Reklama

Koniec 30-ročnej éry, EA Sports končí s futbalovou sériou FIFA

Zdroj | Microsoft
Stanislav Vinc
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Spoločnosť Electronic Arts po takmer 30 rokoch ukončuje spoluprácu s Medzinárodnou futbalovou asociáciou – FIFA, po ktorej bola pomenovaná najznámejšia séria futbalových hier na svete. Tento ročník bude posledný.

Prvý diel dnes už legendárnej futbalovej série dorazil na trh ešte v decembri roku 1993. Titul pôvodne vyvíjaný pod názvom EA Soccer, napokon vydaný ako FIFA International Soccer, si mohli v tom čase zahrať majitelia herných konzol Sega Genesis a Super NES. Od tej doby vychádzala FIFA každý rok na aktuálnu generáciu konzol a od roku 1995 aj na počítače (DOS/Windows).

Séria FIFA sa stala synonymom pre videoherný futbal a hoci to popri nej na trhu skúšali aj ďalšie série (napr. PES – Pro Evolution Soccer), popularitou ani počtom predaných kópií jej po väčšinou rokov nesiahali ani po kopačky.

Zdroj | EA

Aj táto popularita je jedným z dôvodov, prečo si Medzinárodná futbalová asociácia nechávala podľa zistení denníka The New York Times platiť od EA ročne 150 miliónov dolárov len za práva na použitie jej značky. Šušká sa, že minulý rok si FIFA za rovnaké práva vypýtala dvojnásobok, 300 miliónov dolárov.

„V podstate to, čo od FIFA v roku, keď sa nekonajú majstrovstvá sveta dostaneme, sú štyri písmená na prednej strane škatule, vo svete, kde väčšina ľudí už krabicu ani nevidí, pretože si hru kupuje digitálne,“ údajne povedal generálny riaditeľ EA Andres Wilson svojim zamestnancom počas novembrovej porady.

Pozrite si

Polda 7: zmenil sa lokálny hit, jeho humor či hádanky po 20 rokoch?

Futbal od EA Sports, ako ho poznáme dnes, však nekončí. Ešte tento rok dorazí na trh nová FIFA 23, ktorá sa neskôr dočká aj rozšírenia súvisiaceho so svetovým pohárom. Posledný diel od EA má navyše obsahovať aj viac režimov, funkcií, tímov, líg a hráčov, než ktorákoľvek FIFA doteraz. Od leta 2023 sa budú nové diely futbalových hier od EA Sports nazývať EA SPORTS FC.

Zdroj | EA

Zároveň končiť nemá ani samotná videoherná séria FIFA, pod svoje krídla by si ju však malo zobrať iné štúdio. „Môžem vás ubezpečiť, že jediná autentická, skutočná hra, ktorá má názov FIFA, bude tou najlepšou dostupnou pre hráčov a futbalových fanúšikov,“ uviedol v pondelok prezident FIFA Gianni Infantino. „Názov FIFA je jediným globálnym originálnym titulom. FIFA 23, FIFA 24, FIFA 25 a FIFA 26 a tak ďalej – konštantou je názov FIFA, tak to zostane navždy…“

Popri poslednom ročníku FIFA od EA Sports sa v priebehu tohto roka majú dostať na trh aj ďalšie ne-simulačné hry vyvíjané a vydané inými spoločnosťami. O aké hry by sa malo jednať, zatiaľ nie je jasné. Teoreticky by mohlo ísť o nové mobilné či bezplatné tituly (F2P) alebo pokračovanie série FIFA Street. Viac sa však zrejme dozvieme už čoskoro počas výstav E3 2022 či Gamescom 2022.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.