Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #LEGO
  • 8 min.
  • 29.11.2019

LEGO Technic 42110 Land Rover Defender - Ikona z kociek sa vydarila

LEGO Technic 42110 Land Rover Defender - Ikona z kociek sa vydarila
Roman Calík
LEGO Technic 42110 Land Rover Defender - Ikona z kociek sa vydarila
86 %
LEGO pracovalo na novinke s tímom Land Rover a reálny automobil, ktorý sa mimochodom vyrába na Slovensku, sa predstavil v rovnakom čase, ako stavebnica LEGO. Ak nechcete minúť takmer dve stovky eur, radšej túto recenziu nečítajte.

Výhody

  • veľkosť modelu
  • funkčná 4-stupňová sekvenčná prevodovka
  • vzhľad modelu a detaily
  • počet dielikov a čas skladania

Nevýhody

  • vnútorná výplň dverí s množstvom nálepiek
  • len showcar, potenciál prevodovky nevyužijete
  • dizajn (skutočný nový Defender pripomína stavebnica len vzdialene)

LEGO je s modelom Land Rover Defender mimoriadne aktuálne. Na novú generáciu legendy v skutočnej veľkosti sa totiž čakalo niekoľko rokov. Možný vzhľad novinky sme si však mohli predstaviť práve kvôli prvým únikom stavebnice s kódovým označením 42110. A skutočne, keďže LEGO pracovalo na novinke s tímom Land Rover v mimoriadnom utajení, stavebnica aj nový Defender sa predstavili verejnosti v rovnakom čase.

Vy tak môžete mať svoj Defender skôr ako ten skutočný, navyše za 199,99 €. Pripravte sa opäť na parádnu jazdu skladania až 2 573 dielikov, z ktorých vám vznikne obrovský model s dĺžkou až 42 centimetrov. Mne sa Defender podarilo poskladať vďaka e-shopu brixy.sk, ktorý nám do redakcie stavebnicu poskytol. Mimochodom pozrite si ponuku e-shopu, ceny mnohých setov sú lákavé a prístup predajcu aj vďaka vernostnému programu príjemný.

Pozrite si

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron – Geniálna hračka pre dospelých

Mám za sebou množstvo poskladaných modelov Technic, ale detaily, s ktorými prichádza Land Rover Defender ma opäť milo prekvapili. No nepredbiehajme.

Krabica setu 42110 je veľká, obsahuje necelé tri tisícky dielikov a návod s počtom 500 strán. Našťastie sú všetky dieliky roztriedené do štyroch sérií sáčkov, ich hľadanie tak bude jednoduchšie. Len pre porovnanie veľkosti si všimnite fotografie, kde som do rohu krabice položil minifig Ninjago.

Ako to už býva zvykom, kým Technic set dostane kontúry finálneho modelu, budete sa „hrať“ s ozubenými kolieskami, vďaka ktorým poskladáte aj funkčnú 4-stupňovú sekvenčnú prevodovku. Odporúčam pre dieliky plastové nádoby, ktoré určite nájdete vo vašej kuchyni.

Z prvej várky dielikov vyskladáte zadnú nápravu s diferákmi. Riešenie je síce sofistikované, ale až do bodu 21 máte pocit, že sa vám náprava rozpadáva pod rukami. Skôr ako ramená fixnete, pohráte sa s ich umiestnením a prepojením guľových čapov. Celkovo opäť dostanete odpruženú nápravu s pohonom 4×4.

Začína sa rošáda s ozubenými kolieskami, celkovo ich vyskladáte 16. Dávajte si veľký pozor, chyba v tomto kroku môže byť pre samotnú funkčnosť a radenie prevodových stupňov fatálna. Verte mi, nebude sa vám chcieť po dokončení model rozoberať.

Vyskladanie prevodovky vyžaduje obrovskú pozornosť a presnosť, kompletný pohon kolies využíva až trojicu diferenciálov. Keďže sú nápravy odpružené, model je veľmi dobre hrateľný. Po 65 minútach mám hotovo, zatiaľ mi konštrukcia pripomína skôr trup lietadielka.

Aj pri Land Rover Defender si zažijete mini svadbu = spojenie prednej a zadnej nápravy do celistvého podvozkového celku. Najskôr sa však pripravte na skladanie fukčného šesťvalcového motora. Pri kroku 279 som si uvedomil, že natáčať predné kolesá bude možné nielen volantom, ale aj ozubeným kolieskom, ktoré bude súčasťou strechy modelu. Ide o veľmi dobrý nápad, manévrovateľnosť modelu pri hraní sa je výrazne lepšia.

Funkčný bude a predný naviják. Nechýba poistka, ku ktorej sa po poskladaní modelu dostanete až po otvorení prednej kapoty. Všimnite si ozubené koliesko pri motore, tým odvíjate a navíjate lanko. Opäť všetko sprevodované tak, aby ste mohli naviják ovládať pohodlne zvnútra prednej kapoty.

