Reklama

Komerčné lety do vesmíru začínajú už budúci rok

Marek Šimunek

Budúci rok by mal nastať ten moment, kedy by sa do vesmíru mali dostať aj bežný záujemcovia, pričom počas prvého komerčného letu spoločnosti Virgin Galactic sa na palube okrem známeho miliardára, humanistu a majiteľa spoločnosti Virgin Richarda Bransona ocitne aj jeho rodina. No povedzte vedeli by ste si predstaviť krajší výlet pre vaše deti počas prázdnin ako sa pozrieť do vesmíru.

Richard Branson

Skúste sa vžiť do kože detí Richarda Bransona. Po dovolenke sa ich kamaráti a priatelia budú chváliť aké miesta na zemi navštívili, pričom trojica jeho detí bude môcť jednohlasne povedať „My sme sa boli pozrieť vo vesmíre.“ Najkrajšie na tom je to, že ani jedno z nich nebude klamať. Anglický podnikateľ a miliardár v jednom, Richard Branson má totižto jeden sen. Istotne ste už počuli o tom, že jeho najnovším projektom je umožniť tím majetnejším smrteľníkom nahliadnuť do kozmu. Presne pre tento účel by malo slúžiť lietadlo SpaceShipTwo, na ktorého vývoji sa podieľal aj sám Branson, a to nielen finančne. Aj napriek tomu, že celý projekt je ešte stále vo fáze testovania, prvý komerčný štart je naplánovaný už na budúci rok.

Virgin Galactic SpaceShipTwo

Sir Richard Branson sa nebude musieť obávať toho, že jeho projekt bude fiaskom, veď už v súčasnosti je na čakacej listine viac ako 500 záujemcov o výlet do stratosféry. Možno si pomyslíte, že to nie je až tak veľa, ale musíte si uvedomiť, že každý jeden účastník tohto mega výletu zaplatí za privilégium nahliadnutia na zem z výšky niekde medzi 20 km až 50 km sumu rovnajúcu sa 200 tisíc USD (163 358,65 €). K sume samotnej samozrejme musíte prirátať aj náklady na dopravu, nakoľko štartovať budete zo špeciálneho letiska v Mexiku. Ak si však niekto dovolí investovať takúto sumu za niekoľko minút vo vesmíre, na podobné drobnosti nehľadí. Jedno je však isté, tí ktorí to skúsia budú mať do konca života o čom rozprávať. Raketoplán SpaceShipTwo vzlietne z mexického letiska vďaka špeciálnemu lietadlu WhiteKnightTwo, ktoré ho dopraví do výšky 15 km, kde sa odpojí a vzlietne do stratosféry. Tu bude môcť dvojica pilotov a šesť pasiažerov obdivovať modrú planétu a bezváhový stav. Následne sa raketoplán samostatne vráti na letisko. Nádherná predstava však? Už len niekde nájsť tých pár tisícok dolárov.

Virgin Galactic SpaceShipTwo

Foto: Virgingalactic

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.