Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

"Kúp svojej mame iPhone", odkazuje Tim Cook na zelené SMS bublinky

"Kúp svojej mame iPhone", odkazuje Tim Cook na zelené SMS bublinky
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
"Kúp svojej mame iPhone", odkazuje Tim Cook na zelené SMS bublinky
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

O Apple sa hovorí, že jeho ekosystém je ako zlatá klietka. Keď už do nej raz vstúpite, vystúpiť je ťažké a pravdepodobnejšie je, že si ju ešte budete ďalej zveľaďovať a teda dokupovať si ďalšie produkty, ktoré vás ešte viac uzamknú do tohto sveta. Takýmto dokonalým zámkom na zlatú klietku sú správy iMessage, ktoré majitelia zariadení od Apple poznajú ako modré SMSky.

Modré bublinky zobrazované v aplikácii Správy sa dajú posielať iba medzi Apple zariadeniami. Obchádzajú klasický protokol SMS a teda aj mobilných operátorov, namiesto toho sú prenášané internetom podobne, ako správy v četovacích aplikáciách. Klasické SMS správy sú na iPhone zobrazované ako zelené bublinky, čo je znak, že na druhej strane komunikácie je používateľ s Android smartfónom.

Hoci Apple údajne v minulosti uvažoval o spustení iMessage aj na Androide, aktuálne tieto správy na iných smartfónoch než tých od Apple prijímať ani odosielať možné nie je. To má najmä v Spojených štátoch za následok vyčlenenie používateľov Android smartfónov zo skupinových konverzácií, najmä v školách, kde je tento problém aj zdrojom šikany.

Obsah pokračuje pod reklamou

Riešenie pre tento problém však existuje a nazýva sa RCS, teda Rich Communication Services, ktorý už Android podporuje a ktorý dopĺňa takmer 30 rokov starý SMS protokol o nové funkcie. Problém je však v tom, že Apple tento protokol podporovať nechce aj napriek tomu, že ho k tomu Google najnovšie vyzýva aj v adresnej marketingovej kampani.

„Kúp svojej mame iPhone“

Apple podporu protokolu RCS dlhodobo ignoruje a zdá sa, že sa na tom v dohľadnej dobe nič nezmení. Počas včerajšieho rozhovoru v rámci Code Conference sa totiž na túto problematiku opýtala LiQuan Hund z Vox Media priamo generálneho riaditeľa Apple, Tima Cooka. Odpoveď bola pomerne ostrá, no nie prekvapivá.

„Nevidím, že by nás naši používatelia v tejto chvíli žiadali, aby sme tomu venovali veľa energie. Bol by som rád, keby ste prešli na iPhone.“, uviedol Tim Cook.

Pozrite si

Bez slotu na SIM karty a najnovšieho čipsetu. Aj taký je Apple iPhone 14

Redaktorka na svoju pôvodnú otázku nadviazala vysvetlením, že by podporu RCS na iPhone uvítala kvôli svojej mame, ktorej kvôli obmedzeniam protokolu SMS nemôže posielať niektoré videá. Cook jej na to odpovedal odporúčaním, aby svojej mame kúpila iPhone.

V Európe boj medzi protokolmi SMS a iMessage nie je až tak citeľný, nakoľko sa najmä v našich končinách viac ako tieto dve protokoly aktuálne používajú viac četovacie aplikácie (Messenger, WhatsApp, Telegram a pod.), ktoré si dokonca okrem smartfónov s operačnými systémami Android a iOS možno nainštalovať aj na počítač, tablet a mnohé ďalšie typy zariadení.