Reklama

Kirby a Peppa Pig: dvaja ružoví hrdinovia v top hrách pre deti

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Dnešné herné recenzie pokrývajú favoritov pre najmenších hráčov. Ich spoločný menovateľ je ružová farba hrdinov – inak sú odlišní v hrateľnosti, krajine výroby, aj prístupe k hráčom.

Kirby je zástupca klasických behačiek Nintenda a patrí medzi fascinujúce typy, lebo dokáže využívať rozmanité pomôcky v leveloch. Peppa Pig dostáva nových kamošov a vydá sa spoznávať krajiny sveta.

Zdroj | Nintendo
Obsah pokračuje pod reklamou

Kirby’s Return to Dream Land Deluxe

Nintendo má v talóne viacerých behačkových hrdinov: Mario, Yoshi, Toad, Donkey Kong sú veľkí borci, no mnohým sa najviac pozdáva Kirby. Vzhľadom na mierne nižšiu obtiažnosť, no stále aj chytľavú hrateľnosť je prístupný aj mladším hráčom, ktorí pochopia jeho herný štýl.

Kirby je sám o sebe relatívne jednoduchý hrdina – ružová guľka, ktorá vie otvárať ústa a zlopnúť všeličo. Skáče tak, že do seba dýcha vzduch a dostane sa na vyššie miesta. Alebo plachtí aj smerom nadol. Zbrane nemá a väčšinou ani nepotrebuje – no keď ide do tuhého, vtedy vie zhltnúť aj meč či oheň a ten mu na istý čas prepožičajú špeciálnu vlastnosť. Zrazu sa dokáže zmeniť na rytiera so šabľou, kúzelníka či pľuť bomby. Hra je priamo postavená na tom, že kráčate cez levely a dokážete využívať rozmanité vlastnosti, neraz si dokonca aj viete vybrať z viacerých na ďalšie cenné sekundy.

Zdroj | Nintendo

Okrem zbraní dokáže Kirby prehltnúť a pľuť aj iné predmety – napríklad isté hviezdičky, ktoré sa parádne trafia do nepriateľa alebo tie väčšie dokonca idú cez kus levelu a kosia všetky prekážky v ceste. Hltanie je esenciálna vlastnosť – môžete takto zmastiť aj nepriateľa a potom ho odpáliť na ešte väčšieho. Alebo ak sa vám podarí schramstnúť vyzbrojeného (napr. s mečom), zrazu máte jeho vlastnosť. Alebo pľuť sa dá aj oheň či ľad.

Tento Kirby ponúka zhruba 30 schopností, pričom päť z nich patrí do superkategórie: získate ich iba na chvíľu, ale dokážu v leveli obrovské veci: dokonca ho aj celý zmeniť. Získate obrovský meč, zaženiete sa a padajú celé kusy skál. Je to skvelý efekt – ale nebojte sa, že by vaše deti nepochopili čo sa deje – levely sa im budú hrať bez problémov.

Zdroj | Nintendo

Väčšia výzva môže byť zbieranie žltých koliesok. Na prvé prejdenie nájdete jedno-dve, ale niektoré sú buď umne skryté alebo potrebujete použiť na ne špeciálne vlastnosti – napríklad preseknúť lano, vyletieť na dlho nedostupnú plošinu. To už bude trpezlivosť a um detských hráčov riadne skúšaná, najmä keď sa do niektorých levelov treba vrátiť s inou vlastnosťou. Samozrejmosťou Kirbyho sú rozličné minihry, taktické súboje s bossmi (zväčša zasiahnuť ich tri razy, ukazovateľ zdravia niekedy mizne pomaly a niekedy sa ťahajú potýčky aj cez niekoľko fáz).

Hra je rozdelená na hlavné svety v rôznych prostrediach (zelený, púštny, láva, snežný…), každý má pár levelov a teoreticky ňou presvištíte za 6-7 hodín. Levely sú vhodne pripravené, ideálna dĺžka pre malého hráča – alebo ešte lepšie, rodinné hranie: môžete hrať v dvojici, prípadne aj vo štvorici, len treba mať dosť Joy-Con ovládačov v domácnosti.

Zdroj | Nintendo

Toto je Deluxe verzia hry, ktorá vyšla pôvodne na Wii. Jej výhodou je lepšie ovládanie i reakcie na Switch, pre sólo hráča i v multiplayeri. Navyše ešte pridáva mód Magolor Epilogue, čo je dodatočná porcia hry s inou postavou: za Magolora sa hrá inak ako Kirbyho, funguje ako ľahká RPG behačka, lebo získava nové schopnosti, tie postupne vylepšuje a aplikuje na svojich bossov či výzvy. Je to osviežujúci mód a rozhodne kvalitné rozšírenie, aké remaky užijú. Kto Wii verziu minul, rozhodne by mal dať Switch verzii šancu.

