Reklama

LaCie Little Big Disc: malý veľký disk s bleskovou rýchlosťou

Dominik Fúsek

Ak ste v posledných dňoch pozorne sledovali novinky v oblasti IT, určite začuli slovíčko Thunderbolt. Nové pripojenie (Čo a ako pripojiť k počítaču? (1. časť)) vyvinuté Intelom bolo prvýkrát použité v počítačoch Apple (Apple predstavil nové MacBooky Pro na tento rok! Čo prinesú?), žiadne kompatibilné príslušenstvo sa až doteraz neobjavilo. S tým je ale koniec a medzi prvými svoj produkt s logom blesku predstavil výrobca príslušenstva Thanko.

LaCie Little Big Disc

Pri návrhu Little Big disku sa v spoločnosti Thanko zaoberali jediným – maximalizáciou rýchlosti. Spomínané Thunderbolt pripojenie zabezpečí prenosové rýchlosti teoreticky až na úrovni 10 Gb/s, navyše obojsmerne, teda dvomi kanálmi súčasne plnou rýchlosťou. Výrobca logicky zvolil SSD technológiu namiesto HDD, čo má pozitívne a negatívne následky. K tým pozitívnym rozhodne patrí úplná odolnosť voči otrasom, vysoká rýchlosť čítania i zapisovania a nehlučnosť, nepoteší však kapacita len 250 GB. Celý disk tak zaplníte len za 200 sekúnd!

LaCie Little Big Disc

Malý veľký disk sa skladá z dvoch SSD jednotiek zapojených do tzv. raidu, pracujúcich na princípe stripping. To znamená, že polovica dát sa zapíše na jeden disk a zvyšok na druhý, pričom oba zápisy prebiehajú súčasne a doba zapisovania je teda polovičná oproti klasickému zápisu na jeden samostatný disk. Plánovaná cena nie je známa, novinka bude dostupná v lete prostredníctvom e-shopu LaCie a Applu, keďže s Windows počítačmi nie je disk kompatibilný.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.