Vymyslieť, vyvinúť a skonštruovať zaujímavý produkt stojí nemalé ľudské a finančné zdroje. Mnohí sa preto neštítia ničoho a ukradnú každý nápad, každý dizajn, všetko, na čom môžu zarobiť.
Kúpou takéhoto fejku spotrebitelia výrazne ušetria. Keďže ide o napodobeninu, dopúšťajú sa nielen krádeže, ale riskujú zdravie. Nastriekať si na pleť netestovaný chemický roztok (voňavka), zapojiť do siete necertfikovanú nabíjačku pritom nemá problém pár ľudí s nízkym IQ, práve naopak. Akoby aj tí rozhľadenejší uvažovali spôsobom: Vyzerá to ako originál, stojí to ako fejk, určite je to pôvodný produkt.
Druhou skupinou sú ľudia, ktorí si myslia, že si kúpili originálny výrobok. Teraz sa zdá, že nastal koniec zlatej doby fejkovej. Česko-americký startup Veracity Protocol totiž vyvinul jedinečnú technológiu určenú na overovanie identity fyzických objektov.
Technológia s názvom Neural Microstructure Physical Code (NMPC) umožní po prvý raz v histórii stanoviť pravosť objektov, sledovať jeho kvalitu a zároveň klasifikovať stav poškodenia a opotrebovanosti bez čiarového kódu. S globálnou štandardizáciou má pomáhať Miguel R. Forbes, spoluzakladateľ Forbes.com.
Technológia NMPC se odvíja od skutočnosti, že každý fyzický objekt má svoju jedinečnú štruktúru, ktorá ho reprezentuje. Tento jednoduchý fyzikálny princíp se už čiastočne využíva na optickú kontrolu materiálov. Nikto však naprišiel na spôsob, ako objekty identifikovať, overovať ich pravosť a klasifikovať poškodenie v reálnom čase.
Falšovanie výrobkov je veľkým biznisom, trh s fejkovými výrobkami bude tento rok väčší ako 3 bilióny dolárov. Narástla aj veľkosť globálneho trhu s kontrolou kvality. Ten ešte v roku 2020 dosiahol zisk vo výške 36,89 biliónov dolárov. Rastie aj trh s externými bezpečnostnými prvkami, ako NFC, RFID, kolky a hologramy, len RFID sektor dosahuje závratných 13 biliónov dolárov.
„Veľkosť trhu zodpovedá veľkosti problému. Prísť s komplexným a pritom jednoduchým riešením je veľká príležitosť, ale tiež výzva. Nastal čas integrovať riešenie pre luxusný sektor, zberateľstvo, umenie, obalové materiály či identifikačné dokumenty, o ktoré je veľký dopyt. Zároveň sa nový štandard testuje vo farmácií, potravinovom sektore, auto-moto, elektronike, logistike a podobne. Zaberie to ešte nejaký čas. Snažíme se v tejto oblasti udávať smer a víziu“, vysvetľuje spoluzakladateľ spoločnosti Veracity Protocol Roman Komárek.
Technológia NMPC má vyriešiť hneď niekoľko problémov. Prvým je boj proti fejkom – súčasné autentifikačné prvky (čiarové kódy, tagy, hologramy či RFID/NFC čipy) sú ľahko manipulovateľné. Druhým problémom je nemožnosť sledovať identitu a výrobné čísla produktov tam, kde sa nedá pridať externý identifikačný prvok. Ďalším problémom je neschopnosť určiť stav produktov z pohľadu opotrebenia a životnosti, čo je dôležité pri ďalšom predaji, alebo reklamácii. Posledným problémom je uľahčenie kontroly kvality. NMPC toto rieši a pomôže aj pri vyriešení problémov s nedokonalosťou blockchainových a decentralizovaných riešeniach, ktoré nevedia bezpečne a nezmeniteľne prepojiť fyzickú vec s jej digitálnym záznamom.
Roman Komárek hovorí, že spoločnosť sa nachádza v polovici cesty. Veracity Protocol po tom, ako sa jej podarilo priradiť ku každej štruktúre unikátne virtuálne číslo pripravuje aplikáciu pre overenie pravosti. Potom ju ešte čaká dokončiť klasifikáciu stavu objektu, ktorá má poskytnúť dôležité informácie o poškodení, opotrebovaní a zmene materiálu v priebehu času. Nakoniec budú musieť vyriešiť spôsob optickej kontroly kvality, o to sa má postarať fotoaparát v smartfóne.
NMPC pomôže luxusným značkám a zberateľom v ochrane proti falzifikátom. Ďalšie využitie nájde ako špeciálny druh poistenia, certifikované tlačiarne ju aplikujú pri kontrole kvality tlače cenín. Zároveň sa pripravujú pilotné projekty za milióny dolárov so zameraním na forenzný audit a decentralizované sledovanie 3D-print produktov. Veracity Protocol očakáva v roku 2022 podpísané kontrakty vo výške cca 8 miliónov dolárov, v roku 2025 to má byť až 50 miliónov dolárov.