Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kedy zvoliť radšej smart hodinky? Toto sú ich výhody oproti smart náramkom

Kedy zvoliť radšej smart hodinky? Toto sú ich výhody oproti smart náramkom
Zdroj | Google
Michal Sobek
Kedy zvoliť radšej smart hodinky? Toto sú ich výhody oproti smart náramkom
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Smart hodinky a smart náramky sú v dnešnej dobe veľmi obľúbenými doplnkami, čo sa týka športových aj zdravotných funkcií. Prečo ale by ste mali uprednostniť radšej smart hodinky?

Pozrite si

Najlepšie smart hodinky na leto? Nenechajte si ujsť náš redakčný výber

Inteligentné hodinky sú predovšetkým rozšírením inteligentných náramkov s väčšou obrazovkou, ktoré vám umožňujú prijať hovory, doinštalovať aplikácie a iné výhody oproti inteligentným náramkom.

Inteligentné hodinky a inteligentné náramky majú dnes toho veľa spoločného. Zvyčajne ukazujú čas, majú funkcie týkajúce sa zdravia ako krokomer, meranie tepu, okysličenia krvi, stresu, sledovanie spánku, viete ich synchronizovať so smartfónmi a dostávať notifikácie.

Na prvý pohľad sa líšia dizajnom. Inteligentné hodinky pôsobia viac ako klasické hodinky a niekedy je problém rozpoznať, či ide o analógové alebo inteligentné hodinky. Zvlášť sa to týka modelov, ktoré majú okrúhly ciferník. Aj Inteligentné hodinky dokážu pôsobiť prémiovo. Stačí si vybrať model, ktorý má telo aspoň z nerezovej ocele alebo titánu s remienkom z kože alebo ocele. Tam treba potom počítať aj s vyššou hmotnosťou.

Pozrite si

Našli sme TOP smart hodinky pre každé zápästie

Inteligentné hodinky sa hodia aj do spoločnosti, ku košeli alebo saku a nebudete nimi zbytočne budiť pozornosť. Na šport stačí potom len vymeniť remienok za nejaký silikónový a hurá športovať.

Zdroj | Xiaomi

Čo sa týka displeja, tak tie majú smart hodinky spravidla väčší, čo je určené aj typom konštrukcie. Kvalita je v oboch prípadoch porovnateľná, pretože dnes už aj náramky majú pekné a kvalitné AMOLED displeje, nie je to však pravidlom. Náramky majú skôr pilulkovitý displej, zatiaľ čo hodinky ho majú okrúhly alebo obdĺžnikový. Asi ani netreba spomínať výhody väčšieho displeja. Patrí tam väčšia zobrazovacia plocha, lepšie čítanie informácií a pohodlnejšie ovládanie.

Pozrite si

Hľadáte prémiové inteligentné hodinky? Montblanc Summit 3 sú tu pre vás

Smart hodinky majú zväčša aj prepracovanejšie prostredie. Dokážu zobraziť viac informácií aj štatistík. Ak hovoríme o tých naozaj inteligentných hodinkách, tak pri nich je možnosť doinštalovania nových aplikácií, čo pri náramkoch nie je možné. Tam si môžete akurát nainštalovať nové podoby ciferníkov.

Hodinky si lepšie počínajú aj v kategórii hovorov. Cez nich dokážete hovor prijať a všetko vybaviť priamo cez vstavaný mikrofón a reproduktor. Síce sa budete cítiť ako James Bond alebo ako Michael Knight, ale na rušnej ulici nebudete počuť ani slova. Aj tak však ide o výhodu, ktorú z času na čas využijete.

Zdroj | Apple

Ak ste fanúšikom bezkontaktných platieb, tak by ste si mali tiež zvoliť smart hodinky. Niektorí výrobcovia smart náramkov ako Xiaomi alebo Fitbit túto funkcionalitu síce ponúkajú tiež, ale v prípade hodiniek je tam záber širší. Tu máte výrobcov ako Apple, Samsung, Garmin, Mobvoi, Xiaomi, Fitbit a ďalších.

Existuje aj úzka skupina smart hodiniek, ktoré majú integrovanú e-SIM, takže teoreticky z nich môžete spraviť váš plnohodnotný smartfón, ktorý máte neustále na ruke. Budete tak s nimi volať, odpovedať na notifikácie, ale aj platiť v obchode.

Zdroj | Xiaomi

Čo sa týka notifikácií, tak v tomto ohľade sú lepšou voľbou smart hodinky. Okrem zobrazenia ponúkajú aj rýchle odpovede, to je zase prípad aj smart náramku Xiaomi Smart Band 7, ale pri hodinkách (závisí od operačného systému) je možnosť aj odpovedať buď predpripravenou klávesnicou alebo aj hlasovým diktovaním.

Ešte späť k športovým aktivitám. Senzory sú už viac-menej rovnaké pri oboch typoch produktov, ale stále smart hodinky vedú v oblasti GPS modulu. Ten je už bežnou súčasťou drvivej väčšiny modelov, zatiaľ čo pri smart náramkoch ide skôr o raritu.

Zdroj | Xiaomi

A čo výdrž? Teória hovorí, že lepšiu výdrž ponúknu smart náramky. Je to aj logické, pretože majú menší displej a ponúkajú menej funkcií. Stále závisí od typu smart hodiniek. Tie najinteligentnejšie vydržia deň, maximálne dva, a tie ostatné pokojne minimálne týždeň. Už je to o vašich preferenciách a o tom, ktorých funkcií ste ochotný sa vzdať v prospech lepšej výdrže.

Pozrite si

Amazfit T-Rex 2 – dobrodruh telom aj dušou, ale nie bez kompromisov

Treba tiež poznamenať, že smart hodinky sú drahšie ako náramky. Závisí to však od ich výbavy aj použitých materiálov, ale vo všeobecnosti to platí. Cena najlepších smart hodiniek môže pokojne atakovať hranicu 500 eur.

Ak vám ide o klasický dizajn, preferujete väčší displej a prípadne hovory zo zápästia, tak zabudnite na smart náramok a voľte rovno hodinky. K tomu ešte pripočítajte lepšiu prácu s notifikáciami a integrovaný GPS modul. Nevýhodou môže byť kratšia výdrž a vyššia cena.

V ďalšom článku sa pozrieme na problematiku z opačnej strany a zhrnieme si výhody smart náramku oproti bežným smart hodinkám.