Reklama

Ktoré štáty už podporujú digitálne doklady v mobile? Kedy sa pridá Slovensko?

Zdroj | Sebastian Chia/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Sebastian Chia/Unsplash
Zdroj | Sebastian Chia/Unsplash

Digitálny život nie je len o tom, že si odfotíme obed v školskej jedálni a podelíme sa o tento kulinársky zážitok s celým svetom. Moderné technológie môžu byť veľmi užitočné, praktické a mimoriadne pohodlné.

Dobrým príkladom je peňaženka v mobile. Vďaka tomu už nemusíte so sebou nosiť platobnú kartu, stačí mať so sebou smart zariadenie. Ale čo keby sme mohli do mobilu vopchať aj občianku s vodičákom? Ako je to vlastne, umožňujú to úrady už niekde vo svete?

Veľkou firmou zavádzajúcou digitálne doklady do praxe je nepochybne Apple. Spoločnosť napríklad v roku 2021 oznámila plány „otvoriť“ iPhone tak, aby sa do neho zmestilo viac, ako len platobná karta, letenka, vstupenka do kina. Mal by predstavovať bezpečné miesto pre vodičský preukaz ako i identifikačnú kartu (u nás občiansky preukaz, inde ID).

Obsah pokračuje pod reklamou

O dva roky neskôr môžeme konštatovať, že v digitalizácii dokladov pokročilo len niekoľko amerických štátov. V USA si môžete pridať ID kartu do Peňaženky v Arizone, Colorade a Marylande. Zaujímavé je, že Apple v roku 2021 uviedol, že „Arizona a Georgia budú prvé štáty, ktoré predstavia túto novú inováciu svojim obyvateľom, pričom Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma a Utah budú nasledovať.“ Evidentne sa tak nestalo.

Zaujímavé je, že národná podpora pre ID v Peňaženke trvá roky a podporujú to len tri štáty v USA, oveľa viac štátov oficiálne ponúka digitálne ID pre iPhony bez podpory Peňaženky. Medzi štáty s aplikáciami mobilného ID na iPhone patrí Arizona, Delaware, Florida, Louisiana, Mississippi, Missouri, Oklahoma z Utah. Tieto štáty majú mobilné aplikácie, ktoré vám umožňujú používať vaše digitálne ID s bezkontaktnými terminálmi.

Zdroj | David Shares/Unsplash

Ako je to s podporou ID mimo USA? Aplikácie (Android, iOS) pre smartfóny s virtuálnou verziou ID karty sa začali používať v Brazílii a v Indii. Mobilné telefóny s využitím SIM kariet s podporou PKI (Public Key Infrastructure), ktoré umožňuje majiteľovi autentifikovať sa na mobilnom zariadení pomocou bezpečnostných prvkov, sa využívajú vo viacerých krajinách, napríklad vo Švédsku, Fínsku, Estónsku a v Moldavsku.

Susedné Rakúsko má virtuálnu občiansku kartu (CC). Využíva autentifikáciu prostredníctvom vzdialeného hardvérového bezpečnostného modulu (HSM), teda nie na samotnom mobilnom zariadení. Znamená to, že možno použiť mobilný telefón s akoukoľvek SIM kartou, pokiaľ dokáže odosielať a prijímať SMS.

Kedy sa dočkáme ID v mobile u nás?

Opýtali sme sa kompetentných, tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. Odpoveď nás nepotešila. Rámec pre „zavedenie elektronickej identity interoperabilnej v rámci EÚ prinesie revízia nariadenia eIDAS (č. 910/2014), ktorá je dlhodobo stále [len] v príprave“. Nariadenie, ktoré sa bude uplatňovať v krajinách EÚ prinesie aj peňaženku elektronickej identity (EDIW), kde bude možné ukladať i osobné doklady.

Pre zavedenie dokladov v smartfóne bude nutné vykonať veľké zmeny – po technickej stránke, ale predtým aj v legislatíve a v procesoch. Napriek tomu sa „konkrétne práce nevykonávajú“. V závere nás tlačový odbor odporučil obrátiť sa na rezort MIRRI SR, pretože práve to „do pilotnej časti EDIW prihlásilo Slovenskú republiku“. Oslovili sme teda MIRRI SR.

MIRRI SR = Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, EDIW = Európska digitálna peňaženka.

Pozrite si

Ako si vybaviť pas, občiansky či vodičský bez čakania v rade?

Odpoveď z MNIRRI SR nás (cez slzy) pobavila: „prosíme, Vaše otázky smerujte na MV SR, pod ktoré podľa kompetenčného zákona Vaše otázky spadajú.“

Nasledovalo naše vysvetlenie, že práve tento rezort nás nasmeroval na nich, keďže sa do EDIW prihlásilo MIRRI. Zrazu už boli ústretovejší a našu otázku poslali na príslušnú sekciu.

Odbor komunikácie už bol našťastie komunikatívnejší. MIRRI SR sa téme digitálnych dokladov venuje už od roku 2021. V projekte Manažment osobných údajov bol súčasťou aj vývoj mobilnej aplikácie s digitálnymi dokladmi. Pre používateľov je dôležité, že výstupy z tohto projektu majú byť pripravené ešte v tomto roku. „Prvé technické riešenia v správe MIRRI sú pre digitálne doklady už k dispozícii v testovacej verzii, ich napĺňanie dátami závisí od spolupráce s konkrétnymi orgánmi verejnej moci ako poskytovateľmi údajov.“

Samozrejme, musí sa počkať na dokončenie a schválenie legislatívneho rámca pre EDIW. Využívanie digitálnych dokladov na Slovensku bude možné až po nadobudnutí účinnosti právnej úpravy pre všetky členské štáty EÚ.

Dnes je teda predčasné hovoriť, či to bude už v roku 2024, alebo o rok, či dva neskôr. Pre slovenských používateľov je však dobré vedieť, že MIRRI SR na tom pracuje.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.