Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kontroverzný zákon výrazne obmedzuje streamovacie služby, o čo ide?

Kontroverzný zákon výrazne obmedzuje streamovacie služby, o čo ide?
Zdroj | unsplash/Glenn Carstens-Peters
Michal Sobek
Kontroverzný zákon výrazne obmedzuje streamovacie služby, o čo ide?
Zdroj | unsplash/Glenn Carstens-Peters
Zdroj | unsplash/Glenn Carstens-Peters

Kanada schválila svoj kontroverzný zákon o streamovaní, ktorý vyžaduje, aby Netflix, Spotify a ďalšie spoločnosti platili za podporu kanadských seriálov, hudby a iného obsahu. Môže to viesť k stiahnutiu sa z kanadského trhu?

Zákon teda ukladá streamovacím službám rovnaké zákony o obsahu ako tradičným vysielateľom. Vláda však prisľúbila, že návrh zákona sa bude týkať iba spoločností a nie jednotlivých tvorcov obsahu na YouTube alebo iných platformách.

Zdroj | Erik Mclean/Unsplash
Obsah pokračuje pod reklamou

Nové pravidlá dávajú regulačnému orgánu Kanadskej rádiotelevíznej a telekomunikačnej komisie široké právomoci nad týmito spoločnosťami, ktoré by mohli, v prípade nedodržiavania zákonov, čeliť pokutám alebo iným sankciám.

V tlačovej správe kanadskej vlády sa uvádza, že online streamovanie zmenilo spôsob, akým tvoríme, objavujeme a konzumujeme kultúru, a je načase, aby aktualizovali systém, ktorý by to odrážal. Streamovacie spoločnosti ako YouTube a TikTok sa tiež postavili proti návrhu zákona.

Zákon je kritizovaný za to, že je príliš široký, pričom nie je jasné, ako sa bude v niektorých prípadoch uplatňovať. Návrh zákona stanovuje inú politiku vysielania pre Kanadu, ktorá zahŕňa rozšírený zoznam vecí, ktoré by kanadský systém vysielania mal robiť. Nevedno však, čo by to konkrétne znamenalo pre vysielateľov.

Pozrite si

Netflix na nás zarába miliardy, no už čoskoro zruší zdieľanie hesla!

Kanada však nie je prvou krajinou, ktorá zaviedla pravidlá na miestny obsah pre streamovacie spoločnosti. Európska únia požaduje od členských krajín minimálne 30 % lokálne vyrobeného obsahu. Austrália tiež nedávno oznámila, že kvóty obsahu budú umiestnené na Netflix, Disney+, Prime Video a ďalšie streamovacie služby do júla 2024.

Zdroj