Reklama

Legendárny Walkman dnes oslavuje. Viete koľko má rokov?

Zdroj | Sony
Richard Pliešovský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Revolúciu v spôsobe počúvania hudby nepochybne priniesol nenápadný zlepšovák, prerobený diktafón. Ktovie ako by to bolo, keby zakladateľ Sony, Masaru Ibuka, nebol veľký fanúšik vážnej hudby. Našťastie hudbu miloval a na svet prišlo ikonické zariadenie, ktoré sa stalo na dlhú dobu synonymom prenosných prehrávačov aj iných značiek ako Sony.

Prvý Walkman nesie označenie Sony Walkman TPS-L2. Práve 1. júla 1979 sa hudba stala skutočne prenosnou. Podobne ako iPod od Apple, ani Walkman nie je naozaj prvý na svete. Pred ním už bol Stereobelt, kazetový prehrávač. Bol však priveľký, s neforemným dizajnom, drahý a hlavne – fungoval len ako patent. Walkman preniesol myšlienku prenosného kazetového prehrávača na komerčne atraktívne a mimoriadne obľúbené zariadenie.

Na prehrávanie audia využíval kompaktnú kazetu (CC). Tá bola vyvinutá v roku 1963 koncernom Philips. Koncom šesťdesiatych rokov umožnilo zavedenie CC počúvanie hudby na prenosných zariadeniach, dokonca aj v autorádiách. Gramofónové platne no aj tak zostali najobľúbenejším formátom pre domáce počúvanie. Kazety ich predbehli až v roku 1983.

Zdroj | Sony

Spoločník Sony, Masaru Ibuka, používal počas cesty do práce kompaktný kazetový magnetofón Sony TC-D5. Bol však len mono. Požiadal preto konštruktérov z firmy, aby navrhli stereofónnu verziu určenú len na prehrávanie, optimalizovanú na použitie slúchadiel. Prvý prototyp bol vyrobený z upraveného Sony Pressman, kompaktného kazetového rekordéra určeného pre novinárov, ten sa predával od roku 1977.

Zdroj | Sony

Po uvedení na zahraničný trh si Sony rýchlo uvedomilo, že názov Walkman je na celom svete univerzálne prijatý a nastala rýchla zmena v celosvetovom pomenovaní.

Walkman v sebe spájal dovtedy nevídanú kombináciu prenosnosti (poháňali ho dve tužkové baterky) a súkromia – používatelia si mohli prehrávať hudbu na slúchadlách bez toho, aby ňou niekoho vyrušovali. Dal sa vziať kdekoľvek a okrem toho bol ideálnym spoločníkom na šport. Milovali ho napríklad bežci, či skejtbordisti.

Pozrite si

Sony k 40. výročiu reinkarnoval Walkman

Sony spočiatku považovalo Walkman za trendový produkt pre používateľov mladších ako 20 rokov, ale stal sa populárny bez ohľadu na demografické údaje. Walkman sa predával v roku 1979 za 200 dolárov, čo dnes predstavuje zhruba 500 dolárov. Sony odhadovalo, že ich predá 5 000 kusov mesačne, v prvých dvoch mesiacoch sa ich však predalo o 50 000 viac.

Zdroj | Sony

Osemdesiate roky boli desaťročím intenzívneho rozvoja Walkmanov. V roku 1983 Sony predstavilo prvý ultrakompaktný kazetový prehrávač Walkman, v roku 1986 prinieslo prvý model vybavený diaľkovým ovládaním.

Zdroj | Sony

Do roku 2010, keď sa prestali Walkmany vyrábať, dosiahol ich predaj zhruba 200 miliónov kusov. Je to impozantné číslo, ak si uvedomíme, že išlo o jednoúčelové zariadenie slúžiace len a len na prehrávanie audio nahrávok. Posledným dostupným modelom (v USA) bol Walkman WM-FX290W.

Zdroj | Sony

Sony naďalej používa značku Walkman pre väčšinu svojich prenosných zvukových zariadení vrátane bežných telefónov. Prenosný CD prehrávač od Sony bol v roku 1997 premenovaný na CD Walkman. Séria digitálnych audio prehrávačov od Sony je známa ako Network Walkman.

Mali ste aj vy doma Walkman od Sony? Spomeniete si ešte na to, aký to bol model?

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.