Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Koľko môže stáť PlayStation 5? Dve verzie konzoly naznačujú ceny

Koľko môže stáť PlayStation 5? Dve verzie konzoly naznačujú ceny
Zdroj | Sony
Michal Korec
Koľko môže stáť PlayStation 5? Dve verzie konzoly naznačujú ceny
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony urobila významný krok tým, že ukázala dva varianty a otvorila si cestu k rôznym cenám. A zároveň vyzvala nenápadne Microsoft, aby tiež ukázal druhú konzolu…

Štvrtková prezentácia Sony ohľadom budúcnosti hrania a PlayStation 5 naplnila nastolené očakávania – a plne sa sústredila na prezentáciu dvoch tuctov nových hier. Pre fanúšikov hardvéru nebolo video také obsiahle, ale patrili im posledné minúty, kedy Sony ukázala to najdôležitejšie, čo ešte prezradené nebolo: dizajn konzoly. A ako nečakaný bonus: existenciu dvoch verzií.

Zdroj | Sony

Špecifikácie sú jasné, aj výzor

Hardvérové špecifikácie nám Sony naservírovala v minulosti, takže už vieme detaily (8-jadrový procesor AMD Zen 2, grafická karta AMD-RDNA 2 či 16 GB RAM). Môžete sa pustiť do zdĺhavých teórií o výkone (konkurencia má mať viac TFlops) a neodškriepiteľne je najcennejším kusom hardvéru SSD disk s kapacitou 825 GB, čo pri rastúcom objeme hier bude výzva.

No aj PS4 štartovala s 500GB a dalo sa s ňou žiť. Prakticky všetci vývojári tvrdia, že SSD im otvára nové možnosti pre rozsiahle svety, načítavanie údajov i rýchle preskakovanie do iných lokalít. A zrejme to bude fakt, lebo aj jedna z prezentovaných hier (Ratchet & Clank: Rift Apart) priamo ťaží z bleskových skokov do iných galaxií v rámci levelov – a SSD bude mať čo robiť pri načítaní toľkých dát.

Hoci nám stále chýbajú posledné technické detaily typu predná a zadná strana konzoly (pár audiofilov bude určite zaujímať, či sa tam dostal optický výstup pre zvuk alebo sú staré receivery a domáce kiná odpísané), väčšina atribútov je zrejmá.

Sony ukončilo aj dlhočizné špekulácie o výzore a na rozdiel od mierne skosenej PlayStation 4, ktorá mala dizajnom bližšie k legendárnej PS2, sa rozhodla opäť raz experimentovať. A nasadila oblé tvary ako pri prvotnej PS3, čím sa zase vypäla k futuristickému dizajnu. Debaty o výzore môžu začať, ale to najdôležitejšie sa skrýva niekde inde…

Zdroj | Sony

Dve verzie sú cesta vpred i pohľad vzad

V kuloároch sa špekulovalo pár mesiacov, že nová PlayStation môže existovať v dvoch variantoch, chýry však neuviedli ich rozdiely. Stále sa spomínala jedna konzola, ale nebolo zrejmé, čo by mohla tá druhá stratiť či získať. Posledné minúty prezentácie tajomstvo odhalili: Sony vydá pri štarte PS5 v dvoch verziách súčasne: štandardná bude mať aj Blu-Ray mechaniku, nová uvedená Digital Edition bude výkonovo zhodná, ale mechaniku oželie.

Táto stratégia nie je u výrobcov konzol úplne nová. Sony kedysi vyhodilo mechaniku z handheldu PSP Go, ale to bol skôr doplňujúci produkt PSP radu. Microsoft sa o niečo podobné pokúsil vlani, keď Xbox One vydal v All-Digital edícii, vďaka čomu mohol znížiť cenu na 179 eur (resp. 149 eur na Black Friday). Doba pokročila, digitálne predaje rastú a už sme v inej ére ako pred 10 rokmi. Navyše obetovať mechaniku znamená šetriť náklady a to sa teraz cení.

Všeobecné očakávania totiž napovedajú, že nové konzoly budú pri štarte zrejme drahšie ako minule. Resp. že dosiahnuť magickú cenu 399 eur ako pri štarte PS4 nie je pri cene komponentov ľahké. Preto budú výrobcovia šetriť, kde sa dá, možno časť konzoly zadotujú, ale do veľkých strát nikto nechce ísť.

