Ktorý je výkonnejší? Apple iPhone 11 Pro Max alebo Samsung Galaxy Note10+?

Do rúk sme dostali nový iPhone 11 Pro Max, ktorý sme sa rozhodli porovnať s jeho priamym konkurentom. Po porovnaní fotoaparátov sme vlajkové lode proti sebe postavili v oblasti výkonu.

Nový iPhone 11 Pro Max poháňa čipset Apple A13 Bionic, ktorého súčasťou je 6-jadrový procesor s dvomi jadrami Lightning (2,65 GHz) a štyrmi jadrami Thunder (1,8 GHz), ako aj 4-jadrový grafický čip, taktiež z dielne Apple.

Operačný systém iOS 13 má v prípade tohto modelu k dispozícii operačnú pamäť s kapacitou 4 GB, čo sa môže zdať v papierovom porovnaní s konkurenciou pramálo. Samsung Galaxy Note10+ totiž ponúka až 12 GB RAM, ktoré kombinuje s čipsetom Samsung Exynos 9825.

V tomto prípade ide až o 8-jadrový procesor zostavený z Mongoose (2,73 GHz), Cortex-A75 (2,4 GHz) a Cortex-A55 (1,9 GHz), ktorý dopĺňa grafické jadro Mali-G76. Pretaví sa táto hardvérová presila smartfónu Galaxy Note10+ aj v praxi? Pozrime sa na výsledky najznámejších benchmarkových aplikácií.

Vlajkové lode oboch výrobcov sme najprv otestovali v aplikácii Geekbench 5, ktorý dokáže samostatne otestovať procesor aj grafický čip. Začali sme teda s procesorom, ktorého test dokončil iPhone 11 Pro Max zhruba o 30 sekúnd skôr. Odpovedá tomu aj konečný výsledok, ktorý môžete vidieť nižšie (vľavo Apple iPhone 11 Pro Max, vpravo Samsung Galaxy Note10+).

Podobne dopadol aj test grafických jadier týchto smartfónov, kde má iPhone 11 Pro Max aspoň podľa testovania v aplikácii Geekbench 5 v surovom výkone hardvéru navrch. Treba však povedať, že táto aplikácia na iOS testuje grafický výkon v prostredí Metal, zatiaľ čo na Androide v prostredí OpenCL.

Dopadne test rovnako aj v ďalšom benchmarku? Na oboch smartfónoch sme naštartovali aplikáciu 3D Mark, v ktorej sme spustili grafický benchmark Sling Shot Extreme. Spoločnosť UL bohužiaľ iOS verziu aplikácie trochu zanedbala a neaktualizovala ju ešte ani pre rozlíšenie smartfónu iPhone X. Výsledky tak budeme musieť brať s menšou rezervou.

Jednoznačným víťazom tohto testu je nový Apple iPhone 11 Pro Max, čo iba podčiarkuje výroky spoločnosti Apple, že jej čipset je na míle vzdialený od konkurencie. Pravdou však je, že hrubý výkon nie je všetko a každá aplikácia či hra pre jeden alebo druhý operačný systém je zvyčajne optimalizovaná pre najpopulárnejší hardvér.

Pozrite siPorovnali sme fotoaparáty Apple iPhone 11 s iPhone Xr, oplatí sa priplatiť si?

Či už teda na vašom iPhone či Note10 budete strihať videá, hrať hry alebo iba četovať a sledovať videá, hrubý výkon hardvéru váš zážitok z týchto činností nijak neovplyvní. Je však zaujímavé sa na tieto testy pozrieť s nadhľadom, aj keď si nový smartfón zrejme podľa výkonu vyberať nebudete.

Apple iPhone 11 Pro Max redakcii zapožičal operátor Slovak Telekom.

Komentáre k článku