Reklama

Ktorá Škoda bola minulý rok na Slovensku najpopulárnejšia a ako dopadol Enyaq?

Zdroj | ŠKODA
Stanislav Vinc
Zdroj | ŠKODA
Zdroj | ŠKODA

Škoda je dlhodobo slovenským lovebrandom, čo sa pravidelne prejavuje aj na rebríčkoch najpredávanejších vozidiel na našom trhu. Titul lídra sa značke podarilo obhájiť aj za minulý rok, kedy si podmanila 17,6 % nášho trhu.

Jednotkou v rebríčku najpredávanejších značiek áut bola Škoda v roku 2022 aj vo sfére firemných zákazníkov, kde dosiahla dokonca 20 % podiel na trhu. Rebríčkom najpredávanejších modelov na našom trhu pritom až tak veľmi neprekvapí.

Aj napriek problémom s dodávkami, ktoré spôsobila pandémia a situácia na Ukrajine, sa českej automobilke podarilo na Slovensko dodať 13 850 nových vozidiel, čo predstavuje náskok 4 589 kusov oproti jej najbližšiemu konkurentovi.

Obsah pokračuje pod reklamou

U Slovákov opäť zvíťazila Fabia

Po rozmenení predajov vozidiel značky Škoda na drobné je jasné, že žiaden zvrat v preferenciách slovenských vodičovo sa minulý rok nekonal. Jednoznačne najpopulárnejším modelom značky zostáva Fabia, po ktorej v rebríčku predajov nasleduje Octavia, Kamiq, Karoq, Kodiaq, Scala, Superb a na konci elektrický Enyaq iV. Poradie v predajoch je určené podľa súčtu predajov jednotlivých verzií a generácií daného modelu, teda Fabia 3. generácie + 4. generácie, Octavia Liftback + Combi a Superb + Superb Combi.

ModelPočet predaných kusov
Škoda Fabia 4. generácie2 094 ks.
Škoda Fabia 3. generácie1 167 ks.
Škoda Octavia Liftback1 020 ks.
Škoda Octavia Combi1 551 ks.
Škoda Kamiq1 944 ks.
Škoda Karoq1 655 ks.
Škoda Kodiaq1 387 ks.
Škoda Scala1 599 ks.
Škoda Superb666 ks.
Škoda Superb Combi556 ks.
Škoda Enyaq iV211 ks.

Pohľad na ďalšie priečky v rebríčku napovedá, že trh okrem preferencie lacnejších modelov zároveň zrejme čaká aj na predstavenie novej generácie modelu Superb, čoho by sme sa mali dočkať už v priebehu tohto roka.

Zaujímavá je ale aj posledná priečka, na ktorej figuruje aktuálne jediný plne elektrický model značky Škoda. Hoci sa z modelu Enyaq iV za minulý rok predal iba zlomok z toho, čo spaľovacích modelov, v skutočnosti počet 211 predaných kusov predstavuje na Slovensku 15 % trhový podiel. Škoda Enyaq iV sa tak za rok 2022 stal najpredávanejším elektromobilom na Slovensku.

Pozrite si

Elektromobilom Kia EV6 po tatranských akvaparkoch, stres či príjemný relax?

Celosvetovo predaje vozidiel Škoda klesli o 17 % na 731 300 kusov, medziročný nárast na úrovni 5 % automobilka zaznamenala napokon až v poslednom kvartáli. Elektrický model Enyaq iV tvorí v týchto predajoch podiel 9 %, pričom jeho predaje sa medziročne udržali na rovnakej úrovni.

Keďže Škoda v roku 2020 vyradila z ponuky svoj malý mestský elektromobil CITIGOe iV, model Enyaq iV figuruje jej v ponuke elektrických vozidiel nateraz ako jediný. To by sa však malo čoskoro zmeniť. Do roku 2026 totiž automobilka plánuje predstaviť tri nové plne elektrické modely, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou vychádzať z elektrických modelov VW ID.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.