Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

KT a Intel prvýkrát predviedli technológiu Wi-Fi 7

KT a Intel prvýkrát predviedli technológiu Wi-Fi 7
Zdroj | Pplware
Juraj Procházka
KT a Intel prvýkrát predviedli technológiu Wi-Fi 7
Zdroj | Pplware
Zdroj | Pplware

Juhokórejská telekomunikačná spoločnosť KT Corporation (predtým Korea Telecom) na výstave MWC 2023 v Barcelone podpísala memorandum o porozumení so spoločnosťou Intel s cieľom stabilizovať výkon Wi-Fi 7 a vytvoriť „používateľskú skúsenosť“.

Wi-Fi 7 je štandard pre siete WLAN novej generácie založený na špecifikácii 802.11be podľa organizácie IEEE. Poznamenajme, že jeho finálna verzia ešte nie je dokončená, ale malo by sa tak stať začiatkom budúceho roku.

Zdroj | KT
Obsah pokračuje pod reklamou

(Zľava) Viceprezident spoločnosti Intel Kórea Baek Nam-ki, viceprezident Intel Alex Quartz, výkonný riaditeľ marketingu zariadení KT Son Jeong-yeop, generálny riaditeľ TF Giga Terminal Development TF Jo Han-jin.

Prostredníctvom tejto dohody budú obe spoločnosti spolupracovať pri aplikácii technológie a podpore rýchleho vstupu na trh s Wi-Fi 7.

Čím je nová generácia Wi-Fi 7 zaujímavá? Poskytne rýchlosť až 11,5 Gbit/s (táto hodnota platí pri štyroch anténach smerovača), takže ho možno použiť ako infraštruktúru pre vysokokvalitné Ultra HD video (8K, 16K), vysokokapacitné dátové služby P2P, pokročilé videokonferencie, alebo aplikácie rozšírenej a virtuálnej reality (AR a VR). Okrem toho umožní zlúčiť viacero frekvencií Wi-Fi a použiť ich na stabilný prenos dát v rôznych prostrediach bezdrôtových sietí.

Pozrite si

Aj Wi-Fi  bude mať svoju „5G“. Bude ňou Wi-Fi 7

Na MWC 2023 spoločnosť KT vystavovala smerovač „GiGA Wi-Fi Premium 7“, v ktorom je aplikovaná Wi-Fi 7, a spolu s Intelom notebook založený na platforme Intel, vybavený budúcim Wi-Fi riešením od Intelu.

Zdroj | IEEE

V ďalšom období bude KT vyvíjať prístupové body Wi-Fi (routre) a Intel vyvíja riešenia Wi-Fi 7 pre aplikácie v počítačoch. Vzájomné testy kompatibility umožnia rýchle prijímanie inovácií a stabilizáciu novej technológie. Očakáva sa, že celosvetový štandard 802.11be bude dokončený začiatkom roku 2024.

Zdroj | IEEE

Časový harmonogram prípravy štandardu IEEE 802.11be / Wi-Fi 7

Pracovná skupina IEEE 802.11 sa pri novej generácii Wi-Fi zameriava na zvyšovanie nominálnej priepustnosti spolu so zlepšovaním používateľského zážitku (napr. pri sledovaní 8K videa s nekomprimovanou rýchlosťou 20 Gbit/s) a poskytovaním komunikácie v reálnom čase s latenciou pod 5 ms pre hry. Keďže Wi-Fi 7 bude schopné komunikovať až prostredníctvom 16 nezávislých streamov súčasne, finálna rýchlosť môže presiahnuť 40 Gbit/s.

Naša závislosť – praktická, aj skutočná – na Wi-Fi konektivite dávno odsunula do histórie niekdajší monopol pevných liniek. Platí to nielen o internetovej, ale aj o hlasovej (a tiež o multimediálnej) komunikácii. Keby incumbenti, čiže bývalé telekomunikačné monopoly, pred štvrťstoročím tušili, ako technologický vývoj zamieša karty v ich biznise, určite by boli v šoku.

Pozrite si

Prvé Wi-Fi 7 smerovače dorazia na trh už budúci rok, skôr ako samotný štandard

Dnes je z hľadiska aplikácií neutrálny prístup do internetu realitou a operátori sa musia veľmi kreatívne snažiť, aby našli pre svoje príjmy zmysluplné služby s pridanou hodnotou. Wi-Fi 7 im k tomu na jednej strane otvorí priestor, no na strane druhej rozšíri obzory aj pre bezplatné služby a aplikácie top kvality.

Zdroj