Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lenovo ThinkPad X1 Fold - takto vyzerá budúcnosť prenosných počítačov

Lenovo ThinkPad X1 Fold - takto vyzerá budúcnosť prenosných počítačov
Stanislav Vinc
Lenovo ThinkPad X1 Fold - takto vyzerá budúcnosť prenosných počítačov
93 %
Kým sme my, obyčajní smrteľníci, ešte donedávna čakali na príchod roku 2021, Lenovo sa už dávno pohybuje v ďalekej budúcnosti. Medzi prvými na Slovensku sme mali možnosť testovať Lenovo ThinkPad X1 Fold, prvý počítač s ohybným displejom na svete, ktorý nám dovolil nahliadnuť do novej éry prenosných počítačov.

Výhody

  • OLED obrazovka je nielen ohybná, ale aj prekvapivo kvalitná
  • plnohodnotný procesor aj operačný systém
  • flexibilita režimov od tabletu až po AiO počítač

Nevýhody

  • batéria nestačí na celý deň
  • vyššia cena

Keď sme na výstave s kolegami pred pár rokmi obdivovali prvé prototypy ohybných obrazoviek, nečakal som, že ich uvidíme na trhu tak skoro, a už vôbec nie vo sfére prenosných počítačov. Po prvých skladacích smartfónoch však do predaja prichádza ThinkPad X1 Fold – v jednej chvíli tablet, v druhej notebook a v ďalšej zas šikovný all-in-one počítač (AiO).

Pokryť tieto diametrálne odlišné kategórie zariadení mu umožňuje ohybný OLED displej s uhlopriečkou 13,3“, ktorý môžete bez obáv zložiť na polovicu. Zrejme vás ani nemusím presviedčať, že je to skutočne zvláštny pocit a aj po stýkrát som si bol istý, že displej neskladám, ale skôr lámem. Povesť značky ThinkPad však v tomto prípade zostáva nedotknutá a aj model X1 Fold je postavený ako high-end tank.

Z balenia tak vyberám X1 Fold ako 13,3“ tablet s hrúbkou 11,5 milimetra a hmotnosťou okolo jedného kilogramu. Displej s pomerom strán 4:3, rozlíšením 2K a 95 % pokrytím farebného spektra DCI-P3 je prekvapivo kvalitný, a dokonca na ňom na prvýkrát neuvidíte ani miesto, v ktorom sa panel skladá na polovicu.

Ten možno badať až po vypnutí obrazovky, alebo pri správnom dopade svetla. V tomto režime oceníte, že súčasťou jeho balenia je aj dotykové pero, ktoré sa vďaka 11 ochranným vrstvám obrazovky nemusíte báť využívať naplno, displej to, zdá sa, vydrží.

Ak si zo zadnej strany počítača vyklopíte elegantný stojan, tablet môžete v tejto podobe položiť na stôl a po pripojení klávesnice ho premeniť na priestranný all-in-one počítač, teda stolný počítač zabudovaný priamo do obrazovky. Fyzická klávesnica je spolu so spomínaným perom súčasťou balenia, jej primárnym účelom je však premeniť X1 Fold na klasický notebook.

Po čiastočnom zložení obrazovky na polovicu ho totiž môžete položiť na stôl podobne, ako notebook a je iba na vás, či hornú aj dolnú polovicu obrazovky venujete oknám aplikácií, alebo si cez spodnú časť položíte práve túto pribalenú klávesnicu, ktorej súčasťou je aj drobný touchpad.

Klávesnica sa prichytí k spodnej časti pomocou magnetov a v tejto podobe už X1 Fold vyzerá ako skutočný notebook, aj keď s pomerne malými rozmermi. S magneticky prichytenou klávesnicou, na bok ktorej si do pútka môžete založiť aj digitálne pero, môžete X1 Fold zatvoriť a pohodlne prenášať. V tejto zloženej forme pôsobí vďaka koženej vonkajšej strane ako luxusný zápisník, ktorý vám vďaka oblej hrane a akurátnej hrúbke 2,7 centimetra perfektne sadne do ruky.

Lenovo ThinkPad X1 Fold je v každom jednom režime prekvapivo použiteľný a k dokonalosti mu v tomto smere chýba snáď už iba režim, v ktorom by ste mohli displej ohnúť do opačnej strany a získať tak tablet do jednej ruky. Za jeho úspechom však nestojí iba ohybná OLED obrazovka, ale aj plnohodnotný procesor Intel Core i5, ako aj plnohodnotný operačný systém Windows 10 Pro.

Viac, ako tabletu, je tak X1 Fold podobný skôr notebooku, čomu zodpovedá aj prítomnosť až 1 TB PCIe-NVMe M.2 úložiska, infračervenej HD webkamery a dvojice USB-C portov, ktoré môžete použiť aj na pripojenie externej obrazovky. Bez ohľadu na výber režimu sa tak môžete tešiť na plnohodnotné využívanie všetkých programov pre Windows, ktoré si vďaka softvérovým doplnkom od Lenova poradia aj s netradičnou ohybnou obrazovkou.

Od využívania tejto unikátnej novinky, ako vášho hlavného zariadenia, vás napokon môže odradiť až nepomer medzi deklarovanou 11-hodinovou výdržou 50 Wh batérie a realitou, v ktorej sme sa aj pri nenáročnom streamingu videa v režime notebooku (kedy je polovica obrazovky vypnutá) dostali na hranicu 5 hodín a 50 minút.

Pozrite si

ASUS ZenBook 14 (UX425E) je drobný pracant plný prekvapení

To sú samozrejme stále výborné hodnoty, takúto výdrž ponúka aj mnoho klasických notebookov. Keďže však v tomto prípade hovoríme o hybridnom zariadení, ktoré by ste pravdepodobne chceli používať v priebehu celého dňa v rôznych režimoch ako náhradu za tablet, čítačku kníh či smartfón, bez priebežného nabíjania to nepôjde.

Batériu však našťastie môžete nabíjať pomocou USB-C a aj originálny napájací kábel je na pomery notebooku kompaktný. V tomto prípade si však treba uvedomiť, že Lenovo ThinkPad X1 Fold nie je určený pre tých, ktorí nie sú ochotní tolerovať isté kompromisy, práve naopak.

Lenovo ThinkPad X1 Fold určený pre technologických nadšencov, ktorí si chcú vyskúšať zariadenie, ktoré bude normou až o 5, 10 či 15 rokov, medzi prvými už dnes, a to aj za cenu istých nedostatkov či vyššej ceny. Práve tí napokon posúvajú spolu s inovátorskými spoločnosťami celý technologický svet vpred.

Pri spätnom pohľade na postupné dospievanie dnes už etablovanej rodiny konvertibilných počítačov Lenovo Yoga sa teším, čo s týmto konceptom počítača Lenovo v najbližších rokoch dokáže. Už aj na prvýkrát nás však dokázal ohúriť a presvedčiť, že takto vyzerá skutočná budúcnosť prenosných počítačov.