3G siete, ku ktorým kedysi vzhliadala celá mobilná komunita, odchádzajú do histórie, pričom „zastaralé francúzske“ GSM, ktoré bolo ich predchodcom, paradoxne väčšinou funguje ďalej.
Mladšie ročníky nezažili ten ošiaľ okolo dražieb frekvencií pri príchode sietí 3G začiatkom tohto tisícročia. Ceny, ktoré v niektorých krajinách (napríklad v Nemecku) operátori za tieto frekvencie akceptovali, boli doslova absurdné. Veď ich aj neskôr dostali do problémov.
Očakávania od „vyššej formy komunikácie“, ako sa vtedy 3G technológia UMTS, alebo WCDMA označovala, boli obrovské. Realita, ako to už býva, bola omnoho horšia. Rýchlosť 3G v prvej fáze (podľa štandardu 3GPP Release 99) maximálne 384 kbit/s nepredstavovala dramatické zlepšenie oproti GSM/EDGE (236,8 kbit/s pre downlink, 118,4 kbit/s pre uplink). Zato 3G mobily boli oproti aktuálnym 2G modelom ťažké, neohrabané a vydržali krátko na jedno nabitie. Za pár rokov sa tieto detské nemoci podarilo vychytať a prišli technologické aktualizácie v podobe HSDPA (Release 5), HSUPA (Rel.6) a potom aj HSPA+(Rel.7). S nimi sa výrazne zvýšili rýchlosti sťahovania, aj odosielania dát, znížila sa latencia a smartfóny v 3G sieťach už ponúkali kvalitné internetové pripojenie. Pomocou modemov v rámci fixného bezdrôtového prístupu (FWA) dokázalo 3G pripojenie smelo konkurovať aj pevnému prístupu cez ADSL.
V tých časoch (koncom 1. dekády 21. storočia) sa však začína hlásiť o slovo ďalšia generácia mobilných technológií. V druhej dekáde sa mobilné komunikácie a hlavne mobilný internet dostávajú pod taktovku 4G (LTE) sietí, na ktoré 3G technológie jednoducho nemajú.
Ich technické limity sú čoraz výraznejšie a kontrastujú s aktuálnou konkurenciou hlavne po nástupe 5G technológií. Pre operátorov, ktorí paralelne prevádzkujú štyri technologické generácie sietí (2G, 3G, 4G, aj 5G) sa takáto redundancia stáva neúnosnou a neefektívnou. Navyše spektrum, ktoré obsadzujú siete 3G sa dá podstatne lepšie využiť prostredníctvom 4G, alebo 5G technológií. Niet preto divu, že vypínanie 3G sietí sa stáva logickou voľbou. A to nielen na Slovensku.
Prvým operátorom, ktorý sa pustil do vypínania 3G infraštruktúry u nás, bol Slovak Telekom. Začalo to 3. októbra 2023, keď vypol 3G pokrytie v okresoch Zlaté Moravce a Žarnovica. Už o necelé dva mesiace, 23. 11. 2023, nastala v sieti Telekomu „3G tma“. Slovak Telekom sa tak stal prvým slovenským operátorom, ktorý úplne vypol svoju 3G sieť. Čaká to ešte ďalších dvoch hráčov – Orange Slovensko a O2 Slovakia. SWAN (4ka) vlastnú 3G sieť nemá, ale v rámci vnútroštátneho roamingu využíva 2G a 3G sieť Orangeu tam, kde nemá vlastné pokrytie 4G. A takých miest je viac, než je jeho účastníkom milé.
Lenže Orange už takisto avizoval vypnutie svojej 3G siete. Jej technická deaktivácia začne v januári 2024 a ukončenie tohto procesu je naplánované na február 2024. Ak by všetko zostalo po starom, zákazníkom 4ky by nastali krušné časy. Cez roaming v GSM sieti Orangeu je väčšina dnešných internetových stránok a aplikácií odkázaných na internet v podstate nefunkčná. Našťastie Swan a Orange Slovensko uzavreli dohodu, že zákazníci 4ky budú môcť od januára 2024 využívať počas troch rokov roaming aj v 4G sieti Orangeu.
