Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lenovo K5 Plus: na stereo repro a stabilizáciu stačia dve stovky

Lenovo K5 Plus: na stereo repro a stabilizáciu stačia dve stovky
Dominik Fúsek
Lenovo K5 Plus: na stereo repro a stabilizáciu stačia dve stovky
79 %
Lenovo dobýva slovenský trh určite zaslúžene – v každej triede má niekoľko bojovníkov, ktorí majú čo ponúknuť. Ako je na tom K5 Plus za dve stovky?

Výhody

  • fotoaparát s EIS
  • vyladená a premyslená nadstavba
  • prijateľná cena

Nevýhody

  • pomerne nízky výkon
  • priemerná výdrž batérie
  • stereo reproduktory neplnia očakávania

Huawei a Lenovo majú veľa spoločného. Sú to dynamické čínske firmy, ktoré na trh smartfónov nevstúpili medzi prvými, zato sa dokázali úžasne rýchlo presadiť a dnes už sú medzi prvými v otázke objemov predaja. Navyše majú podobnú filozofiu – obe firmy sa sústredia na vysoký pomer cena/výkon a majú dokonca aj podobnú logiku softvérových nadstavieb, ktoré dávajú nadšencom možnosť prispôsobiť si svoj Android smartfón ešte detailnejšie. Nedávno som testoval Honor 5X, teraz sa mi dostalo niečo veľmi podobné síce s 5“ displejom namiesto 5,5-palcového, ale zato s cenovkou o 59 € skromnejšou. Ktorý z pánov výhodných je výhodnejší?

Pri vybaľovaní zariadenia z krabice vás už tradične poteší jednoduchý plastový ochranný kryt a fólia. Zariadenie samotné je na pohľad tiež pomerne príjemné, kovový vzhľad mu dodáva dôstojnosť. Ovládacie tlačidlá sa výrobca rozhodol umiestniť pod displej, čo mne osobne vyhovuje. Sú v rozložení Menu (podržaním Správca úloh) – Domov – Späť.


Zadný kryt má síce kovový vzhľad, ale je plastový. Na druhej strane, zostala mu dnes už pomerne raritná vlastnosť možnosti používateľského odnímania. Nad 2 750 mAh batériu môžete osadiť súčasne dve SIM karty a jednu pamäťovú kartu, čím rozšírite približne 9,2 GB vnútorný priestor.

Pozrite si

Lenovo K5 Plus – lacný Dolby Atmos smartfón v redakcii

Zadná strana zariadenia je netradičná umiestnením stereo reproduktorov. Samozrejme, netreba od nich čakať zážitok porovnateľný s HTC BoomSound. Reproduktory sú pomerne blízko seba, čo prakticky vylučuje priestorový efekt. A hlavne, sú vzadu, takže aj keby hrali dokonale čisto, k vám sa po bezpočte odrazov zvukových vĺn po miestnosti dostane stíšený a skreslený zvuk.

Napokon vyvstáva problém, že hrajúci smartfón neslobodno položiť na stôl, pretože zvuky sa stlmia – nestíšia sa k nulovej hlasitosti, ale skreslia sa dostatočne na to, aby vás donútili smartfón zdvihnúť a rozmýšľať nad tým, ako si to svoje obľúbené video pozriete a vypočujete. Každopádne, musím povedať, že takéto reproduktory aspoň neurobia hanbu a na rozdiel od veľkej väčšiny svojich konkurentov sú schopné ponúknuť aj nejaké tie basy.

O vylepšenie zvuku sa stará Dolby Atmos. So zvukom sa môžete, resp. z istého uhla pohľadu aj musíte vyhrať. Máte na to 6 prispôsobiteľných režimov, tri funkcie vylepšenia zvuku (alebo deformácie, ak chcete), štyri zamerania ekvalizéra a jednoduché manuálne nastavenie ekvalizéra.

Hlasitosť reproduktorov považujem za primeranú triede, akurát ma prekvapila nelineárna regulácia hlasitosti – zhruba do hlasitosti 60-75 % by som označil zvukový prejav ako veľmi tichý, až potom začína rýchle gradovanie. V oblasti strednej hlasitosti teda môže nastať problém nájsť si tú správnu, naopak ľuďom pohybujúcim sa v tichom prostredí (prípadne používajúcim reproduktor smartfónu v noci) bude mimoriadne citlivé nastavenie tichších zvukov vyhovovať.


