Reklama

Koľko stojí nabíjanie smartfónu? Vypočítajte si to v našej kalkulačke

Zdroj | Unsplash | De an Sun
Števo Porubský
Zdroj | Unsplash | De an Sun
Zdroj | Unsplash | De an Sun

Cena energií síce rapídne nestúpa, no inflácia nie a nie zmiznúť a tak sa šetriť oplatí stále v každom smere. Zamysleli ste sa niekedy nad spotrebou elektriny pri nabíjaní smartfónu?

Možno si to ani neuvedomujeme, no v domácnosti je takmer všetko na elektrinu. Jedným z takých zariadení je koniec-koncov aj mobilný telefón, alebo ak chcete, smartfón.

Azda najväčším prekvapením ale je, aký podiel má nabíjanie smartfónu na celkovej spotrebe elektriny. A čo keď máme nabíjačku v zásuvke pripojenú nonstop? Ak to chcete vedieť aj vy, vyskúšajte si našu kalkulačku spotreby smartfónu v domácnosti a zistite, koľko ročne na nabíjanie míňate.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Do kalkulačky stačí zadať kapacitu batérie v mAh a ak viete, tak aj prúd batérie. Ak nie, nevadí, počítať budeme s priemerom 4 A, keďže v súčasnosti majú batérie smartfónov od cca 3,7 do 4,5 A.

Následne zadajte ako často nabíjate smartfón (1-100x denne) doplna, teda na 100 % (zhruba) kapacity. Ak ho nabíjate raz za dva dni, alebo raz za tri dni, použite desatinné čísla, napríklad 0,5 pre raz za dva dni a 0,33 pre nabíjanie každý tretí deň.

Nezabudnite zadať aj to, či vyberáte nabíjačku z elektrickej zásuvky po nabití. Ideálne by bolo tiež poznať cenu za 1 kWh elektrickej energie, ktorú platíte vášmu dodávateľovi, no cenu sme zaokrúhlili a predefinovali na 0,20 €/1 kWh. Ak platíte inú cenu, pokojne tento údaj prepíšte.

Vo výsledku počítame aj s tým, že počas nabíjania vznikajú aj určité straty, počítame s priemerom 20 %. Ak na nabíjanie používate bezdrôtovú nabíjačku, straty sú určite väčšie.

Aj vy ste prekvapený, aké zanedbateľné množstvo energie míňa smartfón či mobilný telefón na svoje nabíjanie ročne? Nie ste v tom sami. Možno sa divíte, kde inde potom mizne tak obrovské množstvo elektrickej energie. O tom ale nabudúce opäť aj so špeciálnou kalkulačkou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.