Po vypnutí 3G siete si tak paradoxne polepšia, keďže spolu s roamingom bude 4G pripojenie dostupné pre 97% populácie Slovenska.
Najdlhšie sa asi budeme s 3G sieťou stretávať u tretieho operátora. Aj O2 Slovakia od januára 2024 pristúpi k plánovanému vypínaniu 3G siete, ale vypínanie má trvať až 2 roky a bude prebiehať postupne v jednotlivých lokalitách Slovenska.
Čo prinesie vypnutie 3G sietí?
S vypínaním mobilných sietí máme na Slovensku už isté skúsenosti. Sieť 1G (NMT) EuroTelu sa po nástupe GSM v roku 1997 dostala do útlmu a operátor zvyšných používateľov migroval do 2G s rovnakým číslom, no inou predvoľbou. Sieť v pásme 450 MHz však dostala nový život v roku 2005, keď v nej T-Mobile spustil dátové služby Flash-OFDM (takzvaný Flarion).
Zánik siete NMT nepredstavoval žiadnu tragédiu a rovnaké to bude aj po vypnutí 3G. Vzhľadom na morálne zastarávanie mobilov málokto dnes používa telefón, ktorý podporuje iba siete 2G/3G. Snáď s výnimkou seniorov, ktorí majú tlačítkové klasiky. U takýchto používateľov je možné, že vlastnia SIM kartu, ktorá nepodporuje siete 4G, a už vôbec nie 5G. V takom prípade je potrebné absolvovať bezplatnú výmenu SIM karty. Umožňujú ju tak Slovak Telekom, ako aj Orange a O2 určite nebude výnimkou. Pokiaľ však účastník používa iba hlasové služby a SMS, v GSM sieti by mohol v pohode fungovať aj so starou SIM kartou.
Komplikovanejšiu situáciu môžu zažiť majitelia hardvéru naviazaného na 3G konektivitu. Rôzne smartmetre a zabezpečovacie systémy využívajú väčšinou pripojenie cez GSM/GPRS, čiže sieť 2G a nebudú vypínaním 3G dotknuté. Existujú však napríklad alarmy, ktoré majú namiesto GPRS 3G komunikátor. Ten dokázal v 3G sieti prenášať dáta rýchlejšie, ale po jej vypnutí o túto výhodu príde. Tieto komunikátory však takisto podporujú aj 2G siete, takže nezostanú bez spojenia.
Asi najhoršie by dopadol nepravdepodobný používateľ, ktorý má doma pripojenie do internetu už roky postavené na modeme s 3G konektivitou. Po vypnutí siete môže takýto hardvér definitívne zabaliť, lebo cez 2G sa dnešné stránky a multimédiá načítavajú nepoužiteľným spôsobom.
Rovnakú smolu môžu mať majitelia starších interiérových IP kamier s diaľkovým prístupom cez 3G sieť. Aj keď vstavaný komunikátor bude s veľkou pravdepodobnosťou kompatibilný aj s GSM, na video v reálnom čase cez GPRS/EDGE môžeme zabudnúť. Pokiaľ je takáto kamera umiestnená kdesi na chate, riešením by mohla byť inštalácia 4G modemu s Wi-Fi routrom (ak v danej lokalite existuje 4G pokrytie) a začlenenie kamerového systému do novej siete. Schodnejším riešením však bude celková výmena hardvéru, pretože pôjde pravdepodobne o dlhoročné kúsky.
Celkovo môžeme vypínanie frekvencií 3G považovať za dobrú správu, lebo takto uvoľnené spektrum môžu operátori využiť pre posilnenie kapacity 4G a 5G sietí. Tieto technológie dokážu pritom v rovnakej šírke pásma preniesť podstatne väčšiu dátovú prevádzku.
V Česku, Nemecku či Nórsku boli 3G siete vypnuté už v roku 2021, v Holandsku vypínali operátori 3G v priebehu rokov 2020 až 2022. V minulom roku vypínali 3G siete aj americkí operátori ako T-Mobile a AT&T a k žiadnym dramatickým udalostiam nedošlo. Nemáme dôvod očakávať, že na Slovensku tomu bude inak.