Reklama

Kyberzločinci šíria malvér pomocou nelegálnych kópií obľúbených hier

Zdroj | SteelSeries
Richard Pliešovský
Zdroj | SteelSeries
Zdroj | SteelSeries

Videohry sú populárny spôsob zábavy, no nie každý je ochotný za ne platiť. Približne jeden z desiatich ľudí hráva online hry a tak nečudo, že si tento trend všimli hekeri a začali ho využívať na šírenie škodlivého malvéru.

Nový prieskum spoločnosti Kaspersky potvrdil, že nelegálne získané kópie okrem porušovania zákona a autorských práv, naozaj predstavujú bezpečnostné riziko. Veľa z populárnych videohier je umiestnených na digitálnych distribučných platformách. Tie nedokážu vždy odhaliť, či sú nahraté softvérové súbory legálne herné súbory, alebo dobre „zamaskovaný“ malvér.

Pozrite si

Keď pomocníci môžu škodiť, alebo kto je najväčší Trójsky kôň v domácnosti?

Odborníci preskúmali infikované súbory, ktoré objavili v roku 2018 a začiatkom tohto roka. Zistili, že viac ako 900-tisíc používateľov sa stalo obeťou falošných videohier, ktoré šírili nebezpečný malvér. Na prvom mieste bola hra Minecraft. Softvér bol veľmi dobre zamaskovaný, predstavoval až tretinu všetkých herných malvérov a jeho dosah bol minimálne na 310-tisíc používateľov.

Druhé miesto získala hra GTA 5, prostredníctvom nej malvér napadol až 112-tisíc hráčov. Sims 4 obsadil tretie miesto, jeho dosah bol skoro 105-tisíc napadnutých používateľov.

Zdroj | Kaspersky

Ďalším obľúbeným a úspešným modelom, ako šíriť nebezpečný malvér je predstierať, že si používatelia môžu stiahnuť zatiaľ nevydané hry. Hráči sa takto popálili na minimálne desiatich nevydaných hrách, pričom hry FIFA 20, Borderlands 3 a Elder Scrolls 6 predstavovali až 80 percent útokov.

Pozrite si

V roku 2017 kyberzločinci zneužívali popularitu futbalu i Bitcoinu

Kto sa nechce stať obeťou škodlivých programov zamaskovaných vo videohrách, mal by sa riadiť týmito zásadami:

  • Používať iba legitímne a známe služby s osvedčenou reputáciou.
  • Venovať zvýšenú pozornosť autentickosti webových stránok, nenavštevovať webové stránky, ktoré umožňujú sťahovanie videohier, pokým si nie je používateľ istý, že sú legitímne a pokiaľ nezačínajú skratkou „https“. Pred spustením sťahovania skontrolovať, či je webová stránka legitímna pomocou dvojitého overenia formátu adresy URL alebo pravopisu názvu webovej stránky.
  • Neotvárať podozrivé linky, napríklad na tie, ktoré umožňujú stiahnutie hry ešte pred jej oficiálnym vydaním.
  • Používať overené bezpečnostné riešenia pre komplexnú ochranu pred širokým spektrom hrozieb.
Zdroj | UNIQA

Maria Fedorova, bezpečnostná expertka v spoločnosti Kaspersky, upozorňuje: „Už niekoľko mesiacov pozorujeme, že kyberzločinci zneužívajú zábavné formáty a hry na to, aby prekvapili používateľov – či už ide o sériu populárnych televíznych relácií, premiéry špičkových filmov alebo populárnych videohier. Existuje ľahké vysvetlenie – keď sa chcú ľudia len baviť a relaxovať, sú menej ostražití. Neočakávajú, že nájdu malvér v hre, ktorú už roky hrávajú, hrozba preto vôbec nemusí byť pokročilá, aby bola úspešná. Vyzývame všetkých, aby boli ostražití a vyhýbali sa nedôveryhodným digitálnym platformám a podozrivým ponukám, nainštalovali si bezpečnostný softvér a vykonávali pravidelnú bezpečnostnú kontrolu všetkých zariadení, ktoré používajú na hranie hier.”

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.