Reklama

Lamborghini Sián má špecifický e-motor a bezkonkurenčný výkon

Zdroj | lamborghini
Juraj Recký
Zdroj | lamborghini
Zdroj | lamborghini

Z legendárnej talianskej automobilky konečne vyšlo prvé elektrifikované auto. Sián je hybrid a je vôbec najvýkonnejším automobilom aký kedy Lamborghini predstavilo.

Lamborghini zo svojej stajne vypustilo doteraz najrýchlejší supešportiak Sián. V bolonskom dialekte to znamená blesk a auto tomu absolútne zodpovedá. Má špecifický elektromotor, je extrémne výkonne a pre milovníkov extravagancie sa musí stať modlou.

Zdroj | lamborghini

Hybridný pohon je rovnako exkluzívny ako celý automobil. Pod kapotou sa skrýva dvanásťvalec, ktorým sa taliansky výrobca obzvlášť pýši. Nezaostáva však ani elektrická časť, ktorá je postavená na superkondenzátore. Takto riešený hybridný motor je predstavený vôbec prvýkrát.

Zdroj | lamborghini

48 voltový e-motor má výkon 34 koní a zaisťuje okamžitú odozvu, zlepšuje výkon a je možné ním cúvať či parkovať.

Zdroj | lamborghini

Technológia akumulácie energie využívajúca superkondenzátor bola pôvodne vyvinutá pre Aventadoor. Pre Sián bola zásadne prepracovaná a zvládne uložiť 10-násobok energie v porovnaní s pôvodným riešením. Batéria v Sián má byť 3-krát výkonnejšia, ako bežná batéria rovnakej hmotnosti, a 3-krát ľahšia, ako bežná batéria s rovnakým objemom energie.

Zdroj | lamborghini

Úložisko energie je medzi kabínou a motorom, čím chce výrobca dosiahnuť ideálne rozloženie hmotnosti. Elektrická časť motoru váži iba 34 kilogramov, vďaka čomu ponúka výkon jednej konskej sily na kilogram.

Zdroj | lamborghini

Výkon dvanásť valcového motora sa pre tento model podarilo zvýšiť na 557 kW, teda 785 koní, pri 8 500 otáčkach za minútu. Ak pripočítame výkon elektromotora dostaneme celkový výkon 602 kW, resp 819 koní. Najvyššia možná rýchlosť tohto šialenstva je 350 kilometrov za hodinu.

Zdroj | lamborghini

V automobilke sa pohrali s brzdovým systémom, vďaka ktorému sa použitý superkondenzátor pri každom brzdení doplna dobije. Batéria pomáha pri zrýchlení Siánu až do rýchlosti 130 kilometorv za hodinu, po jej prekročení sa automaticky odpojí.

Zdroj | lamborghini

Kombinácia netradičného riešenie elektrickej časti motora a dvanástich valcov umožňuje dosiahnuť 100 kilometrovú rýchlosť z nuly za 2,8 sekundy. Pri rýchlostiach 30 až 60 kilometrov za hodinu má Sián o 0,2 sekundy lepší čas pri zrýchlení ako Aventador.

Zdroj | lamborghinilamborghini

Vyrobených bude iba 63 kusov. Každý jeden bude personalizovaný presne podľa majiteľa v Lamborghini Centro Stile, tak aby sa do auta preniesla osobnosť jeho majiteľa.

Zdroj | lamborghini

Kus vystavený na autosalóne vo Frankfurte má odzrkadľovať snahu automobilky stále prinášať nové farby a materiály. Zelená farba dostala názov Verde Gea, je doplnená o Oro Electrum, čo odzrkadľuje elektrifikáciu vozidla. Viacvrstvová farba obsahuje zlaté vločky a kryštály. Interiér frankfurtského kusu je v koži od spoločnosti Poltrona Frau.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.