Reklama

Lenovo IdeaPad U1 Hybrid: netbook alebo multitouch tablet?

Roman Calík

Neviete sa rozhodnúť, či v najbližšom čase investujete do nového ľahkého netbooku alebo do moderného multitouch tabletu? Lenovo váš problém vyrieši! Čoskoro sa totiž do predaja dostane tzv. hybridný notebook. Na prvý pohľad ide o bežný notebook, z ktorého však jednoducho vyberiete 11,6 palcový dotykový displej s vlastným procesorom, operačným systémom a pamäťou.

Lenovo IdeaPad U1

Lenovo na tohtoročnom veľtrhu CES prinieslo zaujímavé riešenie tzv. hybridného počítača, ktorý ako prvý na svete ponúka inovatívny odnímateľný displej. Z bežného netbooku tak razom môžete mať multitouch tablet. Lenovo IdeaPad U1, čo je názov novinky, si z veľtrhu dokonca odniesol významné ocenenie „Best of CES“ v kategórii Počítače a hardvér. Ako sa uvádza v tlačovej správe, módny šarlátovo červený Ideapad U1 poskytuje dva počítače v jednom prístroji, každý s vlastným procesorom a operačným systémom, ktoré spolupracujú a pracujú samostatne, a to buď ako notebook alebo dotykový multitouch tablet. V bežnej reči to znamená, že si 11,6 palcový HD displej s LED podsvietením ľahko oddelíte od tela „klasického“ notebooku a získate tak multitouch tablet. Ten má hmotnosť len 750 gramov, ponúka výkonný 1 GHz procesor Qualcomm Snapdragon, 16 GB flash disk, 512 MB RAM a beží na upravenom operačnom systéme Linux Skylight. Môžete si na ňom prepínať medzi multimediálnym panelom (obsahuje obrázky, video, hudbu a dokumenty) alebo internetovým panelom (obsahuje e-maily, kalendár, RSS, sociálne siete a ďalšie služby). Samozrejmosťou je ovládanie multitouch a spolupráca oboch systémov. Napríklad ak si na notebooku otvoríte web stránku, stačí vybrať displej a čítate si ju už pomocou multitouch tabletu… nič nemusíte štartovať či otvárať nanovo.

Lenovo IdeaPad U1

Funguje aj v sieti 3G

Keď displej resp. multitouch tablet vrátite späť, máte v rukách opäť „normálny“ notebook s hmotnosťou 1,7 kg, operačným systémom Windows 7, ktorému nechýbajú bežné USB porty či HDMI. Srdcom displeja s klávesnicou alias netbooku Lenovo Ideapad U1, je procesor Intel Core 2 Duo SU 4100, pričom pamäť RAM môže mať kapacitu 4 GB a použitý SSD disk ponúkne priestor na uloženie 128 GB dát. Ak patríte k náročnejším užívateľom, oceníte i port eSATA, Wi-Fi, Bluetooth a slot na 3G SIM kartu mobilného operátora. Nechýba ani štandardný VGA konektor, čítačka pamäťových kariet a vstavaná 1,3 Mpx kamera pre videohovory. Predpokladaná cena je približne 700 €, pričom tento hybrid by mal byť v predaji ku koncu prvého polroka 2010. No nekúp to!

Lenovo IdeaPad U1

Foto: Lenovo

Lenovoonline.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.