V dnešnej online dobe, kedy sú takmer všetci ľudia pripojení nejakým spôsobom na sieť, sa stáva kyberbezpečnosť jedným z hlavných trendov v oblasti bezpečnosti. Ako sa brániť pred útokmi na internete? Poisťovňa UNIQA na tlačovej konferencii ukázala výsledky svojho prieskumu a zároveň predstavila možnosti ochrany.
V časoch, kedy vám najviac nebezpečia hrozí práve cez internet musia aj poisťovne zmeniť svoj pohľad na túto problematiku.
Na tlačovej konferencii UNIQA ukázala zaujímavé a v niektorých prípadoch aj prekvapivé výsledky svojho prieskumu.
Medzi najčastejšie riziko pre bežných používateľov internetu patrí napríklad nedôvrehyodné pripojenie. V tomto prípade vás však väčšinou vie ochrániť akýkoľvek bežne používaný prehliadač so zapnutou ochranou.
Pri nedôveryhodnom pripojení môže dochádzať k sťahovaniu a spúšťaniu neželaných programov či k inštalácii tzv. backdoor (zasné vrátka) do systému počítača.
O niečo nebezpečnejšie je riziko zneužitia platobných prostriedkov, kde sa stal napríklad veľmi populárny tzv. Phishing mail. Tieto maily sa tvária, že sú správy od vašej banky, dokonca sú aj graficky niekedy na veľmi dobrej úrovni.
Žiadajú však prístup k vašemu platobnému účtu. Na tieto maily pozor, keďže banka nikdy podobné maily neposiela a väčšinou sa dá prihlásiť do internet bankingu iba na zabezpečenej stránke banky.
Podobného podvodu využívajú aj pochybné internetové obchody, ktoré lákajú na „úžasné zľavy“ v prípade platby kartou vopred.
Chránené nie sú ani smartfóny. Napriek tomu, že fungujú na inom operačnom systéme, k zneužitiu dát môže dôjsť aj pri telefónoch, obzvlášť keď si uvedomíme, že aj smartfóny sú už dnes v podstate minatúrne počítače.
Medzi ďalšie riziká v rámci kybernetickej bezpečnosti patrí krádež virtuálnej identity. To vedia väčšinou využiť buď hackeri, alebo ľudia, ktorí sa k údajom dostanú počas prihlasovania na nedôveryhodné internetové stránky zadávaním osobných údajov.
Na sociálnych sietiach ako je napríklad Facebook sa tiež vo veľkom rozmohol fenomén kyberšikany, ktorý funguje na princípe zasielania urážlivých mailov, SMS správ, či zverejňovanie fotiek s cieľom poškodiť šikanovanú osobu.
Aká je možná ochrana?
Prvým krokom k zvýšeniu bezpečnosti na internete je kvalitný ochranný systém a zabezpečené pripojenie na internet. Ďalším krokom by malo byť zadávanie zložitých a rôznych hesiel pri registrácii na stránky.
Ľudia väčšinou používajú jedno a to isté heslo na všetky stránky, kde sa prihlasujú. Každý by však mal mať rôzne heslá. Ak sa vám však ťažšie pamätajú a nechce sa vám ich zapisovať, dobré je si určiť jedno hlavné heslo pre mailovú schránku, jedno pre sociálne siete a dôležité aplikácie a jedno heslo pre ostatné stránky a internetové obchody.
Ak vlastníte firmu a chcete ochrániť citlivé dáta a údaje, UNIQA odporúča využitie viacfaktorovej autentifikácie, ktorú ponúka napríklad ESET a ktorá napríklad využíva viac vrstiev na ochranu a heslá vymazáva po použití.
UNIQA zároveň prišla s novinkou v podobe možnosti pripoistenia kybernetických rizík. Toto poistenie kryje nápravu škôd spôsobených na internete. Najhoršie na tom je, že tieto škody spôsobujú ujmu nie len na majetku, ale aj na psychike.
„V prípade poškodenia on-line povesti alebo ak sa stanete obeťou kyberšikany , poisťovňa sa snaží v prvom rade o tzv. „Cleaning“ – odstránenie nepravdivých a poškodzujúcich informácií, prípadne tzv. „Flooding“ – vytlačenie takýchto informácií z predných miest vyhľadávačov. Máte tiež nárok na úhradu právnych krokov voči osobe, ktorá negatívne informácie o poistenom zverejnila ako aj voči vydavateľovi alebo web hostingovej službe, na stránkach ktorej boli negatívne informácie o poistenom zverejnené,“ vysvetlil R.Koch z UNIQA poisťovne.
Kybernetické útoky budú čo raz častejšie a v bezpečnostnej sfére sa hovorí už aj o hrozbe kybernetického terorizmu. Spoločnosť a služby na to budú musieť patrične reagovať.
Treba si uvedomiť, že zabezpečenie ochrany internetu by mala byť povinnosť pre každého, ktor ho používa ku každodennej činnosti a na nakupovanie či zadávanie platieb. Netreba túto hrozbu podceňovať.