Žiadna závislosť nie je dobrá a skôr či neskôr prinesie veľké problémy. V posledných mesiacoch sa o tom presvedčili aj najväčší optimisti pri problémoch s dovozom plynu a ropy.
Európska únia je však závislá na dovoze mnohých ďalších komodít a komponentov. Polovodičový priemysel je v EÚ roky zanedbávaný, bez dovozu z USA a Ázie by sme nevyrobili ani jedno vozidlo, práčku, či televízor. Ľady sa konečne sa začínajú hýbať aj v tomto sektore.
Pripravovaný zákon o čipoch EÚ, pláne vo výške 43 miliárd eur chce za zdvojnásobiť podiel na celosvetovej produkcii čipov do 10 rokov na 20 %. Zákonodarcovia krajín EÚ sa pripravujú na stretnutie, ktorá sa bude konať už 18. apríla kedy sa majú doladiť podrobnosti o financovaní. Ako sa zdá, všetko je na veľmi dobrej ceste.
Za prípravu zákona o čipoch lobuje spoločnosť IMEC so sídlom v Belgicku. Je to popredné inovačné centrum v nanoelektronike a digitálnych technológiách s viac ako 600 hlavnými priemyselnými hráčmi. Zákonodarcovia vnímajú IMEC ako zásadný dôvod pre väčšie investície do výskumu a vývoja v EÚ.
Európska Komisia pôvodne navrhovala financovať len špičkové fabriky na výrobu polovodičových čipov, no vlády členských krajín a zákonodarcovia EÚ rozšírili rozsah pôsobnosti tak, aby pokryl celý hodnotový reťazec. To znamená, že podpora bude možná aj v prípade starších čipov a bude určená aj výskum a konštrukciu.
Toto rozšírenie pôvodnej myšlienky podporujú menšie krajiny, kde hi-tech priemysel nie je rozvinutý. Globálni hráči si už medzičasom vyhliadli lokality, kde by postavili fabriky. Francúzsko-talianska spoločnosť STMicroelectronics uzavrela partnerstvo s GlobalFoundries na vybudovanie továrne na výrobu čipov v hodnote 6,7 miliardy eur vo Francúzsku, projekt už odobrila Francúzska vláda a prisľúbila pomoc. Intel si pre svoj nový komplex na výrobu procesorov vybral Nemecko.
Znížiť závislosť od dovozu polovodičových čipov je rozhodne prospešná vec. Obzvlášť, ak sa zvýši zamestnanosť v EÚ a naštartuje tento segment priemyslu. Úspech projektu rozhodne o tom, v akej pozícii sa ocitne EÚ v nasledujúcich rokoch v globálnom technologickom prostredí a pri riešení prebiehajúcej krízy v dodávateľskom reťazci polovodičov.