Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lenovo Thinkpad X1 Carbon 2017 - štandard pracovného Ultrabooku

Lenovo Thinkpad X1 Carbon 2017 - štandard pracovného Ultrabooku
Erik Birčák
Lenovo Thinkpad X1 Carbon 2017 - štandard pracovného Ultrabooku
93 %
Aj tento rok prináša Lenovo novú verziu modelu X1 Carbon, ktorý v produktovom portfóliu výrobcu zastáva úlohu biznisového 14“ Ultrabooku. Od modelov tejto kategórie očakávame spoľahlivosť, rýchlosť a konzervatívny vzhľad. Lenovo k tomu pridalo ešte pohodlné ovládanie a neodmysliteľné bezpečnostné prvky.

Výhody

  • výdrž batérie
  • kvalitná podsvietená klávesnica
  • USB-C s Thunderbolt 3

Nevýhody

  • nedostatočné chladenie
  • vysoká cena
  • ťažko dostupný microSD slot

Modely radu Thinkpad T sa začali v posledných rokoch čoraz viac podobať na X1-ky. Lenovo preto takpovediac redizajnovalo nový X1 Carbon a vytvorilo menší, tenší a ľahší model. X1-ka je tak hrubá iba 16 milimetrov a niekoľko milimetrov ubudlo aj v ďalších rozmeroch v porovnaní s minuloročným modelom.

To však neubralo na kvalite konštrukcie, práve naopak. Základňa je konštrukčne veľmi pevná a displej sa prehýba iba pri silnejšom tlaku. Zmenou prešlo aj uchytenie displeja. Pánty sú teraz menšie a viac ladia s farbou Ultrabooku.

Displej je možné vyklopiť až do 180°. To sa už nevidí pri mnohých zariadeniach a je to príjemná funkcia. Za najlepší konštrukčný prvok ale rozhodne považujem klávesnicu. Tá má veľmi vysoký zdvih, ideálny odpor a je výrazným posunom vpred oproti všetkým klávesniciam v Ultrabookoch, ktoré majú malý zdvih a nevýraznú odozvu.

Lenovo ukázalo, že aj pri celkovej hrúbke 16 milimetrov môže mať Ultrabook osadenú špičkovú klávesnicu. Dobrý pocit z písania ešte umocňuje kombinácia touchpadu a trackpointu.

Touchpad má sklenený povrch a prsty sa na ňom príjemne kĺžu. Trackpoint opäť nesklamal a zostáva mojím najobľúbenejším polohovacím zariadením.

Po stránke výkonu dostanete viac menej klasický balík hardvéru aktuálnej generácie. Silný a úsporný procesor, nový NVMe SSD disk a 8 GB operačnej pamäte tvoria veľmi efektívne trio. Achillovou pätou je v tomto prípade iba integrovaná grafická karta.

Výraznejšieho vylepšenia sa dočkala konektivita, a to integráciou dvojice USB-C portov s podporou Thunderbolt 3. Do jedného z nich sa zasúva pribalená nabíjačka, ale druhý je kedykoľvek k dispozícii.

Okrem toho tu máme ešte dvojicu klasických USB-A portov podporujúcich USB 3.1, veľký HDMI konektor, jack a mini Ethernet. Osadenie USB-C konektorov je dôležité najmä z dôvodu potenciálneho rozširovania možností do budúcnosti.

Aj keď dnes ešte bežne nevyužívame USB-C a rozhranie Thunderbolt, práve sem smeruje budúcnosť periférií. Ultrabook tak budete vedieť komfortne využívať aj o niekoľko rokov.

Externé porty sú z môjho pohľadu veľmi dobre umiestnené, no MicroSD slot mohol byť lepšie dostupný. Jeho umiestnenie k slotu pre SIM kartu vám umožní vloženie iba pri zatvorenom displeji.

To je v prípade externej pamäťovej karty veľmi nešťastné riešenie. X1-ka samozrejme disponuje aj Wi-Fi a Bluetooth modulmi. Niektoré modely majú navyše k dispozícii aj bezdrôtový adaptér s podporou WiGiG, alebo LTE adaptér.

Napriek menšiemu telu má nová X1-ka väčšiu batériu, ako jej predchodca. Tento fakt sa odráža aj na výdrži batérie, ktorá pri písaní textu, respektíve prehliadaní internetu dosahovala hodnoty do 12 hodín. To je dostatočná výdrž na celý deň práce aj bez potreby nabíjačky.

Pri hmotnosti iba 1,14 kilogramu ide o najlepšiu výdrž v danej kategórii ľahkých 14“ Ultrabookov. Menšie telo a väčšia batéria však nenechávajú moc priestoru pre zvyšné súčiastky.

Asi najväčšou slabinou tak zostáva chladenie zariadenia. Tu sa môžete rozhodnúť, či vám vyhovuje horúci a tichý notebook, alebo studený a hlučný. Pri väčšej záťaži sa totiž jednému z týchto scenárov nevyhnete.

Spodný kryt sa vie počas letných dní zohriať aj nad 45 stupňov. Chladenie nie je výrazne hlučné, no budete ho počuť vždy, keď spustíte náročnejší proces.

Nový X1 Carbon je pre mňa štandardom biznisovej triedy Ultrabookov. Má všetky potrebné vlastnosti a funkcie a všetko je vyhotovené v špičkovej kvalite. K tomu sa pridáva skvelá výdrž batérie a príjemná hmotnosť i rozmery. Prekvapila ma tiež jednoduchá montáž a demontáž, čo je u Ultrabookov skôr rarita.

Ak by som mal niečo vytknúť, tak je to kombinácia tepla a hluku chladenia. Ak hľadáte naozaj špičkový Ultrabook a cena nie je pre vás rozhodujúcim faktorom, X1-ka je ideálnou voľbou. Preto mu naša redakcia udelila ocenenie BIZNIS TIP.