Reklama

Keby Jeff Bezos pred 30 rokmi nezaložil Amazon...

Zdroj | Christian Wiediger | Unsplash
Števo Porubský
Zdroj | Christian Wiediger | Unsplash
Zdroj | Christian Wiediger | Unsplash

Nebol by najväčším internetovým obchodom sveta. Dokonca ani čínske e-shopy, ktoré atakujú globálny trh (Amazon stále nepôsobí na všetkých trhoch sveta) nemajú na Amazon šancu.

Kto by to bol ale pred 30 rokmi povedal? Ani sám Jeff Bezos určite nie. Veď spoločnosť Cadabra, Inc. založil s tým, že bude ponúkať knihy. Ako kolega pred pár rokmi písal, „knihy sa nekazia, ľudia ich nereklamujú a vďaka malému počtu distribútorov je ich predaj pomerne jednoduchý.“

Logika je za tým výborná. Názov Cadabra už ale veľmi nie. Veľmi rýchlo ju preto Bezos premenoval na Amazon. Rovnako ako veľká väčšina dnešných technologických gigantov, aj Amazon bola spočiatku len garážová firma. Už po roku sa ale Amazon sťahoval do vlastných priestorov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Výhodou kníhkupectva bolo, že knihy Amazon predával s poriadnou maržou. To mu pomohlo zarobiť veľmi slušné peniaze a postupne rozširovať portfólio. Heslo Get Big Fast bolo mottom spoločnosti. Postupne pridával ku knihám CD a DVD, a to bolo ešte pre novým miléniom. Amazonu sa podarilo prežiť aj internetovú bublinu dot-com. Odvtedy firma rastie a rastie, pričom nejedno obdobie bol Jeff Bezos vďaka tomu najbohatším človekom na planéte.

Vedeli ste, že…

Jeff Bezos patrí medzi prvých investorov spoločnosti Google? Doteraz však nie je známe, akú sumu do spoločnosti investoval a či svoj podiel ešte stále vlastní.

Amazon postupne tiež kupoval mnohé spoločnosti, ktoré sa mu hodili do portfólia. Vlastní napríklad sieť obchodov Whole Foods Market, ale aj štúdio Metro-Goldwyn-Mayer, spoločnosť Twitch Interactive, známy IMDb, firmu stojacu za Alexou, Audible, Cloud9, Ring a desiatky a desiatky ďalších firiem. Podľa zoznamu na Wikipedii je ich až 115!

Amazon dnes už nie je len e-shop s miliónmi produktov, ale aj má aj hlasovú asistentku Alexa, ponúka Amazon Music, Amazon Prime Video, Amazon Pay, Amazon Luna či Amazon Web Services. Zároveň má aj sieť kliník One Medical a on-line lekárov cez Amazon Clinic, no vyvíja aj roboty cez Amazon Robotics či rieši umelú inteligenciu. Okrem toho vyrába aj hardvér (Echo, Fire, Kindle), a to vrátane smart zvončekov Ring.

Odporúčam si určite pozrieť aj náš článok o Amazon spred niekoľkých rokov…

Pozrite si

ZNAČKY | Amazon.com – od internetového kníhkupectva po technologického giganta

Jeff Bezos síce už dávno nevlastní svoju firmu, no jeho vyše 12 % akcií (1,26 miliardy akcií) z neho roví jedného z najbohatších ľudí na planéte. Trhová hodnota Amazonu Inc. je dnes vyše 2 bilióny dolárov. A keďže jedna akcia má hodnotu takmer 200 dolárov, Jeff Bezos má teoreticky okolo 250 miliárd dolárov.

Zdroj | IMDb
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.