Reklama

Leica má prvý foťák s 8K videom, stojí ale ako auto

Zdroj | Leica
Števo Porubský
Zdroj | Leica
Zdroj | Leica

Síce jazdené, ale predsa. Od nemeckej Leici sa ale iné ako vysoká cena očakávať ani nedá. Exkluzívne fotoaparáty s hodnotou aj do budúcna majú čo povedať hlavne fajnšmekrom a profesionálom.

Nový model SL3 ešte o to viac, že má obrovský snímač s rozlíšením 60 Mpx a možnosťou natáčania 8K Ultra HD videí. Leica SL3 Made in Germany je tu!

Obsah pokračuje pod reklamou

Leica predstavila sériu SL ešte v roku 2015, pričom až v roku 2019 prišiel prvý nástupca prvého modelu. Dnes tu máme tretí model SL3, ktorý v prakticky identickom tele prináša podstatne vyššiu kvalitu na výstupe.

Základom je teda identické telo a len minimálne kozmetické úpravy, no divy sa diali vo vnútri. Namiesto 47 Mpx snímača tu máme 60,3 Mpx BSI CMOS kúsok s full-frame rozmermi a dynamickým rozsahom až do 15 krokov EV a 14-bitovou farebnou hĺbkou. Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 50 – ISO 100 000. Plusom je, že je „zavesený“ na 5-osovej stabilizácii.

Na automatické zaostrovanie novinka využíva hybridný autofókus na báze fázového posunu, detekcie kontrastu, ale aj detekcie objektu. O chod sa stará najnovší Maestro IV Processor. Buffer s 8 GB pamäťou je schopný uložiť dostatočné množstvo záberov z 5 fps kontinuálneho snímania s AF-C, alebo 15 fps pri AF-S.

Lahôdkou je však možnosť natáčania 8K (8 192 x 4 320 px) videa pri 30 fps, ale samozrejmosťou je je 4K a 4K UHD video pri 60 fps s ešte vyšším dátovým tokom, a to až 600 Mpit/s pri 4:2:2 v H.264 a ALL-I formáte.

Veľkou novinkou na tele je však mechanizmus sklápania 3,2″ displeja. Kým v predošlých modeloch bol displej statický, v novinke ho je možné naklápať horizontálne. Vďaka tomu sa aj presunuli základné tlačidlá okolo displeja na jeho pravú stranu. Plusom ostáva, že rozhranie si môžete plne prispôsobiť podľa ľubovôle a podľa toho, ktoré funkcie najviac používate. Displej má rozlíšenie 960 x 720 px.

Omnoho vyššie rozlíšenie ponúka OLED displej v EyeRes hľadáčiku. Má rozlíšenie 1 600 x 1 200 px a 120 Hz frekvenciu. Tretí displej je na hornej strane, má 1,28″, je monochromatický a má 128 x 128 px.

Na jednej bočnej stane sú kryt USB-C a HMDI portov, ale aj 3,5 mm audio vstupu a výstupu. Na opačnej strane je dvojslot pre SDXC UHS-II/CFexpress Type B karty. Samozrejmosťou sú Wi-Fi a Bluetooth (5 a 5.0) moduly aj pre spárovanie so smartfónom s appkou Leica FOTOS. 2 200 mAh batéria má zvládnuť 260 CIPA záberov.

Plne kovové telo utesnené voči poveternostným vplyvom sa vyrába kompletne v nemeckom meste Wetzlar. Telo má rozmery 141,2 x 108 x 84,6 mm, hmotnosť dosahuje 769 gramov, no bez batérie a SD karty. V plnej poľnej výrobca asi telo neodvážil.

Kompletné technické informácie nájdete na webe Leicy. Novinka sa má na trh dostať čoskoro s cenou okolo 6 800 €.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Leica
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.