Reklama

Koľko stojí mať dnes auto? Vytvorili sme pre to super kalkulačku

Zdroj | BMW Group Werk Regensburg
Števo Porubský
Zdroj | BMW Group Werk Regensburg
Zdroj | BMW Group Werk Regensburg

Kto si dnes chce kúpiť auto, musí veľa počítať. Koľko ma bude stáť? Koľko bude stáť poistenie? Koľko pohonné hmoty? Koľko ma to vyjde ročne?

Všetko sú to dôležité otázky, ktoré je dobré vedieť pred kúpou, aby človek nebol po roku zhrozený, koľko mu toho automobil zožral z účtu.

Najväčšie prekvapenie môžete zažiť, ak si kúpite veľkoobjemový benzín s výborným výkonom, ale obrovskou spotrebou. Na prvý pohľad 2-3 litre navyše nevyzerajú zle, ale skúste si to vynásobiť tisíckami kilometrov, ktoré najazdíte počas roka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aby ste vám uľahčili toto počítanie, vytvorili sme unikátnu kalkulačku, pomocou ktorej si viete vypočítať, koľko vás bude stáť váš automobil za rok prevádzky, a to so všetkým čo s tým súvisí. Ide nielen o samotné pohonné hmoty, ale aj povinné zmluvné poistenie (PZP), prípadne havarijné poistenie či servisné náklady.

V našej unikátnej kalkulačke si viete ale vypočítať aj náklady na elektromobil. Stačí poznať parametre vášho vysnívaného vozidla a cenu elektriny, podľa toho, kde plánujete nabíjať a môžete sa dozvedieť, koľko vás bude stáť vlastniť napríklad práve elektromobil.

Pozrite si

Chcete ísť do elektromobilu? Toto by ste mali vedieť a vyriešiť pred kúpou

V kalkulačke sú však zahrnuté aj celkové náklady na 5 a 10 rokov existencie vozidla. Môžu v nich byť odchýlky od reality, keďže dnes je nemožné povedať aké ceny elektriny, nafty, benzínu či plynu budú o rok, nie to ešte o 5 či 10 rokov, no na porovnanie možno s iným automobilom výsledok poslúži dostatočne.

V kalkulačke sme však nepočítali s amortizáciou vozidla. Tá síce pozná svoju oficiálnu výšku za jeden prejdený kilometer, no bežnému spotrebiteľovi nepovie nič. Hodnota automobilu po odrátaní amortizácie nie je skutočná, trhová. Amortizácia počíta iba s prejdenými kilometrami. To by znamenalo, že ak niekto jazdí pravidelne dlhé trasy a ročne prejde 100 000 km, tak jeho auto má hodnotu už po roku o 24 000 € menšiu.

Rovnako nie sú v kalkulačke pneumatiky. Tie sa rôzne rýchlo opotrebujú. Niekto totiž za 5 rokov zoderie 2-3 sady, inému môže jedna sada vydržať aj tých 5 rokov. Ak ale už máte skúsenosť s pneumatikami a ich cenami pri vašom štýle jazdenia a nájazde, pokojne si ich pripočítajte k celkovej cene.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.