Reklama

Ktoré firmy sú vzájomne prepojené a aké značky vlastnia? Ukáže vám to Bobbele

Zdroj | Bobbele
Stanislav Vinc
Zdroj | Bobbele
Zdroj | Bobbele

Potraviny, elektronika, oblečenie… V každej produktovej kategórii nájdete zopár firiem, ktoré zdanlivo vyrábajú všetko a vlastnia polovicu značiek, ktoré poznáte a pravidelne nakupujete. Chcete sa v nich vyznať? Názov firmy či značky stačí zadať do nového šikovného vyhľadávača.

Určite poznáte tie šokujúce obrázky, na ktorých je znázornené, ako hŕstka nadnárodných spoločností vlastní a ovláda desiatky známych značiek. Práve takéto agresívne skupovanie malých firiem tzv. „megakorporáciami“ inšpirovalo šikovného programátora vytvoriť vyhľadávač, ktorý by vám umožnil zorientovať sa v tejto korporátnej spleti a popri tom navyše odhaliť, či sa s vašou obľúbenou značkou náhodou nespája aj nejaká kontroverzia.

Bobbele pripomína klasický webový vyhľadávač, ktorý však namiesto stránok prehľadáva databázu spoločností a značiek. Aktuálne sa v jej databáze nachádza 120 000 značiek, v ktorých sa môžete vŕtať aj pomocou tlačidla „Random Company“, ktoré vás prepne na profil náhodne vybranej spoločnosti.

Zdroj | Bobbele

Profil každej spoločnosti obsahuje hierarchiu, ktorá vám umožní spoznať všetky jej dcérske spoločnosti a značky, resp. jej matku. Pri väčších a známejších spoločnostiach nájdete aj dodatočné sekcie, v ktorých sa môžete dočítať o obvineniach, kontroverziách, pracovných postupoch a súdnych sporoch. Tieto texty Bobbele preberá priamo z Wikipedie.

Zdroj | Bobbele

Celý tento projekt je ešte pomerne nový a tak na ňom majú jeho autori ešte čo-to doťahovať. Problematické je napr. samotné prezeranie výsledkov vyhľadávania, v ktorom sú materské spoločnosti zapadnuté medzi jej dcérami a regionálnymi pobočkami. Prisľúbené však bolo minimálne pravidelné mesačné aktualizácie databázy, vďaka čomu by Bobbele nemali uniknúť ani dôležité akvizácie, odpredaje a kontroverzie.

Okrem webovej verzie si Bobbele môžete stiahnuť aj do smartfónu či tabletu vo forme aplikácie, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.