Hra Doom vznikla už v roku 1993, pričom to bola jedna z prvých strieľačiek v 3D a okamžite sa stala populárnou. A ako môžeme vidieť, stále žije aj v roku 2024. Spustili ju totiž aj na baktériách.
Tento husársky kúsok sa podaril biotechnologickému výskumníkovi z MIT. Konkrétne išlo o skutočné črevné baktérie E. coli, pričom sa uskutočnila premena baktérií na pixely, aby boli schopné zobraziť už 30 ročnú hru.
Hra Doom bežala na 1-bitovom displeji vytvoreného vo vnútri bunkovej steny. Pre ešte lepší efekt výskumník dávkoval baktérie fluorescenčnými proteínmi, aby sa rozsvietili rovnako ako digitálne pixely.
Aby sme ale veci uviedli na pravú mieru, tak baktérie v skutočnosti hru nespúšťajú, pretože ľudstvo ešte nepozná kľúč ku vstreknutiu biologickej hmoty digitálnym kódom. Teda steny baktérií E. coli slúžili ako zobrazovač hry Doom.
Aj keď znelo všetko doteraz až neuveriteľne, tak v realite táto metóda nie je veľmi použiteľná. Prvým problémom je nízka snímkovacia frekvencia. Navyše baktériám trvá 70 minút, kým osvetlia jeden záber hry a ďalších 8 hodín, kým sa vrátia do počiatočného stavu.
Pri započítaní všetkých parametrov by sme prišli na to, že hranie hry od začiatku do konca by trvalo približne 600 rokov. Avšak na teoretickej úrovni je to až neuveriteľné, čo dnešná veda dokáže. Sme zvedaví, kde hru Doom ešte výskumníci budú schopní spustiť.
Už skôr sa s Doomom začalo experimentovať. V októbri 2022 sa podarilo vývojárovi Samovi Chietovi spustiť túto hru pomocou poznámkového bloku Windows Notepad, a to dokonca na stabilných 60 fps.