Príjemným prekvapením sú však detailne spracované predné sedadlá, kde som si pripomenul skladanie Chirona. Opäť ide o imitáciu luxusnej hnedej kože a nechýba bočné vedenie, fakt paráda. Celkovo musím pochváliť konštruktérov setu aj za detailne spracovaný interiér. V tomto prípade je nalepené logo Defender na volante vítané.

Zadná lavica je rýchlovka, spojíte minimum dielikov a získate veľký efekt. Celkovo končím druhú sériu sáčkov po troch hodinách aj piatich minútach. Potrebujem oddych.

Toto však musíte vidieť. LEGO je známe maximálnou precíznosťou pri balení dielikov. Postavil som už desiatky stavebníc a zatiať mi žiadny dielik nechýbal, skôr v setoch nájdete tie najmenšie, zväčša 1-pinové aj naviac. Teraz som však objavil dielik, ktorému chýbala povrchová úprava. Aspoň vidím základný plast pred finálnym spracovaním. Našťastie doma náhradný dielik nájdem a túto raritu si odkladám.

Po rozbalení tretej série dielikov budete kapotovať. Prvých 25 minút skladám skelet karosérie. Odhaľujem tak finálnu veľkosť modelu, je skutočne obrovský. Wow.

Pozrite si

LEGO Technic 42082 – Žeriav s metrovým výsuvom

Za 50 minút od rozbalenia sáčkov s číslovkou 3 končím zadné dvere s plne funkčným mechanizmom otvárania, kde LEGO využilo gumičku. Otváranie bude fungovať pootočením rezervného kolesa, ktoré nahodím na konci. Dobrý nápad.

Nechcem prestať! Skladanie ma baví. Zadné svetlá verne kopírujú skutočný model, pridávam bočné blatníky a zrazu som na bode 584 a na strane 346.

Biela ikonická strecha je zachvíľu hotová tiež a model, ako sa na Technic patrí je opäť mimoriadne pevný.

Ide sa na bočné predné dvere. Každé z dverí vám zaberú len 10 minút, prekvapia rámom okien a mierne sklamú vnútornou výplňou tvorenou až štvoricou nálepiek.

 

Nadšený som, z roka na rok sa z „deravého“ LEGO Technic stáva stále funkčný, no na vzhľad krajší model. A ide sa do finále, teda poslednú štvrtú várku súčiastok. Ak vás už v tomto momente model dostal, rovno si ho kúpte. Odporúčam e-shop Brixy.sk, ktorý nám tento Defender poskytol na účel recenzie.

Skôr ako sa dostanem k ikonickej maske chladiča skladám predné svetlá. Vôbec prvýkrát lepím nálepky do svetlometov. Musíte dávať pozor, aby boli na stred. Výsledný efekt je však skvelý, akoby ste mali skutočné ledky.

Väčší frajeri si nainštalujú aj funkčné LED osvetlenie z ázijského e-shopu. Verím že LEGO, tak ako mení ovládače za Bluetooth verzie, pridá konečne aj LED osvetlenie k vybraným modelom.

Kapota s výraznou nálepkou DEFENDER vyzerá tiež veľmi dobre, ku konštrukcii sa musí pripojiť postupne, doskladáte ju priamo na aute. Páči sa mi aj predná maska chladiča. Spredu sa Defender z kociek LEGO skutočne podobá na práve predstavenú novú generáciu legendy.

Pozrite si

Vôbec prvé LEGO v spolupráci s Top Gear príde už v decembri

Pozrite sa aj pod kapotu na funkčný šesťvalcový motor.

Model je takmer hotový. Ale idem sa ešte pohrať so záhradkou na strechu s rôznym príslušenstvom.

Rebrík resp. schodíky na ľavej bočnej strane je možné vysunúť.

Pri skladaní doplnkov, ako sú bočné kufre či truhla, máte pocit akoby ste skladali CITY. Tieto dieliky nemajú s témou Technic nič spoločné, avšak pomáhajú k čistejšiemu vzhľadu celého modelu. Obe sú otváratelné avšak úplne prázdne.

Olá, Land Rover Defender z kociek LEGO je hotový, teda po nasadení kolies – piatich, keďže súčasťou je rezerva na zadných dverách.

Skladanie mi trvalo 6 hodín a 25 minút. Interiér stojí za to, páči sa mi volant s logom Defender aj páka automatickej prevodovky so 4 rýchlosťami – celý prevodový systém tvoria dve páky. Tiež sa vydarila reálna silueta palubnej dosky. Nádhera.

Celkovo som z modelu nadšený. Je obrovský! Páčiť sa vám budú predné svetlá, funkčný naviják či prepracovaný motor. Defender sa vydaril, aj keď svojou hranatosťou skôr pripomína pôvodnú generáciu.

Ak LEGO Technic 42110 Land Rover Defender chcete skladať aj vy a potešiť sa z tohto vydareného modelu nielen vo vašej vitríne, rozhodne jeho kúpu odporúčam. Cena 199,99 € nie je za takto vydarený set privysoká, navyše v e-shope Brixy.sk, ktorý nám set poskytol ho kúpite lacnejšie.