Reklama

LEGO ukázalo prieskum. Sú rodiny, ktoré sa hrajú spolu štastnejšie?

Roman Calík

LEGO je fenomén, ktorý prežil aj digitalizáciu. Dnes sa s legendárnymi kockami hrajú tak deti, ako i dospelí. Nie je tak prekvapením, že mnohé stavebnice sú dokonca určené výhradne pre dospelých.

Zaujal nás však prieskum, ktorý spoločnosť urobila za účelom zistiť, či sú rodiny, ktoré sa spolu hrajú šťastnejšie, ako tie, ktoré sa spolu nehrajú. A nemusí ísť len o skladanie.

Globálny prieskum spoločnosti LEGO Play Well Report 2024, ktorého súčasťou bolo premiérovo aj Slovensko, zistil, že hra má pre deti mnohé výhody. Deväť z desiatich rodičov podľa prieskumu tvrdí, že hra je základom šťastia a celkovej pohody ich dieťaťa, pomáha mu budovať tvorivú sebadôveru, sebavyjadrenie a sebavedomie experimentovať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pozrime sa na percentá. 86 % rodičov tvrdí, že hra im pomáha lepšie spoznať svoje dieťa, 87 % rodičov tvrdí, že hra im pripomína, čo je v živote dôležité a 79% rodičov tvrdí, že hra im pomáha hovoriť o dôležitých veciach (napr. bezpečnosť, životné prostredie, globálne problémy atď.)

Pozrite si

Poskladali sme LEGO Icons Concorde 10318, má viac ako meter!

Veľké percento rodičov, opäť vždy nad 80 % tvrdí podľa prieskumu aj to, že hra zlepšuje šťastie/celkovú pohodu ich rodiny, uľahčuje komunikáciu s ich dieťaťom, pomáha budovať silnejšie rodinné väzby a pomáha relaxovať ako rodine. To sú tie dobré správy z prieskumu. Avšak v mnohých rodinách sa spolu rodičia a deti nehrajú, a to najmä pre nedostatok času, peňazí aj vhodného priestoru na hranie. Významným faktorom je aj čas strávený na digitálnych zariadeniach.

Dokonca až jeden z piatich rodičov sa v prieskume vyjadril, že nikdy netrávia čas hraním sa ako rodina. Na Slovensku je to však viac ako v iných krajinách. U nás sa rodiny nehrajú až pri 30 % opýtaných v prieskume, pričom z 36 skúmaných krajín prekročili hranicu 30 % iba 4 krajiny. V prvej trojici sú Južná Kórea, Singapur a Belgicko. Napríklad v Česku je to 21 %.

Zaujímavý je aj fakt, že podľa LEGO Play Well Report 2024 strávia rodičia v priemere za deň počas týždňa na digitálnych zariadeniach ako napr. telefón alebo laptop viac ako  4 hodiny. Pričom spoločnému hraniu sa s deťmi venujú len niečo viac ako 2 hodiny. Jednoducho viac sa pozeráme do telefónov, ako sa s deťmi hráme. Cez víkend je čas strávený na zariadeniach podobný, ale spoločného hrania je viac ako 3 hodiny. Šesť z desiatich rodičov pripúšťa, že čas na technológiách im môže brániť v tom, aby sa hrali viac spolu ako rodina.

A tu sa chce práve LEGO uchádzať o to, aby podporilo čas rodín, ktorý trávia spolu. V prieskume Play Well Study 2024 totiž 87 % rodičov a 88 % detí uviedlo, že by sa chceli spoločne viac hrať. „Spoločnosť LEGO chce rodinám pomôcť s touto neľahkou úlohou, a preto prináša novú iniciatívu Polhodinu pre rodinu. Aj 30 minút strávených aktívne v kruhu rodiny totiž môže mať významne pozitívny vplyv na zlepšenie a utuženie rodinných vzťahov,“ hovorí Iva Ambrožová, Marketingová riaditeľka LEGO Trading pre ČR a SR.

Mali by sme tak počas celého roka evidovať mediálnu komunikáciu na Slovensku i v Českej republike, ktorej cieľom bude pomáhať prekonávať bariéry spoločnej hry, a to aj cez ambasádorov, ako je Simona Salátová. My v redakcii musíme uznať, že iniciatívu vítame a ako o nás viete, práve s kockami LEGO sa radi hráme tak s rodinami ako aj s kolegami.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.