Koľko si zaplatíte za výlet do kozmu?

ZDROJ | Virgin Galactic

Super boháči sa delia od tých bohatstvom menej obdarených napríklad tým, že si môžu dovoliť extrémne zážitky. Od jazdenia dvakrát ročne na vlastnom Ferrari, či výlety vrtuľníkom nad Aljaškou sa nezadržateľne blíži ďalší extrém – let do vesmíru, resp. na orbit.

Virgin Galactic, spoločnosť Richarda Bransona, tento týždeň oznámila, že opäť otvára predaj leteniek na svoje vesmírne lietadlo SpaceShipTwo. Vyvolávacia cena je 450 000 dolárov, ide o značný cenový skok oproti pôvodnej cene (zhruba 200 000 dolárov), ktorú spoločnosť zverejnila pred niekoľkými rokmi, tesne predtým ako ukončila predaj.

Stalo sa to po smrteľnej nehode v roku 2014 počas testovacieho letu. Po tomto nešťastí sa Branson zaviazal, že na SpaceShipTwo sám poletí do vesmíru, aby preukázal dôveru v bezpečnosť leteckej technológie. Až potom si budú môcť zákazníci kúpiť letenku na orbit.

Pozrite siPodarilo sa: Virgin Galactic klope na nebeskú bránu

Po jeho úspešnej misii 11. júla s tromi zamestnancami spoločnosti sa začne Virgin Galactic zameriavať na komerčné lety. Prvý let chce realizovať už koncom septembra. Misia má názov Unity 23, okrem výskumného materiálu vezme na palubu aj troch príslušníkov talianskeho letectva.

Misie ako napr. talianske vojenské letectvo, výskumy na zaťaženie mikrogravitácie, alebo na profesionálny výcvik astronautov, budú stáť 600 000 dolárov za sedadlo, oznámil CEO Virgin Galactic Michael Colglazier.

„Predaje sa spočiatku otvoria významnému zoznamu prvých záujemcov z komunity Spacefarer, ktorí, ako im bolo sľúbené, dostanú prvú príležitosť rezervovať si svoje miesto vo vesmíre,“ uviedla spoločnosť. „Zákazníkom, ktorí majú záujem rezervovať si budúce lety do vesmíru, sa otvorí následný zoznam priorít.“

ZDROJ | Virgin Galactic

Ďalší záujemcovia, ktorí sú ochotní zaplatiť za sedadlo minimálne 450 000 dolárov, sa budú musieť pripojiť do už aj tak dlhého radu. Spoločnosť uvádza, že má nevybavených asi 600 majiteľov leteniek, ktorí poletia ako prví. Ďalších zhruba 1 000 potenciálnych zákazníkov vložilo vklad 1 000 a viac dolárov, tí prídu na rad po nich.

S novým predajom leteniek ponúkne Virgin Galactic tri spôsoby, ako si rezervovať jazdu na SpaceShipTwo: objednávka jedného sedadla, viacmiestny balík pre páry, priateľov či rodinu a odkúpenie celého letu.

Ak máte záujem vyraziť na jedinečné dobrodružstvo s Virgin Galactic, môžete sa zaregistrovať na tejto webstárnke.

ZdrojVirgin Galactic

Komentáre k článku