Reklama

Konečne plné využitie 5G? Orange a STU vytvoria autonómne drony

Zdroj | STU
Michal Sobek
Zdroj | STU
Zdroj | STU

Pandémia COVID-19 je už, dúfajme, za nami, aj keď ešte nie úplne. To si uvedomuje mobilný operátor Orange a na pomoc si prizval aj výskumníkom zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Cieľom je vytvoriť autonómne drony na prevoz vzoriek COVID-19 do laboratórií.

Konkrétne došlo k podpísaniu memoranda medzi týmito dvoma subjektmi. Cieľom je dostať do vzduchu plne autonómnu letku dronov, ktorá zrýchli a zefektívni prevoz a samotnú diagnostiku vzoriek podozrivých na COVID-19.

Operátor Orange poskytne pomoc pri riešení problémov v komunikácii medzi zariadeniami a výbere komunikačných riešení. Taktiež zabezpečí návrh a dodávku služieb mobilnej sieťovej a aj fixnej infraštruktúry. Do tretice poskytne poradenské a konzultačné služby v oblasti mobilných sietí a zapojí sa aj do vydávania spoločných vedeckých a iných publikácií.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | STU

Špecialitou tohto projektu je využitie vysokorýchlostnej 5G siete v praxi. Prenosové rýchlosti a odozvu má 5G sieť porovnateľnú s pevnými optickými sieťami, je preto ideálna pre využitie autonómnymi dronmi.

Drony budú mať špeciálne navrhnutú konštrukciu, elektroniku, ale aj umelú inteligenciu. Bude uskutočnená štúdia realizovateľnosti systému riadenia letovej prevádzky a súčasťou vývoja budú aj testy autonómnych letov.

Zodpovedný riešiteľ projektu, prof. František Duchoň, hovorí, že projekt je zameraný na vývoj autonómnej letky dronov, ktorá bude v spolupráci s informačným systémom schopná prevážať rýchlo a bezpečne biologické vzorky aj v mestskom prostredí.

Súčasťou je tvorba vlastného drona, riadenie letky, koordinácia viacerých dronov a výskum vplyvu letu na biologické vzorky. Cieľom je tiež zefektívniť prácu laboratórií a zrýchliť prenos vzoriek z odberových miest.

Na projekte pracuje niekoľko desiatok špičkových odborníkov zo slovenských univerzít, niekoľko zahraničných odborníkov, nezisková organizácia a jedna súkromná firma. Projekt sa má spustiť na jar budúceho roku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.