Reklama

Kto má najrýchlejšie internetové pripojenie? Slovensko príjemne prekvapilo

Zdroj | Cable.co.uk
Juraj Procházka
Zdroj | Cable.co.uk
Zdroj | Cable.co.uk

Rýchlo, rýchlejšie, optika. Priemerná rýchlosť širokopásmového pripojenia vzrástla za uplynulých 12 mesiacov do konca júna 2023 celosvetovo o 30 %. Telekomunikačným lídrom medzi regiónmi sveta je Európa, odhalila to nová analýza porovnávacej stránky Cable.co.uk.

Cable.co.uk analyzovala údaje z približne 1,3 miliardy testov rýchlosti širokopásmového pripojenia v 220 krajinách a územiach, ktoré zozbieralo Measurement Lab (M-Lab) – konzorcium vedené spoločnosťou Google a Code for Science and Society. Štatistiky pokrývajú 12-mesačné obdobie od polovice roka 2022 do 30. júna 2023.

Pozrite si

10-gigabitový internet je na Slovensku realitou. Je lacnejší, ako by ste čakali

Obsah pokračuje pod reklamou

Európa je na čele rebríčka najmä vďaka budovaniu optických sietí FTTH  (optické vlákno až do domu) a FTTP (optické vlákno k miestu). Medzi 50 krajinami s najrýchlejších pripojením na svete je až 30 európskych, vrátane štyroch z prvej päťky. Na opačnom konci figuruje severná Afrika, ktorá zaznamenala najnižšiu priemernú rýchlosť na svete na konci júna 2023.

Zdroj | Cable.co.uk

Celosvetovo však priemerná rýchlosť downloadu rýchlo rastie. Podľa Cable.co.uk bola priemerná rýchlosť sťahovania vo svete za posledných 12 mesiacov 46,79 Mbit/s, čo je nárast prakticky presne o 30% oproti 35,98 Mbit/s spred roka. Kto v týchto rýchlostných pretekoch víťazí? Najrýchlejšie pripojenie má pätica malých štátov.

Jersey, najväčší z Normanských ostrovov, ponúkal za 12-mesačné obdobie najrýchlejšie širokopásmové pripojenie na svete s priemernou rýchlosťou 264,52 Mbit/s. Na druhom mieste skončilo Lichtenštajnsko (246,76 Mbit/s), pred Macaom (231,40 Mbit/s), Islandom (229,35 Mbit/s) a Gibraltárom (206,27 Mbit/s).

Zdroj | Cable.co.uk

Malá rozloha krajiny je pri budovaní rýchlych dátových sietí výhodou. Platí to tak o optických sieťach, ako aj o pokrývaní sieťami 5G. Pre nás je potešiteľnou informácia, že Slovensko s 11. pozíciou na svete sa nemá za čo hanbiť. S priemernou rýchlosťou sťahovania 138,03 Mbit/s sme predbehli väčšinu európskych krajín, ale aj USA a Kanadu (12. a 13. priečka, obe krajiny s rýchlosťou 136,08 Mbit/s), alebo Japonsko (18. priečka, 124,07 Mbit/s).

Zdroj | Cable.co.uk

Ak si pamätáte obdobie „metaliky“, keď širokopásmovému pripojenie kraľovalo ADSL, o členstve v klube najrýchlejších krajín sme mohli len snívať.

V „telekomunikačnom praveku“ sa stále nachádzajú niektoré krajiny Afriky, Ázie a Blízkeho východu. Najpomalšie rýchlosti siete boli zaznamenané v Afganistane (1,71 Mbit/s), Jemene (1,79 Mbit/s), Sýrii (2,30 Mbit/s), Východnom Timore (2,50 Mbit/s) a Rovníkovej Guinei (2,70 Mbit/s).

„Všetky tieto krajiny trpia nedostatočne rozvinutou sieťovou infraštruktúrou a nízkou mierou využívania digitálnych služieb medzi ich obyvateľmi,“ konštatoval Dan Howdle, telekomunikačný analytik z Cable.co.uk. Keďže Taliban zakazuje aj počúvať hudbu, po streamovacích službách a YouTube videách v Afganistane určite veľký dopyt neexistuje.

Zdroj | Cable.co.uk

Z hľadiska regiónov je na tom s internetovým pripojením najhoršie severná Afrika. Krajiny tu dosahujú v priemere celkovo najnižšiu rýchlosť na svete 9,81 Mbit/s. To výrazne kontrastuje s priemerom 118,69 Mbit/s v západnej Európe.

Veci sa ale hýbu smerom k svetlejším (či skôr rýchlejším) zajtrajškom. Analýza totiž ukázala, že postupne klesá počet krajín, ktoré nedokázali dosiahnuť priemernú rýchlosť aspoň 10 Mbit/s. Tá bola v časoch prevládajúcej metaliky považovaná za spodnú hranicu širokopásmového pripojenia. Kým v polovici roku 2022 na 10 Mbit/s nedosiahlo až 67 krajín sveta, na konci júna 2023 to bolo už len 48 krajín. Infraštruktúra sa teda zlepšuje prakticky všade a v najbližších rokoch môžu nezanedbateľnú rolu zohrať aj satelitné siete ako Starlink.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.