Reklama

Keď technológie zachraňujú, ADAS v autách môže zachrániť tisícky životov

Michal Sobek

Implementovanie pokročilých technológií do áut je nesmierne nutné kvôli zníženiu nehodovosti na cestách. Nadácia Americkej automobilovej asociácie (AAA) pre bezpečnosť premávky podporuje výskumníkov z University of North Carolina.

Tí vypracovali modely koľkým nehodám, zraneniam a úmrtiam v motorových vozidlách by technológia ADAS pravdepodobne zabránila v priebehu nasledujúcich 30 rokov, pričom sa zamerali na vdáta z rokov od 2017 do 2019, teda éry pred pandémiou.

Zdroj | Fiat
Obsah pokračuje pod reklamou

Zistili, že do roku 2050 by technológia ADAS mohla zabrániť 27 miliónom nehôd, 14 miliónom zranení a až 250 000 úmrtiam. To sa rovná 16-percentnému poklesu nehôd a zranení a 22-percentnému poklesu smrteľných nehôd.

Treba to však brať s rezervou, pretože nikto nevie, ako bude vyzerať prostredie vozidiel a nábeh technológií ADAS. Štúdia AAA pri modelovaní zvažovala dynamický ADAS ako adaptívny tempomat a automatické núdzové brzdenie. Ide o systémy úrovne 2, ktoré dokážu riadiť, brzdiť a zrýchľovať vozidlo, na rozdiel od nedynamickej technológie úrovne 0, ako sú adaptívne svetlá a cúvacie senzory.

Aktívne asistenčné systémy riadenia menej pomáhajú vodičom a viac zasahujú. Výskumníci najazdili s niekoľkými vozidlami vybavenými ADAS viac ako 6 000 km po verejných komunikáciách a na uzavretej trati, zistili, že aktívny asistenčný systém má v priemere každých 12 km nejaký problém.

Pozrite si

10 najrozšírenejších elektromobilov na Slovensku! Ktorý je váš favorit?

Systémy čiastočnej automatizácie môžu spôsobiť, že dlhé jazdy budú menšou záťažou, ale neexistuje žiadny dôkaz, že robia jazdu bezpečnejšou. V skutočnosti to môže byť naopak, ak systémy nemajú dostatočné zabezpečenie.

Nová štúdia poznamenala, že spotrebitelia by mohli využiť určitú asistenciu aj pred nastúpením do auta, pretože nemusia rozumieť fungovaniu a obmedzeniam funkcie, ako je adaptívny tempomat. Úplné bezpečnostné výhody ADAS sa neuskutočnia, pokiaľ ich spotrebiteľ úplne nepochopí.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.