Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Konečne plné využitie 5G? Orange a STU vytvoria autonómne drony

Konečne plné využitie 5G? Orange a STU vytvoria autonómne drony
Zdroj | STU
Michal Sobek
Konečne plné využitie 5G? Orange a STU vytvoria autonómne drony
Zdroj | STU
Zdroj | STU

Pandémia COVID-19 je už, dúfajme, za nami, aj keď ešte nie úplne. To si uvedomuje mobilný operátor Orange a na pomoc si prizval aj výskumníkom zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Cieľom je vytvoriť autonómne drony na prevoz vzoriek COVID-19 do laboratórií.

Konkrétne došlo k podpísaniu memoranda medzi týmito dvoma subjektmi. Cieľom je dostať do vzduchu plne autonómnu letku dronov, ktorá zrýchli a zefektívni prevoz a samotnú diagnostiku vzoriek podozrivých na COVID-19.

Operátor Orange poskytne pomoc pri riešení problémov v komunikácii medzi zariadeniami a výbere komunikačných riešení. Taktiež zabezpečí návrh a dodávku služieb mobilnej sieťovej a aj fixnej infraštruktúry. Do tretice poskytne poradenské a konzultačné služby v oblasti mobilných sietí a zapojí sa aj do vydávania spoločných vedeckých a iných publikácií.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | STU

Špecialitou tohto projektu je využitie vysokorýchlostnej 5G siete v praxi. Prenosové rýchlosti a odozvu má 5G sieť porovnateľnú s pevnými optickými sieťami, je preto ideálna pre využitie autonómnymi dronmi.

Drony budú mať špeciálne navrhnutú konštrukciu, elektroniku, ale aj umelú inteligenciu. Bude uskutočnená štúdia realizovateľnosti systému riadenia letovej prevádzky a súčasťou vývoja budú aj testy autonómnych letov.

Zodpovedný riešiteľ projektu, prof. František Duchoň, hovorí, že projekt je zameraný na vývoj autonómnej letky dronov, ktorá bude v spolupráci s informačným systémom schopná prevážať rýchlo a bezpečne biologické vzorky aj v mestskom prostredí.

Súčasťou je tvorba vlastného drona, riadenie letky, koordinácia viacerých dronov a výskum vplyvu letu na biologické vzorky. Cieľom je tiež zefektívniť prácu laboratórií a zrýchliť prenos vzoriek z odberových miest.

Na projekte pracuje niekoľko desiatok špičkových odborníkov zo slovenských univerzít, niekoľko zahraničných odborníkov, nezisková organizácia a jedna súkromná firma. Projekt sa má spustiť na jar budúceho roku.