Reklama

Leica M10 Monochrom - čiernobiely svet v digitálnej fotografii novej dekády

Zdroj | Leica
Števo Porubský
Zdroj | Leica
Zdroj | Leica

Nemecká Leica predstavila špeciálnu verziu svojho obľúbeného full-frame fotoaparátu M10 s dodatkom Monochrom. Každému je tak určite jasné, že novinka z Nemecka bude ponúkať iba čiernobielu fotografiu. Naposledy sme niečo podobné videli začiatkom rok 2018.

Pozrite si

Leica M10-P – stále bez videa, ale s extrémne tichou uzávierkou

Zdroj | Leica

Výrobca legendárnych fotoaparátov a optiky Leica predstavil špeciálnu verziu modelu M10 z roku 2017, ktorý vybavil novovyvinutým snímačom. Ten má opäť veľkosť 35 mm filmu, teda full-frame, no dokáže snímať iba čiernobiely obraz. Ten má rozlíšenie 40 Mpx (pôvodný model M10 má 24 Mpx) čo je 7 864 x 5 200 px. Okrem toho má ale ako prvý model Leicy v tejto kategórii ešte vyššiu citlivosť a to až do ISO 100 000. Citlivosť pritom začína na ISO 160.

https://vimeo.com/383713868

Inak je výbava takmer identická s modelom M10-P z roku 2018. Aj preto má mať M10 Monochrom extrémne tichú uzávierku, vraj najtichšiu akú kedy nemecký výrobca vytvoril.

Zdroj | Leica

Rovnaký je i dizajn celočierneho modelu, na ktorom nenájdete dokonca ani slávne červené Logo. Aj vďaka tomu má byť fotograf veľmi nenápadný a nevtieravý. Telo z horčíkovej zliatiny je pritom odolné voči poveternostným vplyvom. Hmotnosť novinky bez objektívu je 660 gramov, rozmery dosahujú 139 x 80 x 38,5 mm.

Zdroj | Leica

Majitelia môžu využívať kompletné portfólio Leica M objektívov, príp. aj Leica R s adaptérom. Snímať je možné do RAW (DNG), ale aj do JPEG. Samotný fotoaparát má 2 GB internú pamäť, rozšíriť ju je možné SDXC kartou do 2 TB. Kontinuálne snímanie je možné do 4,5 fps.

Zdroj | Leica

Optický hľadáčik ponúka 0,73x zväčšenie a 100% pokrytie scény. Dotykový displej má 3 palce a VGA rozlíšenie. Je uložený pod odolným sklom Gorilla Glass. Majiteľov poteší aj Wi-Fi modul pre spárovanie so smartfónom. Nepoteší ale napríklad stála absencia natáčania videa. Novinka sa na trhu objaví ešte tento rok, cena bude okolo 8 000 €.

Zdroj | Leica

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.