Podobne ako pri štarte PS3 či X360 si môžu uľahčiť cestu a vydať novú konzolu v dvoch verziách. Výkon meniť nechceli a vtedy určili ceny veľkosti HDD: PS3 stála 499 € s 20 GB, ale až 599 € so 60 GB. Xbox 360 štartoval nižšie a preto sa mu viac darilo: bez HDD za 299 € a 20 GB verzia za 399 €.

Akurát je netradičné vidieť, že konzoly nebudú štartovať v jedinej verzii ako PS4 a Xbox One, ale za to môže práve cenová politika oboch výrobcov. A fakt, že nechcú urobiť chyby z minulosti a stratiť body v konkurenčnom boji hneď na začiatku. Opatrnosť cítiť na oboch stranách, i keď maskovanú silnými prezentáciami.

Zdroj | Sony

Tak koľko môže stáť PS5?

Sony a Microsoft teraz hrajú hru na mačku a myš, kto povie skôr cenu a termín štartu predaja konzoly. Sony takto urobila prvý krok a priznala existenciu dvoch verzií PS5. Microsoft má Xbox Series X, pri ktorom sa tipuje cena na 500-600 €, preto bude zrejme potrebovať lacnejšiu verziu a do úvahy pripadá podobná alternatíva: urobiť čisto digitálnu verziu a dostať sa na nižšiu cenu. A určite menej ako 500 €, kde štartoval Xbox One a prehral prvé mesiace (i ďalšie roky) proti PS4.

Ambícia Sony je jasná: 399 € je cena, ktorá vyhrala minulú generáciu, a preto by bolo ideálne ju dať znova. Plná verzia PS5 s mechanikou by ju zrejme nesplnila, ale digitálna verzia áno. Aktuálny tip na PS5 Digital Edition je preto práve 399 €. Teoreticky sa dá posúvať o 50 eur nahor či nadol podľa nákladov i kroku konkurencie. Za 349 € by to bol parádny hit, za 449 € kompromis, že nová generácia je mierne drahšia, hoci bez mechaniky.

Tým, že si Sony vyriešila dilemu nižšej ceny pre trh (a otestuje si čisto digitálnu distribúciu u lacnejšej konzoly), sa môže plne sústrediť na štandardnú verziu, kde môže ísť s cenou vyššie a nemusí sa už báť porovnania s minulou generáciou. Aktuálny tip na PS5 s Blu-Ray mechanikou je 499 €, čo je azda úroveň, ktorá by mohla pokryť všetky náklady. Aj tu platí možnosť posúvať cenu o 50 eur hore/dole.

Dvojica cien 349 a 449 eur by bola zrejme absolútne víťazným ťažením, no núka sa otázka, prečo ísť tak dole. Jedine kvôli konkurencii, ktorá nechce urobiť chybu. A zároveň ekonomickej situácii, ktorá sa zhoršuje. Na druhej strane, recesia zasiahla aj časť rokov PS3/X360 generácie a predávali sa dobre. Duo 399 a 449 eur je fajn (Blu-Ray iba za 50 € doplatok), no je to veľmi malý rozdiel na komunikáciu. Za to pár 449 a 549 € by mieril pomerne vysoko – ale ak je pravda, že zásoby môžu byť spočiatku limitované, teoreticky by sa dali nasadiť. A teoretickú dvojicu cien 499-599 € asi Sony nebude chcieť opakovať kvôli výsledkom zo štartu PS3…

Kedy Sony povie cenu?

V tomto momente sa Sony ponáhľať nebude, lebo má za sebou úspešnú prezentáciu z 11. júna, veľa hier a bude čakať na júlovú, resp. augustovú prezentáciu Microsoftu. Ten sa asi bude chcieť dotiahnuť a môže predstaviť očakávaný Xbox Series S. A je celkom možné, že cenu opäť nepovie a nechá to na Sony, ktorá v auguste, maximálne v septembri určí sumy a termín, aby mohli začať aj predobjednávky. Ak majú konzoly štartovať v tradičnom novembri, bolo by na ne ešte dosť času.