Reklama

Kurzy pre mladých vodičov odhalili ich najčastejšie chyby. Robíte ich aj vy?

Zdroj | Toyota
Richard Pliešovský
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Nie je žiadnym prekvapením, že mladí vodiči sa na nehodách podieľajú vyšším percentom, ako skúsenejší vodiči. Najviac smrteľných nehôd spôsobujú vodiči druhý rok po absolvovaní autoškoly.

Toyota sa snaží prispieť k zníženiu počtu dopravných nehôd na slovenských cestách. Spoločnosť začala organizovať Kurzy Bezpečne s Toyotou minulý rok, teraz pokračuje ďalším ročníkom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Bezplatným kurzom Bezpečne s Toyotou minulý rok prešlo 200 mladých vodičov. Teraz majú šancu ďalší, Toyota totiž spustila prihlasovanie do ďalšieho ročníka, ktorý sa začína už 14. apríla. Prihlásiť sa môžete na webstránke Centra.

Ako to funguje?

Kurzy zastrešujú profesionálni inštruktori z Centra bezpečnej jazdy na Slovakia ringu v Orechovej Potôni. Sú určené pre vodičov, ktorí majú vodičský preukazu minimálne 1 rok a maximálne 5 rokov. Práve táto skupina vodičov je najrizikovejšia, konkrétne najrizikovejšími vodičmi sú tí, ktorí vlastnia vodičské oprávnenie 2 až 5 rokov.

Počas jarnej časti kurzov dá Toyota príležitosť 140 vodičom z tejto vekovej kategórie. Ďalších 140 bude mať príležitosť na jeseň tohto roka.

„Bezpečnosť na cestách je pre značku Toyota prioritou, a preto sa v rámci globálnej stratégie sústreďujeme na aktivity podporujúce nulovú dopravnú nehodovosť. Keď sme odštartovali projekt Bezpečne s Toyotou, boli sme príjemne prekvapení záujmom verejnosti. Termíny, ktoré sme zverejnili v septembri minulého roka boli obsadené v priebehu pár dní. Preto sme sa tento rok rozhodli zväčšiť kapacitu kurzov a téme sa venovať v oveľa väčšej miere. Veríme, že tak prispejeme k zlepšeniu situácie na slovenských cestách,“ povedal Milan Kočka, generálny riaditeľ lokálneho zastúpenia značky Toyota.

Aké sú najčastejšie chyby mladých vodičov?

Inštruktori z Centra bezpečnej jazdy uvádzajú tieto štyri najčastejšie chyby:

  • zlé nastavenie sedadla a volantu: ich správna úprava je základným predpokladom pre zvládnutie rýchleho manévru a núdzového, príp. prudkého brzdenia;
  • nezvládanie krízovej situácie: v prípade krízovej situácie sú mladí vodiči vystrašení, sústredia sa na to, čo sa s autom deje a nie na to, ako zakročiť, dôležité je zachovať pokoj najmä pri šmykoch;
  • nesprávne brzdenie: absolventov prekvapilo, aký má vplyv rýchlosť vozidla na brzdnú dráhu, a to najmä na mokrej a šmykľavej vozovke – aj malé zníženie rýchlosti má za následok skrátenie brzdnej dráhy o významnú časť;
  • podcenenie prejazdu zákrutou: až pri tréningu prejazdu zákrutou prvovodiči pochopili fyzikálne vlastnosti odstredivej sily. Každé vozidlo totiž „vyletí“ zo zákruty pri zvyšujúcej sa rýchlosti, avšak každé má iné limity, ktoré je potrebné poznať.
Pozrite si

Nová Toyota Yaris GR SPORT 2024 totálne prekvapila technológiami! Prečo?

Pokračovanie projektu Bezpečne s Toyotou má podporu aj Ministerstva dopravy SR. Kurzy v plnej výške hradí Toyota, účastníci kurzu ich majú zadarmo.

„Výchova mladých vodičov je základom prevencie a správnym nástrojom na znižovanie dopravnej nehodovosti. Pokračovanie tohto projektu je výbornou správou. Ostáva už len dúfať, že sa takéto nadstavbové vzdelávanie stane raz povinnosťou pri získavaní vodičského oprávnenia, tak ako je to vo vyspelých krajinách Európy,“ uviedol Peter Pecze, marketingový riaditeľ Slovakia Ringu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Toyota

Výsledky prieskumu, do ktorého sa zapojila štvrtina absolventov nultého ročníka boli zaujímavé. Vyplynulo z nich, že až 87 % respondentov za posledné mesiace využilo informácie a skúsenosti, ktoré získali počas kurzu. 69 % oceňuje, že vďaka kurzu lepšie zvláda svoje auto, 31 % zvládlo lepšie nejakú krízovú situáciu, s ktorou sa stretlo na ceste a 29 % dokonca uviedlo, že vďaka absolvovaniu kurzu predišli minimálne jednej kolízii na ceste.

Ak sa chcete zdokonaliť v šoférskom umení, neváhajte. Prihlasovanie a ďalšie informácie o kurze sú dostupné na stránke www.bezpecnestoyotou.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.