S 5“ uhlopriečkou patrí K5 Plus dnes už k menším smartfónom. Full HD rozlíšenie nie je pod hranicou 200 € ani zďaleka samozrejmosťou, podľa môjho skromného názoru však ani nutnosťou, osobne by som preferoval HD, ktoré by ušetrilo značnú porciu energie. Aspoň však nemôžem na kvalitu zobrazenia povedať ani jedno krivé slovo.

Prostredie Androidu 5.1 je ako vždy doplnené nadstavbou od výrobcu – mojou obľúbenou. Oproti Huaweiu považujem riešenie od Lenova za lepšie minimálne v jednej oblasti – horná lišta nevyžaduje nutné prepínanie medzi skratkami a notifikáciami. Pokiaľ nemáte žiadne notifikácie, stačí stiahnuť lištu a ste v slušnej dávke skratiek.

Pokiaľ máte niekoľko notifikácií, opätovným stiahnutím sa zobrazia skratky. Potom existuje celá dávka mojich obľúbených funkcií, ktoré zvládajú obe čínske firmy veľmi dobre – napríklad správca povolení aplikácií pristupovať k systémovým/súkromným prostriedkom, vrátane možnosti zakázať konkrétnej aplikácii prístup ku konkrétnemu prvku súkromia a bezpečnosti.

Pozrite si

Na Slovensku sa začal predaj smartfónov Lenovo Vibe S1 Lite a K5 Plus

Pôvodne som chcel skritizovať absenciu „Caps Lock“ funkcie na vstavanej klávesnici, neskôr som však zistil, že sa nemám pokúšať aktivovať ju opakovaným stláčaním Shiftu, ale že mám toto tlačidlo podržať. Vzhľadom na periodicitu používania tejto funkcie považujem túto drobnosť za dobrý nápad.

Fotoaparát zariadenia je obdarený jednou relatívne nadštandardnou funkciou – elektronickou stabilizáciou obrazu. Funguje pomerne dobre a z priemerných fotografií/videí robí jemný nadpriemer. Je fajn, že už aj pre smartfóny za 200 € je dnes prakticky samozrejmosťou obstojný 13 Mpx fotoaparát, bežný zákazník tak už nemusí ani len uvažovať o kompaktnom fotoaparáte.

Výkon nie je silnou stránkou Lenovo K5 Plus. Na druhej strane, používa rovnakú konfiguráciu, ako o dosť drahší Huawei. Kombinácia marketingového osemjadra Qualcomm Snapdragon 616 a 2 GB RAM znamená bezproblémový chod všetkých bežných úloh, ale aj neuspokojivých 34 200 bodov v benchmarku AnTuTu či 7 400 v 3DMarku. Trhača asfaltu treba hľadať niekde inde.

2 750 mAh batéria tiež nemá predpoklady ani ambície prekonávať rekordy. Podľa môjho tradičného webového testu (Wi-Fi, 50 % jas, bez úsporných technológií) môžete s Lenovom surfovať necelých 6 hodín, čo nie je práve najviac. Zdá sa, že okrem výnimočných smartfónov zameraných na dlhú výdrž, sa táto disciplína vo všeobecnosti nijako nezlepšuje…


Lenovo K5 Plus má za 200 € čo ponúknuť. Šikovnú nadstavbu, použiteľné reproduktory, trochu lepší fotoaparát. Škoda nepresvedčivého výkonu i pomerne krátkej výdrže – tieto dva na prvý pohľad protichodné parametre sa stále viac ukazujú ako synergické. Každopádne, pokiaľ nepotrebujete veľký 5,5“ displej, kov a čítačku odtlačkov prstov, testované Lenovo sa javí ako lepšia voľba než konkurenčný Honor 5x. Rozhodne si od nás zaslúži ocenenie TECHBOX DOBRÁ CENA.

Pozrite si aj UNBOXING smartfónu Lenovo K5 Plus.

https://youtu.be/sm4Blv3J_TQ