Reklama

Kingston SDXC UHS-1 Class 10: obria 64 GB pamäť pre všetko

Števo Porubský

Spoločnosť Kingston nedávno uviedla na trh prvú SDXC pamäťovú kartu s kapacitou 64 GB určenú pre niektoré nové digitálne fotoaparáty, kamery či počítače. Veľkou nevýhodou obrej pamäte je zatiaľ obria cena.

 SDXC

Pamäťová karta SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) je známa už niekoľko mesiacov, no zatiaľ ani jeden z veľkých výrobcov na trh neuviedol jediný model. Spoločnosť Kingston si tak získala primát s kartou UHS-1 (Ultra-High Speed Bus 1) Class 10, ktorá okrem obrej, 64 GB pamäte ponúka obrovskú prenosovú rýchlosť – 60 MB/s pre čítanie a 35 MB/s pre zápis. Iba dodám, že špecifikácia SDXC kariet je v rozsahu od 32GB až po 2TB! Môžeme sa teda čoskoro tešiť na ešte väčšie pamäťové médiá.

 Kingston SDXC UHS-1 Class 10

Nevýhodou novej karty je len to, že produkty, kde ju možno využiť spočítate takpovediac na prstoch dvoch rúk. Našťastie výrobcovia elektroniky čoraz viac siahajú po tomto štandarde pre sloty pamäťových médií. Karty SDXC zároveň využívajú systém súborov exFAT a nie sú spätne kompatibilné s kartami SDHC ani SD, teda ani produktmi, ktoré ich využívajú. Druhou nevýhodou je extrémna cena. Na českom trhu je oficiálne ohlásená cena na úrovni 12 600 Kč, čo je približne 490 €. Napriek tomu je z minulosti jasné, že ceny budú neustále klesať s príchodom konkurencie a rozšírenia tohto typu kariet. Možno o rok-dva si kúpime obdobnú kartu za desatinu súčasnej ceny.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.