Reklama

Laura má len 12 rokov a už závodí na motokárach. Ako si splniť sen?

Roman Calík

Laura je mladá Slovenka, ktorá má vášeň pre motokáry. Spoznali sme ju vďaka LEGO a veľmi radi sme ju vyspovedali. Ako začala so športom, ktorý je typickým skôr pre chlapcov? Čím chce byť, keď „vyrastie“? A čo skladá z kociek LEGO, ktoré sme si v redakcii mimoriadne obľúbili?

Zaujímavý prieskum, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť LEGO Group nás zaujal natoľko, že sme a rozhodli prispieť k podpore dievčat vo svete, ktorý sa na prvý pohľad javí skôr ako chlapčenský. Totiž, viac ako 7-tisíc rodičov a detí vo veku 6-14 rokov z Čiech, Japonska, Poľska, ale aj z Veľkej Británie, USA či Číny zdôraznilo, že je potrebné, aby sa v spoločnosti prebudovalo zaužívané vnímanie, činy a slová, aby sa podporila kreativita a sebavyjadrenie všetkých detí. Napríklad v prieskume až 82 % dievčat verí, že je v poriadku ak dievčatá hrajú futbal a chlapci cvičia balet, ale u chlapcov je to 71 %.

Dievčatá obvykle spoločnosť podporuje v umeleckých činnostiach, zatiaľ čo chlapci sú skôr tlačení do fyzických činností. Napríklad bežne rodičia podporujú viac dievčatá, aby sa venovali tancu, ako chlapcov (82 % vs. 18 %). O varení a pečení sa nemusíme ani rozprávať, tu je pomer 79 % vs. 21 %. Zaujímavé je, že napríklad programovacím hrám by sa podľa rodičov mali venovať skôr chlapci (79 %), zatiaľ čo u dievčat je to 21 %. Vidíte ten rozdiel?

Zdroj | LEGO

Zaujímavý je aj fakt, že 76 % ľudí prieskume uviedlo, že hru so stavebnicami LEGO by odporučili skôr synovi. Ou. Len 24 % z opýtaných rodičov by LEGO odporučilo aj svojej dcére. Lenže aj v typicky „chlapčenských“ záležitostiach, môžu byť dievčatá úspešné, a naopak. Laura je skvelým príkladom. Jazdí na motokárach a darí sa jej. Plní si sen, dokáže naplno využiť svoj jedinečný talent. My v redakcii sa z toho veľmi tešíme a držíme Laure palce, nech sa jej splnia aj tie najväčšie sny. Aké? To sa dozviete práve z nášho rozhovoru.

Zdroj | LEGO

Laura, hovorí ti ešte niečo šľapacia motokára? Mala si takú?

Nemala som takú vôbec, ale podľa mňa je to výborný spôsob ako začať.

A ako si sa vlastne dostala k motokáram?

Mne sa od začiatku páčila rýchlosť, zvuk motorov a autá všeobecne. Mali sme s rodinou spoločné víkendy, kedy sme vždy robili spoločnú aktivitu a v rámci toho som si raz urobila detský vodičák na motokárach. Hneď v ten deň som sa rovno aj sama prihlásila na krúžok. Mala som len 6 rokov, až do 10 rokov som stále trénovala a jazdila motokáry v halách. Teraz už jazdím tretiu sezónu na vonkajších okruhoch a aj závodne.

Zaujal ma ten detský vodičák, to je nejaký špeciálny kurz na motokáry, alebo ako to prebieha?

To je len taká hodinová zábavka pre deti rôznych vekových kategórií, kde nám ukázali ako sa jazdí, aké sú pravidlá…

Aby si začala závodiť, čo bolo potrebné urobiť? Asi na to nestačí len takýto detský vodičák, že?

Treba získať licenciu pretekára od SAMŠ, mať dostatok skúseností a hlavne vedieť jazdiť bezpečne. A to aj pri vyšších rýchlostiach. Základom je samozrejme mať kvalitnú motokáru, dobrú prilbu chránič rebier a krku.

Akú motokáru teraz jazdíš? Klasickú či elektrickú?

Mám benzínovú motokáru. Podľa môjho názoru sú lepšie. Je tam obrovský rozdiel medzi elektrickou a benzínovou motokárou. Ak vieš jazdiť na benzínovej, budeš vedieť jazdiť aj na bežnom aute. Jazda na elektrickej motokáre je ľahšia. Pri benzínovej treba dávať pozor aj na nahromadenie benzínu v motore, ak sa totiž motokára „zachľastá“, rozbeh v zákrute či celkovo bude ťažší.

Musíš sa aj vyznať do takýchto motokár, napríklad aj preto, že by si si niečo na motokáre opravila?

Ja si na motokáre nič neopravujem, mám tímového technika. Ale rozumiem tomu, čo mám robiť, čo kde je. Viem čo je rozeta, viem kedy stlačiť plyn.

