vysoký výkon
  • stabilný chod
  • dva predné fotoaparáty
  • efektné úpravy selfies

Nevýhody

  • chýba notifikačná dióda
  • nepodsvietené funkčné tlačidlá
  • microSD zaberá slot SIM

Kovovú konštrukciu lemujúcu obvod smartfónu dopĺňa plastová predná i mierne zaoblená zadná strana. Obe sú prekryté ochranným sklom Gorilla Glass. Navyše smartfón, hlavne jeho zadnú časť a boky, môžete chrániť pred poškodením aj pribaleným plastovým krytom.

S ním telefón síce naberie trochu na hrúbke a šírke, no pri páde radšej oželiete polámaný kryt, ako rozbitú zadnú stranu smartfónu. Dominantou prednej strany je 5” IPS displej veľkosti 62 x 110,5 mm s výbornou viditeľnosťou pod veľkými uhlami i na slnku a Full HD rozlíšením.

Pozrite si

Lenovo VIBE S1 s dvomi webkamerami naživo v redakcii

Funkčné tlačidlá pod ním sú dotykové, no žiaľ nepodsvietené. V tme budete pri nahmatávaní tápať. Nad displejom popri senzoroch je najväčšie lákadlo tohto smartfónu, dvojica fotoaparátov. O nich si viac povieme neskôr.

Tlačidlá hlasitosti a napájania sú na pravej strane. Ich nižšie polohovanie viac vyhovuje ľuďom s kratšími prstami. Dve mriežky na spodnej strane evokujú pocit prítomnosti stereo reproduktorov, jedna z nich ale prekrýva mikrofón.

Cez multifunkčný Micro USB konektor VIBE S1 nielen nabijete, ale vďaka podpore OTG pripojíte aj externé zariadenia ako USB kľúč a pod. Navrchu smartfónu je druhý, ruchový mikrofón a 3,5 mm audio jack.

Umiestňovanie audio a Micro USB konektorov na protiľahlé strany stále nepovažujem za praktické riešenie. Taktiež mi nad displejom chýbala informačná LED dióda upozorňujúca na zmeškané udalosti a stav nabíjania batérie. Pri takto vybavenom smartfóne je to nepochopiteľné.

Z parametrov smartfónu Lenovo VIBE S1 vyzdvihnem najmä čipset s 8-jadrovým procesorom MT6752 a grafikou Mali-T760, ktoré dopĺňa 3 GB RAM. Systémom je výborne vyladený Android 5.0 s nadstavbou VIBE UI.

To všetko zabezpečuje spoľahlivý a stabilný chod smartfónu, výbornú prácu s aplikáciami a tiež dostatok výkonu, čo preukázali aj testy (AnTuTu 47 978, 3DMARK ISU 10 654). VIBE S1 je skutočne veľmi svižný, dalo by sa povedať, že má až prebytok výkonu. Bez väčších problémov zvládal aj náročnejšie hry.

Smartfón dokáže fungovať s dvomi SIM kartami. Jednu z nich však môžete nahradiť microSDXC kartou do 128 GB a rozšíriť tak 32 GB pamäť zariadenia. Škoda, že Lenovo, ale aj niektorí ďalší výrobcovia, to takto riešia. Ak potrebujete využívať obe SIM, nerozšírite si pamäť microSD kartou…

Prejdime však k čerešničke, teda fotoaparátom smartfónu VIBE S1. Zadný má 13 Mpx snímač a zaujme fázovou detekciou autofókusu. Vďaka nej fotoaparát rýchlejšie zaostruje. Zaujímavo znie aj dvojfarebná LED na prisvetlenie. Tá vyrovnáva farebné odtiene podľa osvetlenia prostredia.

Hlavný fotoaparát má k dispozícii len dva režimy, Panoráma a Pro. V tom druhom môžete nastavovať parametre snímania, prípadne využiť HDR. Dosť málo režimov pre takýto telefón. Video s ním nasnímate vo Full HD rozlíšení, fotoaparát počas snímania dokáže aj preostrovať.

Skôr som už spomenul, že Lenovo VIBE S1 má jedno pomerne unikátne špecifikum. Sú nimi dva selfie fotoaparáty. Hlavným z tejto dvojice je ten s 8 Mpx snímačom. Práve on slúži na samotné fotografovanie. Pomocný 2 Mpx analyzuje hĺbku ostrosti, vďaka čomu môžete po zosnímaní fotografie robiť na nej ešte rôzne úpravy.

Napríklad meniť miesto, ktoré má byť zaostrené, typ rozostrenia, ale tiež vystrihnúť ľubovoľnú časť záberu. A to buď automaticky, alebo manuálne a vložiť ju do inej fotky či niektorého z predinštalovaných pozadí.

Určite sa s týmito funkciami dobre zabavíte. Pozrite si screenshoty z postupu a výsledné vzorové fotky.Čo vám poviem. Zábava na pohľadanie. Snímanie prednými kamerami spustíte viacerými spôsobmi. Bezdotykovo nasmerovaním na tvár, dotykom na ľubovoľnom mieste na displeji alebo gestom.

Snímanie môže byť aj s oneskorením 3 s. Máte tak dosť času na vizuálne zaujímavé či netradičné zábery. Selfie maniaci sa s Lenovo VIBE S1 vyšantia dosýta. No vraví sa, že nie len chlebom je človek sýty. Aj funkčnosť smartfónu VIBE S1 nestojí len na fotoaparátoch.

Vďaka podpore sietí LTE využijete aj rýchle dáta našich operátorov. Prípadne sa do internetu pripojíte prostredníctvom dual band Wi-Fi. O napájenia sa stará 2 420 mAh batéria, ktorá mi v bežnom režime dokázala vydržať cca 28 – 32 hodín. V šetriacom aj cez 48 hodín. Naopak, test pri plnom hernom vyťažení baterku „vyšťavil“ za 210 minút.

Veľkým plusom smartfónov Lenovo je ich predinštalovaná softvérová výbava. Vďaka SHAREit ľahko prenesiete súbory medzi telefónom, tabletom a počítačom. So SYNCit si pre zmenu zálohujete napríklad kontakty alebo SMS. No a CLONEit využijete na prenos údajov zo starého do nového smartfónu.

Čo dodať na záver? Dvojica predných fotoaparátov robí zo smartfónu Lenovo VIBE S1 chuťovku pre selfie maniakov. Navyše s možnosťou bohatých a zábavných úprav výsledných fotiek. S1 tiež ponúka nadbytok výkonu, stabilný systém a plynulý chod aplikácií. Kovová konštrukcia mu dáva dostatočnú pevnosť a sklá Gorilla zasa chránia prednú i zadnú stranu. Keď k tomu pripočítame tradične bohatú výbavu balenia, Lenovo VIBE S1 je hodný svojej ceny. Preto sme mu udelili ocenenie DOBRÁ CENA.

Pozrite si aj zopár vzorových fotografií, vytvorených smartfónom Lenovo VIBE S1.