Kia HabaNiro je triezvy pohľad do budúcnosti 

Kia Habaniro ConceptZDROJ | KMA

Údajne realistická predstava o budúcnosti elektromobilov z dieľne inžinierov KIA Design Center America je, skromne povedané, odvážna. HabaNiro pôsobí futuristicky aj popri iných odvážnych konceptoch.

Kia Design Center America predstavili koncept elektromobilu, od ktorého si sľubujú poriadne veľa. Vsadili na odvážny futuristický dizajn a najmä výkon. HabaNiro označili za úplne novú automobilovú kategóriu. Ak sa podarí koncept pretaviť do reálneho automobilu, mal by byť vhodný ako do divokého terénu, tak do mestských uličiek.

ZDROJ | KMA

Kia HabaNiro je plne elektrické, má pohon všetkých štyroch kolies, dojazd by mal byť okolo 480 kilometrov, dvere otvárajúce sa smerom dohora a autonómia sa mala zastavila na piatom stupni. Toľko sľubuje automobilka.

Koncept je oficiálne crossover, no podľa výrobcu sa vymyká zo všetkých doteraz známych škatuliek. Sľúbené sú 20-palcové kolesá a dvojica elektromotorov, pre každú nápravu jeden. Objem batérie zatiaľ Kia nezverejnila.

Dvere otvárajúce sa smerom nahor odkryjú interiér doslova až na kožu. Teda látku, ktorá tvorí povrchovú úpravu interiéru. Palubová doska je displej na šírku celého automobilu. Poskytnúť má všetky potrebné informácie ako pre šoféra, tak spolujazdca. Displej slúži aj ako touch pad s technológiou “Sensory Light Feedback”. Kia sľubuje maximálny multimediálny zážitok, teda na displeji si pohodlne pozriete aj film.

Systém prevzdušnenia kabíny má vyvárať nadmieru pohodlné prostredie. Náladu počas jazdy majú umocniť svetelné prvky uložené do podlahy. Diskotékové typy túto vychytávku istotne ocenia.

ZDROJ | KMA

Emotion Adaptive Driving systém má fungovať v reálnom čase a počuli ste o ňom zrejme prvýkrát z veľtrhu CES. Tento systém sleduje oči vodiča a dokáže vyhodnotiť, kedy by sa mal zaujímať o to čo sa deje za automobilom.  Ak vodič zrakom uhne na miesto, kde by sa hodili späté zrkadlá HabaNiro mu na displeji ukáže situáciu za vozidlom.

Z Kia Design Center America znie, že nejde o žiaden superfuturistický koncept, ktorý je len prianím nadšených dizajnérov a inžinierov, ale o reálny a triezvy pohľad do neďalekej budúcnosti.

Zdrojkiamedia.com

Komentáre k článku