A keď chceš závodiť na motokárach, musíš si kúpiť vlastnú motokáru, alebo si len jazdec za nejaký tím, ktorí ti všetko zabezpečí?

Ja mám motokáru kúpenú, dajú sa však aj prenajať.

Aký výkon má tvoja motokára?

Má 13 koní a vie ísť rýchlosťou až 110 km/h.

Pozrite si

Poskladali sme monopost F1 tímu McLaren z 1 432 dielikov stavebnice LEGO

Uff, to je ale veľká rýchlosť. Koľko je limit pri závode na trati?

Obmedzenie rýchlostné nemáme. Je to na každom jazdcovi, ako si trúfne najmä na prejazd zákrutami.

Koľko dievčat sa objavuje na závodoch, ak vôbec je tam niekto okrem teba?

Postupne sa ich počet zvyšuje, ale stále nás je málo. Určite je nás výrazne menej ako chlapcov.

Máš aj nejakú kamarátku, ktorú si možno inšpirovala na tento šport?

Mám kamarátky, ktoré jazdia, ale nezačali vďaka mne.

Aké víťazstvá máš už za sebou a ktoré z nich si ceníš najviac?

Víťazstvo mám za sebou v halových motokárach. Cením si ho preto, že bolo prvé a zatiaľ posledné. Pódiových umiestnení v hale aj vonku mám niekoľko. Najväčším úspechom pre mňa však bolo, keď som sa na kempe pre mladé talenty The FIA Girls on Track – Rising Stars dostala medzi TOP 8 junioriek. Bolo to v roku 2021. Dostala som sa do výberu len 14 dievčat (11-14 ročných) z celého sveta.

V piatok sa jazdí, v sobotu sú fyzické skúšky (to máš aj závažie na volante) a v nedeľu ide na trať už len 8 najlepších. Potom sa ešte vyberá TOP 4, ale tam som sa už nedostala. Pre mňa to však bol obrovský úspech, keďže som mala vtedy za sebou len dve odjazdené sezóny.

Zdroj | LEGO

V rámci týchto súťaží teda závodíš aj v zahraničí?

Zväčša závodím na Slovensku, ale v blízkych krajinách súťažím tiež. Sú to najmä Česko, Rakúsko a Taliansko. Napríklad projekt FIA Girls on Track prebiehal vo Francúzsku.

Je tvoja motokára niečím výnimočná?

Pre mňa je výnimočná, pretože je moja. Ale čo sa týka výkonu a iných vecí vrámci kategórie, tam musia byť motokáry rovnaké a homologizované. Ja jazdím kategóriu Rotax Minimax, kde jazdia 9 až 13-roční.

A máš už aj nejakých sponzorov?

Zatiaľ iba rodičov 🙂

A kto ťa najviac podporuje?

Rodičia, blízka rodina a môj tím.

Pozrite si

ROZHOVOR: Julia Goldin – klavír z kociek LEGO mám položený na skutočnom klavíri

Chcela by si raz šoférovať aj skutočnú formulu?

Určite. Fascinuje ma to a rada sledujem seriál F1.

Máš nejakého obľúbeného jazdca, jazdkyňu?

Áno, je to Maya Weug. Z Formule 1 mám najradšej Ayrtona Sennu a Daniela Ricciarda.

Čo by si odkázala dievčatám, ktoré rozmýšľajú tiež nad takouto podobnou aktivitou, takou ktorá je skôr vnímaná ako chlapčenská?

Záleží na tom, či to ony chcú robiť, čo k tomu cítia a nie na tom, čo si o tom, kto myslí. Našlo sa viac ľudí, čo sa už pozastavili nad tým, že dievča a motokáry…ale tým, že ja reálne túžim po tom, dostať sa do Formule 1 a byť medzi ľuďmi typu Senna, Schumacher…tak civčím, trénujem a jazdím a postupne sa zlepšujem.

Slovensko ako také má podmienky na to, aby tu vyrástol dobrý motokárový či F1 jazdec?

Áno má. Máme tu kde trénovať. Ale rezervy samozrejme sú.

Zdroj | LEGO

Máš aj nejaký vzťah k stavebnici LEGO? Ako vidíš, v našej redakcii sa nedá prehliadnuť, že sme nadšenci LEGO.

Mám vzťah k LEGO, hrám sa s ním odmalička. Totálne som nadšená z tej novej formule McLaren, ktorú už máte u vás aj postavenú. Ja ju mám ešte len v krabici (pozn. red. V čase publikovania rozhovoru už Laura naplno McLaren skladá.).

A čo také si naposledy poskladala?

Boli to Speed Champions autíčka, naposledy som skladala Dodge.

 A skúšala si si z LEGA poskladať aj niečo vlastné, napríklad tvoju motokáru?

Áno, skladám si ju. Mám už polovicu 🙂

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.