Reklama

Kde a prečo investoval Apple v roku 2016?

Zdroj | Pixabay
Viktor Šmidák
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Rok 2016 je už pomaly ale isto za nami. A keďže už posledné dni nečakáme žiadne akvizície, môžeme si urobiť rekapituláciu tohto roka a pozrieť sa, kde investovala spoločnosť Apple.

Nie je žiadnou novinkou, že nadnárodné korporácie neustále vyhľadávajú nové zaujímavé startupy či spoločnosti. Do tých chcú neskôr investovať za účelom zaistenia miesta na trhu v danej oblasti.

Jablková kalifornská spoločnosť nie je výnimkou. Rok 2016 bol pre ňu pomerne úspešným. Okrem obrovských tržieb mala aj výdavky, ktoré sa pretavili do vlastnenia nových projektov. Ktoré to sú a čo s nimi Apple zamýšľa?

Emotient

Január tohto roka bol pre spoločnosť skutočne plodným. Počas tohto mesiaca totiž Apple kúpil až tri startupy. Jedným z nich je aj Emotient. Ide o americký startup, ktorý používa umelú inteligenciu na rozpoznávanie pocitov človeka na základe pravidiel ľudského správania.

Zdroj | Business Insider

Technológia by si mala nájsť umiestnenie v iPhone, iPode či iPade. Jej využitie je rôznorodé. Emotient napríklad stál sa zisťovaním reakcií spotrebiteľov na reklamy alebo bolestí pacienta podľa jeho výrazu. Hodnota akvizície, ako aj iné detaily prezradené neboli.

LearnSprout

LearnSprout je ďalším startupom, ktorý spoločnosť kúpila v januári. V jednoduchosti ide o softvér používaný školami, ktorý slúži na zbieranie a analýzu výsledkov žiakov. Momentálne ho má používať až 2 500 amerických škôl.

Zdroj | Business Insider

Apple si tak chce zaistiť miesto i v tomto segmente po tom, čo Google začal chŕliť do škôl Chromebooky, ktorým sa mimoriadne darí. Až polovica zariadení predaných do školstva podľa posledných prieskumov boli totiž zrovna Chromebooky.

Pozrite si

Nový HP Chromebook 11 G5 šokuje cenou

Flyby Media

Poslednou investíciou v januári bol startup Flyby Media. Ten vyvíja technológiu, ktorá umožňuje mobilným telefónom „vidieť“ svet okolo seba. Niečo podobné už má aj Google s jeho projektom Tango, s ktorým ironicky Flyby Media predtým spolupracovalo.

Podľa niekoľkých zdrojov si Apple týmto krokom chce zaručiť miesto v čoraz viac rastúcom odvetví virtuálnej reality.

LegbaCore

Po minuloročnej správe, že MacBook nemusí byť tak bezpečný, ako sa môže zdať nenechala spoločnosť nič na náhodu. LegbaCore pozostáva z dvojice mužov, ktorí vytvorili červa. Ten infikoval Apple notebooky, a to i bez pripojenia na internet.

Zdroj | Apple

LegbaCore však namiesto využitia tejto chyby alebo predaja do druhých rúk chybu nahlásila. Možno i vďaka tomu už dnes patria pod Apple. Cena investície však znova nebola odkrytá.

Pozrite si

MacBook Pro – čo naň hovoria svetové recenzie?

Turi

Turi bol založený profesorom, ktorý pracoval na washingtonskej univerzite. Projekt mal byť pôvodne určený na aplikovanie strojového učenia do grafovej analýzy. Viac sa dočítate na jeho stránkach.

Zdroj | Turi

Nakoniec však bude Turi poskytovať nástroje a framework pre vývojárov, ktorí budú chcieť implementovať strojové učenie a umelú inteligenciu do svojich aplikácií. Jej využitie bude spočívať napríklad vo vývoji titulov, ktoré budú spoľahlivejšie detekovať útoky do aplikácií. Apple stál tento projekt 200 miliónov amerických dolárov.

Gliimpse

Apple tento rok predstavilo svoju druhú sériu hodiniek. Nepridala zásadné zmeny v oblasti zisťovania zdravotného stavu, no spoločnosť sa naučila jednu vec. Ľudia svoje wearables naozaj využívajú na meranie telesných aktivít.

Zdroj | Apple
Pozrite si

Apple Watch Series 2 – druhá generácia bude hlavne odolnejšia

Gliimpse zbiera zdravotné informácie o svojom nositeľovi z rôznych zdrojov vrátane lekární či polikliník. Tie potom znázorní do jednotnej správy, ku ktorej môže mať prístup lekár, ktorý môže svojmu pacientovi lepšie porozumieť. Môžeme sa tak tešiť na rozšírenie zdravotného pôsobenia spoločnosti. Hodnota akvizície bola zas a raz utajená.

Truplejump

Tentoraz projekt, ktorý pochádza z Indie. Znova však ide o spoločnosť, ktorá sa sústredí na strojové učenie. Truplejump spočiatku vyvíjal technológiu, ktorá pomáhala veľkým korporáciam so správou dát.

Zdroj | Pixabay

Apple však zaujal predovšetkým projekt FiloDB, open source, ktorý efektívne používa strojové učenie na spracovanie komplexných dát hneď pri ich príchode v reálnom čase.

Indoor.io

Posledná spoločnosť, ktorú kalifornská spoločnosť kúpila tento rok je pôvodom z fínska. Indoor.io bola kúpená za účelom zlepšenia kvality máp od Apple, ktoré sa bohužiaľ ešte stále nevyrovnajú tým od Google.

Zdroj | macrumors

Cieľom akvizície je údajne navedenie majiteľov iPhonov na používanie máp i v krytých priestoroch, akými sú napríklad letiská či múzeá. Dočkáme sa v budúcnosti vyrovnaného súboja máp od oboch konkurentov?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.