PLUSY: skvelá hrateľnosť pre sólo, duo i celú rodinu, slušný počet levelov, variabilné svety, dobré novinky
MÍNUSY: niektoré svety majú málo levelov (trošku nevyužité)

Kirby’s Return to Dream Land Deluxe vyšla 24. februára 2023 exkluzívne na Nintendo Switch.

Zdroj | Steam

Peppa Pig: World Adventures

Obsah pokračuje pod reklamou

Peppa Pig je dlhodobý fenomén pre rodičov s malými deťmi. Existuje sedem sérií seriálu, no videohry sú výborný spôsob ako ich ďalej rozširovať a najmä dať najmenším hráčom šancu vyskúšať si ich prvú hru. Táto Peppa Pig videohra je vhodná už pre deti okolo štyroch-piatich rokov, lebo je veľmi jednoduchá, len v našich končinách bude mať za výzvu cudzí jazyk. V menu sa dá dokonca nastaviť dokonca časový limit – ako dlho dovolíte deťom hrať: 5, 10 či 15 minút?

Skôr ako sa vydáme do sveta, čaká nás jednoduchý úvod, kde budeme veľa tvoriť. Vlastného hrdinu, jeho rodičov, prípadne súrodenca. Potom si postavíte dom podľa vlastných predstáv (jeho farba, okná, strecha). Malý spoiler: nehráte priamo za Peppu, ale za vlastnú postavu, no Peppa je takmer stále s vami. Budete sa s ním bicyklovať, púšťať si šarkana, dáte si lekciu v škole alebo poskáčte v kaluži s bahnom (táto aktivita sa inak opakuje dosť často aj neskôr).

Zdroj | Steam

Pointa hry je, že vás navštívi kapitán a dá neodolateľnú ponuku: môžete ísť do rôznych krajín sveta. Síce vaši rodičia nemôžu vyraziť, keďže ste sa nasťahovali na nové miesto, ale bez problémov vás pustia so susedmi – a tými sú Peppa s famíliou. Čaká vás návšteva rozličných krajín a séria aktivít. Hra takto učí deti, čo je pre ktorú krajinu príznačné.

Takže jasné, prídu klasické archetypy ako príprava pizze v Taliansku, štveranie sa na Eiffelovku v Paríži, dáte si horúcu čokoládu v Nemecku, zaťukáte futbal v Barcelone, obdivujete mrakodrapy v New Yorku a dôjde aj na natáčanie filmov v Hollywoode. Každý svet funguje tak, že ho môžete objavovať, všade sa venovať aj drobným hrám či predmetom.

Zdroj | Steam

Všade vás potom čakajú iné aktivity. Nečakajte však zložitú hrateľnosť – aby hru zvládli aj 5-roční, čaká vás séria jednoduchých úkonov na pár tlačidiel. Väčšinou ide o ovládanie postavičky či predmetu, ale kopa rôznych minihier robí hru sviežou – každá krajina ponúka čosi iné a vždy si donesiete aj nové predmety do svojho domčeka.

Krajiny sú variabilné aj svojou grafikou – niekde je jasná zima, inde sú veľké budovy či iné panorámy. Nie je to nič výrazné, hra úmyselne pracuje s animáciou ako v seriáli a je aj pomerne ukecaná. Rozprávačovi sa ústa nezavrú a aj kopa dialógov je nahovorená. Peppa či jeho rodičia znejú presne ako v seriáli, nové hlasy sú tiež super vrátane vedľajších úloh.

Zdroj | Steam

Spočiatku som nevedel, čo od Peppa Pig: World Adventures čakať. A je jasné, že toto nie je titul pre tých, čo chcú prepracované herné mechanizmy. Ale toto je presne ideálny titul pre najmenšie deti, ktoré ľahko zvládnu, čo od nich hra pýta – posúvať postavičky, riešiť jednoduché aktivity. Skrátka ideálny herný debut pre najmenších a nemusíte sa ani báť či neustále ich kontrolovať, či je obsah v poriadku. A žiadne akcie, bitky, zbrane a iné elementy, ktoré sa prepašujú do iných hier.

PLUSY: jednoduchá hrateľnosť pre najmenších, veľa drobných aktivít, návšteva rôznych krajín, budovanie domčeku s predmetmi, vyzerá presne ako seriál
MÍNUSY: nič pre sólo hráčov či veteránov

Peppa Pig: World Adventures vyšla 17. marca 2023 na Switch, PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.