Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Legendy nekončia, Toyota prerobila dve AE86-tky na elektromobil a vodíkové auto

Legendy nekončia, Toyota prerobila dve AE86-tky na elektromobil a vodíkové auto
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota
Stanislav Vinc
Legendy nekončia, Toyota prerobila dve AE86-tky na elektromobil a vodíkové auto
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Aj keď éra spaľovacích motorov zjavne končí, Toyota nenecháva svoje legendárne modely zapadnúť prachom. Pri príležitosti Tokijskeho autosalónu predstavila špeciálne upravené verzie modelu AE86, ktoré dostali pod kapotu elektrický a vodíkový pohon.

Piata generácia Toyoty Corolly sa tak môže vrátiť na cesty a to v oboch verziách prednej masky – Truneo (s vyklápacími svetlami) a Levin (s pevnými svetlami), v ktorej sa dokonca automobilka pohrala s jej názvom – LEVin (Electric Vehicle).

Obsah pokračuje pod reklamou

Pri koncepte AE86 BEV využila Toyota technológie z vozidiel Lexus, ako aj elektromotor z hybridného modelu Tundra a batériu z plug-in hybridného modelu Prius. Vozidlo si však malo popri tom zachovať ľahkú konštrukciu s väčšinou hmotnosti vpredu a dokonca aj manuálnu prevodovku podobne, ako sme to nedávno mali možnosť vidieť v prototype Lexusu.

Koncept AE86 H2 na druhej strane využíva vodíkové články z modelu Toyota Mirai, ktoré sú spolu s tlakovou nádržou umiestnené vzadu. Športoví nadšenci z tímov TRG a ROOKIE Racing si od tohto konceptu sľubujú zachovanie zážitku z jazdy so spaľovacím motorom, pri sa ktorom dokonca usilovali o vykonanie čo najmenších zmien aj pri vstrekovačoch paliva, palivovom potrubí či sviečkach.

Keďže koncepty oživeného modelu kráčajú s dobou po stránke pohonu, inžinieri pri ich výrobe použili aj sedadlá, bezpečnostné pásy a podložky vyrobené z recyklovaných materiálov. Kompletný príbeh týchto konceptov Toyota zdokumentovala v takmer 20-minútovom videu, v ktorom si môžete zapnúť automaticky generované slovenské titulky.

Toyota počas tlačovej konferencie naznačila, že má v záujme umožniť majiteľom vozidiel so spaľovacím motorom prerobiť si ich obľúbených tátošov na vodíkové či elektrické vozidlá. Viac ako bežným spotrebiteľom však bude takáto možnosť dávať zmysel skôr nadšencom a zberateľom vzácnych kúskov. Žiadne konkrétne plány však Toyota zatiaľ aj tak neprezradila.

Zdroj