Reklama

Leica V-Lux 20: špičkový kompakt s GPS

Števo Porubský

Nemecká spoločnosť Leica nedávno predstavila svoj najnovší kompaktný fotoaparát vybavený okrem kvalitného objektívu s 12x zoomom či 12,1 Mpx snímačom aj zabudovaným GPS čipom, ktorý vám dovolí ku každej fotografii pridať polohu a následne si v počítači triediť fotografie aj podľa oblasti vytvorenia.

 Leica V-Lux 20

Model V-Lux 20 od nemeckej Leici v jednoducho vyzerajúcom obale ponúkne špičkovú výbavu, kvalitný objektív a množstvo extra funkcií. Rozmery novinky sú 103 x 62 x 33 mm a hmotnosť sa vyšplhala na 218 gramov. Výrobca do nového modelu osadil 1/2.33” CCD snímač s 12,1 Mpx, ktorý je osvecovaný cez širokouhlý objektív DC Vario-Elmar. Ten disponuje 12x optickým zoomom (25-300 mm ekvivalent), stabilizáciou obrazu a f/3,3 až f/4,9. Škoda len, že maximálne ISO je 1 600. Samozrejmosťou je aj HD video (1 280 x 720 b.) pri 60 fps, stereo zvuku a pomere strán 16:9. Ako hľadáčik neslúži nič iné ako veľký LCD displej. Ten má uhlopriečku 3 palce a rozlíšenie 460 800 b. Nebola by to Leica, keby vám neponúkla aj možnosť plného manuálneho nastavenia (M, A, P, S). Okrem toho v novinke nájdete aj 28 scénických nastavení a makro budete môcť fotiť od 3 cm. 15 MB vnútorná pamäť je tak trochu na smiech, no našťastie výrobca do novinky pidal podporu najnovších SDXC kariet. Výsledok si môžete pozrieť nielen na PC, ale aj na kompatibilnom monitore či TV vďaka mini HDMI rozhraniu.

Leica V-Lux 20

Funkcionalitou tohto leta bude pravdepodobne zabudovaný čip GPS. Pri svojom poslednom kompakte to prezentoval napríklad aj Sony so svojím modelom HX5. Aj novinka od Leici bude mať GPS čip, ktorý vám umožní do EXIF dát snímanej fotografie pridávať GPS súradnice a tak si neskôr v počítači budete môcť fotografie triediť aj podľa oblasti. Ak by ste zároveň zabudli, kde ste fotku vytvorili, softvér v PC vám presne ukáže miesto na mape. Okrem toho je v novom modeli inštalovaný softvér podporujúci POI (Points of interest), ktorý vám vraj povie názvy až 500 000 pamiatok v 73 krajinách sveta. Novinka by sa mala objaviť na trhu už budúci mesiac za cenu okolo £495, teda približne 595 €. Cena vysoká, no Leica nepatrí medzi značky, ktoré sú „masovkami“.

Leica V-Lux 20

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.